Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Ahoj, potřebuju postavit router + firewall pro routování rychlostí 10 Gbit/s. Schéma:
další switche ************* ||||||||||||| *************** * CORE SWITCH * *************** | | | ************* * ROUTER * *************
Potřebuji v LAN routovat mezi VLANY rychlostí 10 Gbit/s + něco málo do internetu. V síti je jeden core switch a další jsou k němu připojeny rychlostí 1 Gbit/s. Router by byl připojený k core switchi jedním kabelem do jednoho portu switche (switch má jen jeden 10 Gbit), tj. datagramy by šly: nějaký koncový switch -> core switch -> router -> core switch -> nějaký koncový switch. Rád bych dosáhl maximální možné propustnosti (tj. teoreticky 5 Gbit/s bidirectional kvůli jen jednomu "kabelu").
Router by měl dělat i nějaký jednoduchý firewalling v rámci LAN + složitější v rámci LAN-Internet (tam ale asi nemá smysl řešit výkonnost HW vzhledem k rychlosti +-40 Mbit/s do internetu). Jednoduchým firewallingem myslím třeba zakázání routování mezi některými vlan apod. Teoreticky by měl mít stavový firewall minimální režii bez závislosti na počtu dalších pravidel, ale to fakt nevím. Pro router zatím pokukuji po tomto HW:
Intel Xeon E5-2630v2, 2.60GHz, 15MB, LGA2011, 80W (6 jader, 12 threadů, Intel® QPI Speed 7.2 GT/s)
Základní deska s integrovanou 10 Gbit kartou intel x540: SuperMicro X9SRH-7TF, LGA2011, iC602J, 8xDDR3 ECC, LSI2308, IPMI.
Přestože jsem si prošel nespočet různých článků o 10 gbit linux routování (vč. diskusí zde), nejsem moc moudrý z použití tohoto "konvenčního HW" (konvenční: bez GPGPU hacků apod.) s integrovanou síťovou kartou a navíc s firewallem. Myslíte si, že vybraný HW by to byl schopný utáhnout? Budu vděčný za jakékoliv rady a doporučení.
Vyatta also said its software has successfully handled 10Gb/s Ethernet speeds. Scalability tests were performed using IBM X3550 servers and Neterion Xframe E 10 Gigabit Ethernet cards
http://www.theregister.co.uk/2008/03/18/vyatta_versus_cisco_7200_study/
Tiskni
Sdílej: