Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
Sali me zrak,nebo na RASPERY lze skutecne toto zprovoznitSamozřejmě, že lze. Proč by nemělo?
a co tim vlastne clovek ziska??Získá tím Gentoo.
jakej vyznam ma vlastne geento?Někomu prostě sedne líp než ostatní distribuce. Třeba máš mnohem blíž k ladění aplikací, když už ty zdrojáky jedou kolem.
Lze timto OS dostat do "krabicky" dospele programy,tak aby se krabicka chovala jako desktop?Samozřejmě. (osobně si ale myslím, že na desktop má RPi trochu málo RAM - ale když budeš používat úsporné programy (hlavně browser), tak to bude v pohodě)
Co si vzpominam pred rokem na raspbian tak tak na tom nesel ani firefox o opera ani taky ne..Nezkoušel jsem to, ale co se Firefoxu nelíbilo? Možná málo paměti (momentálně mi Firefox, ve kterém píšu tento komentář, žere 669 MB; RPi má dohromady 512 MB). A Opera tam fungovat nebude nikdy, protože její výrobce nevydává zdrojáky ani verzi pro ARM.
Neni lepsi OPEN SUSE na "krabicce"??Jak píšu, každému sedne něco jiného.
Tiskni
Sdílej: