abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 756 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Záloha celého systému

    27.2.2014 13:50 L_l
    Záloha celého systému
    Přečteno: 656×
    Zdravím,

    chci se zeptat, jestli při zálohování operačního systému v programu Clonezilla (když si naklonuji celý disk i s OS a jeho nastaveními) bude poté bootovat připojím-li jej z USB. Abych situaci osvětlil ještě více: rád bych si celý systém zazálohoval tak, abych se ať už z jakýchkoliv důvodů mohl vrátit k distribuce a jejímu nastavení, jaké byly při záloze. Rád bych zkusil i jiné distribuce, ale nechtěl bych si rozdělovat HDD na více jak dvě partititon. Mohu si na externí HDD vytvořit kompletní naklonování OS i jeho nastavením? Něco obdobného, jako když má OS Windows skrytý oddíl, díky němuž se lze kdykoli vrátit do tzv. továrního nastavení?

    Děkuji za případné reakce a objasnění problému/řešení.

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 27.2.2014 14:05 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Pokud naklonuješ celý disk, je to v pohodě. Pokud si naklonuješ jen partition, ověř si, že máš funkční zavaděč.

    Zálohování je lepší provádět na úrovni souborů, například rsnapshot je na to dobrý. Můžeš pak obnovit jen vybraný soubor, například když si ho omylem smažeš.

    Pokud chceš zkoušet různé distribuce a operační systémy, nainstaluj si Virtualbox a zkoušej v něm. Nerozbiješ si svůj systém, takže budeš mít pořád funkční počítač, můžeš zkoušet více věcí najednou a umí to snapshoty, které jsou na experimentování velmi užitečné.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    27.2.2014 14:24 moran
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    VB opravdu není nutný. I větší počet distribucí lze snadno zkoušet, protože většina z nich je Live. Velké problémy jsou akorát s rádoby live Fedorou, tu vřele doporučuji vynechat.
    Josef Kufner avatar 27.2.2014 14:33 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    I live distribuce je pohodlnější spouštět ve Virtualboxu, neboť máš jistotu, že to nerozdrbe hostitelský systém. Také není potřeba vypínat kvůli tomu počítač a zavírat rozdělanou práci.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    27.2.2014 17:56 mirek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Dovolím si nesouhlasit ve věci živých distribucí.

    Live distribuce mají na prvním místě uvedenou a široce propagovanou výhodu, že nepoškozují "hostitelský" systém. "Hostitelský" píšu v úvozovkách, protože diskutující nade mnou to napsal špatně. V případě live distribucí případný systém na HDD obvykle vůbec není jejich hostitelským systémem.

    Naopak v případě VB je tu celá řada problémů, z nichž některé mohou vést k chybným závěrům. Systém se ve VB může chovat zcela odlišně než ve skutečnosti. Některé funkce nemusí být vůbec funkční. Dochází zde mj. ke sdílení HW s nutností přidělit něco hostitelskému systému a něco systému, který zkoušíme a jsou zde i jiné problémy.

    V kombinaci s dalšími faktory pak dochází ke spoustě problémů (viz na netu dotazy typu: proč mi ve VB nejde to, proč mi ve VB nefunguje ono, resp. proč mi systém nefunguje vůbec). Prostě zkoušení ve VB je natolik vzdáleno realitě, že jej musím po vlastním ověření problému prezentovaných na internetu pro daný, výše uvedený účel, hluboce nedoporučit.
    27.2.2014 22:10 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému

    Diskutují nad tebou to napsal dobře. V případě VB je to hostitelský systém a míra jistoty, že to nepoškodí hostitelský systém je dána mírou důvěry ve virtualizaci (, která by měla být obecně vysoká). Kdežto že spuštění Livka v sobě neustále nese nejistotu jakékoliv chyby v každém jedné live distribuci, která způsobí použití dostupného HW a tedy jeho možného rozdrbání. Je pravdou, že nepoužívám zrovna VB, ale zkoušet distribuce apod. bez virtualizace je dost opruz. Mimo akceleraci grafiky často vše funguje lépe ve virtuálu, než na fyzickém HW (,protože ten virtuální je pevně daný HW).

    OT: Sdílení HW - to je dobré spojení, to začnu používat :)
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    27.2.2014 19:05 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Mnohokrát děkuji za názory. Dle mého názoru jsou tzv. live verze pouze "na dívání", takže při zkoušení distribucí bych byl raději, kdybych měl OS v PC natvrdo. Budu totiž linuxovým začátečníkem, takže si budu kupovat stroj s již předinstalovaným systémem (abych měl jistotu, že HW bude skutečně podporován). Samozřejmě budu chtít zkusit vícero dister, tudíž (jako u Widlí) bych si chtěl vytvořit nějakou zálohu s celým již zaběhnutým systémem, abych se v případě problémů mohl navrátit k pevnému a funkčnímu bodu.
    27.2.2014 22:15 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Pokud kupuješ HW s předinstalovaným Linuxem, často to vůbec není zárukou ničeho, kdejaký Prďola tam něco hodí a vůbec to dál neřeší a taky je tam často jen textový režim s velmi základní isntalací.
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    27.2.2014 22:37 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Opravdu? Zrovna na ABCLINUXU.CZ nějaký uživatel chválil laptop, na němž byl předinstalovaný OpenSUSE. Psal, že Novell svou práci odvedl opravdu skvěle a všechno že funguje, jak má. Právě proto jsem si řekl, že budu sázet na jistotu a pořídím si stroj se systémem připraveným k používání. Následně bych si onen systém a veškeré nastavení zálohoval (naklonoval), abych měl v záloze funkční systém (jako u OEM licence u Windows). I já chci zkoušet další distribuce, chci se i něco naučit apod., potřebuji však alespoň nějakou "jistotu", že se budu moci kdykoliv vrátit k byť třeba neoblíbenému, avšak fungujícímu systému.
    27.2.2014 23:04 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Moc bych se na to nespoléhal.
    27.2.2014 23:21 Šangala | skóre: 56 | blog: Dutá Vrba - Wally
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Nenapsal jsem, že takové nejsou, jen, že často tomu tak není…
    To, že trpíš stihomamem, ještě neznamená, že po tobě nejdou. ⰞⰏⰉⰓⰀⰜⰉ ⰗⰞⰅⰜⰘ ⰈⰅⰏⰉ ⰒⰑⰎⰉⰁⰕⰅ ⰏⰉ ⰒⰓⰄⰅⰎ ·:⁖⁘⁙†
    28.2.2014 00:09 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Několik poznámek. Předinstalované linuxy se velmi liší. Asijské firmy (asus a acer) tam obvykle dají Linpus linux v nějaké naprosto pochybné konfiguraci, velmi často bez jakéhokoliv grafického prostředí. také je tu několik vláken s bojem s tímto systémem. HP často nasazuje SLED, což je použitelné, má dobrou podporu HW na systému a jde většinou převést na openSuse někdy i pouhou změnou repozitářů. Některé jiné značky snad mají Ubuntu. Většinou se u předinstalovaných linuxů dá počítač spíše s komerčními distry než s komunitními.

    Záloha pomocí Clonezilla je z mých zkušeností 100% spolehlivá pro zálohu celého disku. Na místě zálohy bude potřebovat jen pro skutečně obsazená data, a může jet s kompresí. Pokud si dopře pamatuji zkušenosti před pár lety, dkyž jsem ji práve podobně používal na začátení zálohu systému, tak když zálohuji pouze oddíl, dovoluje mi zálohu restaurovat pouze do toho oddílu z něhož jsem udělal zálohu. Tedy, mám-li na prvním oddílu swap a na druhém root, pak zazálohuji root, a zkusil bych restauraci na jiný disk a chtěl bych ať nejdříve je root a pak teprve swap nepůjde mě to. root rozbalím jen do druhého oddílu disku. Také nemohu mít cílový oddíl menší. Mám-li oddíl 20G a je v něm pouze 2G dat, tak i když záloha je velká jen 2G tak zálohu nerozbalím do oddílu velikosti 10G i když by se tam data vešla. musím mít 20G nebo víc. Možná je v současnosti více flexibilní, přece jen to jsou cca 2 roky staré chování, ale pokud by nevyhovovalo, že obnovení je jen do stejné konfigurace disku byl bych opatrný. Na druhou stranu při dodržneí omezení byla perfektně spolehlivá, spolehlivě zálohovala přes FTP a použival jsem ji jako "Norton Ghost" v dávných dobách.
    28.2.2014 07:19 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    No opravdu. Vřelé díky za reakce. Nějak jsem se zapomněl, a proto také zapomněl, že se vskutku jedná o SLED a nikoliv o OpenSUSE. Takže můj problém se nevyřešil... No, třeba bych si tam mohl nechat SLED (ačkoliv nerozumím té tří měsíční plné podpoře od Novellu... Záplaty, helpdesk? Nevím.) Problém vznikl tak, že jsem hledal NTB, který by měl skutečně dobrou (jakoby stoprocentní) podporu hardwaru, abych například nemusel oželet WiFi (i když ji nepoužívám) nebo čtečku paměť. karet. Původně jsem tedy chtěl stroj bez OS, ale po přečtení nějakých fór atd, jsem dospěl k názoru, že lepší by bylo koupit stroj s Linuxem (Lipnus fakt ne). Ovšem v případě SLED je možný asi jen dualboot, že? Pakliže vymažu SLED z HDD, ztratím licenci... Nebo se pletu? Případně budu muset koupit low-end HP 255. Snad Němci nebo Rakušané tam rvali Ubuntu a NTB fungovaly.
    28.2.2014 08:20 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Pokud nekoupíš model přímo oficiálně dodávaný s linuxem (např. některé delly, a pak specializovaní výrobci (System76 atd.), koupí ntb s nainstalovaným nějakým linuxem si vůbec nepomůžeš.

    Zagoogli, které modely jsou bezproblémově podporované, a pak se takový snaž koupit bez OS (pokud to půjde). A nebo na něm budeš mít i win, třeba se ti občas hodí, možná by šla ta licence převést do virtuálu (to ale už vařím z vody), to stejně občas budeš potřebovat.
    28.2.2014 10:42 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Zdravím, pročpak si nepomohu? U předinstalovaného systému bych například očekával nainstalované drivery. Jasně, co není v systému, je třeba si doinstalovat... Vysvětlete mi, prosím, proč si předinstalovaným (SLED) nijak nepomohu. S touto skutečností tápu... Nechápu.
    28.2.2014 11:04 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Protože jsou dalo by se říci dvě verze.

    Výrobce - prodejce veme stroj bez OS a aby ho prodal tak tam nainstaluje něco aby bylo vidět že je to funkční, čili tam dá freedos či nějakou volně dostupnou licenci linuxu kterou nainstaluje stylem cihla na entru takže to při zapnutí funguje, ale zda bude fungovat čtečka stejně nevíš.

    Pak jsou výrobci NT kteří do svých NT přimo dají linux - tam se nedávají volně dostupné distribuce, ale placené, a většinou je to nastavené aby to se vším pracovalo - někdy se k tomu dodá i nějaká knížečka se základy linuxu.

    Takže pokud nebudeš kupovat nějaký stroj s nonfree distribucí tak žádnou zálohu a pod nepotřebuješ, pouze u vyhlédnutého stroje zjistit jaké má HW věci a zda v linuxu fungují a nainstalovat linux pokud na HDD nic nemáš zvládne skušená opice tak jako nainstalovat windows - samozřejmě si musíš něco o filozofii linuxu přečíst aby jsi nehledal hdd c: a pod...

    Pokud zdělíš odkud jsi tak se možná i nějaký linuxák najde co ti tam nějaký linux nainstaluje za nějaké pivo, ale pokud zvládneš nainstalovat windows zvládneš i linux.
    28.2.2014 11:27 L_l
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Já bych si Linux i nainstaloval sám. Ovšem jakožto nováček (vlastně ještě ani ne nováček) se zkrátka obávám možné nekompatibility - zkrátka chci, aby vše fungovalo. Právě proto jsem zvažoval NTB se SUSE. Nějak jsem ale pozapomněl, že se jedná o placenou verzi. Funkční systém jsem si chtěl zazálohovat (jistota!) a až bych se trochu rozkoukal, vyzkoušel bych i jiná distra než SUSE. Lenova se sice prodávají bez OS, ale některé věci se u nich zhoršily... S Toshibami bez OS jsou údajně problémy vůbec něco nainstalovat (Satellite C-50). Tak jsem si říkal, že zkusím nějaké to HP, ale většina je s Windows, případně právě se SLED. A našel jsem HP bez OS, ale na mě příliš drahé. Pak už zbývá jen nějaký ten low-end HP 255, který je také bez OS. Zkrátka jen hledám laptop, který je podporovaný. Zkoušku jiných distribucí budu muset řešit asi dual-bootem (za předpokladu, že si pořídím SLED).
    Josef Kufner avatar 28.2.2014 11:38 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    V tom případě si zkopíruj obraz celého disku na sousední počítač a hrej si. Párkrát to rozdrbeš a pak už budeš vědět co a jak.

    Jako první věc rozběhej polo-automatické (připravíš si skript) zálohování /home na druhý počítač nebo externí disk. A pravidelně to spouštěj (pokud to půjde po síti, nastav si cron). Pak před obnovou image v případě rozdrbání stačí zkontrolovat aktuálnost zálohy.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    28.2.2014 12:01 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Hledáš-li laptop, který je podporovaný, nehledej ty, co se prodávají bez OS či s nainstalovým linuxem pochybné dotaženosti instalace (drtivá většina, kromě těch pár, kdy si za tím výrobce stojí - viz příspěvky výše), ale hledej na netu zkušenosti s podporou linuxu. Je velice pravděpodobné, že takový u nás ale neseženeš bez OS. S tím sotva něco uděláš.
    28.2.2014 12:14 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Záloha celého systému
    Prostě hledej NT který je bez problémů funkční pod linuxem, nemusí být bez OS pokud tam budou windows tak si uděláš kopii HDD tu někam uložíš před prvním spuštěním a pak tam dáš linux, až vyskoušíš linuxy co ti budou vyhovovat a budeš chtít i windows tak pak se dá vrátit windows a doinstalovat do volného místa linux, pro hry budeš mít windows na práci linux.

    Jinak NT i s OS windows nestojí víc jak NT bez OS protože M$ dodává výrobcům windows za hubičku.

    Takže hledej NT podle svých požadavků a až si nějaký vybereš tak zde napiš jaký a můžeme pátrat zda tam bude linux fungovat OK.

    Co v linuxu moc nefunguje jsou přepínané grafiky (dvě grafiky v NT) takže těm se vyhnout a potom skouknout jaká je tam wifi - čip, pak někdy může být problém s nestandartním HW - různé čtečky otisků prstů a pod....

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.