abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | IT novinky

    Mezinárodní nezisková organizace Women Who Code (WWCode, Wikipedie) založena v roce 2011 s cílem usnadnit ženám vstup do světa informačních technologií nečekaně skončila. Došly finance.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 569 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.

    26.10.2014 09:51 radeon
    ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Přečteno: 578×
    Ahoj, možná trochu offtopic, ale chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti a názory. Pokud se někdo zajímá o problematiku ARMu, rád bych totiž nahradil Raspberry Pi, na kterém provozuji openelec - xbmc. Rád bych koupil něco, co má stabilní linuxu (debian, ubuntu by bylo fajn) a funguje hw akcelerace GPU a VPU pro případný desktop. Což jsem pochopil, tak některé SoCy nepodporují ze strany výrobce, např. Rockchip, ale rád se nechám poučit. Ani bych tak nepotřeboval podporu v grafickém prostředí, protože vesměs bych tam měl třeba ubuntu server, ale mohl bych to využívat i jako desktop, což je tak 50:50

    Jde mi tedy o zatím o HTCP: podporu XBMC a addonů podporu CEC 1Gbit ethernet fanless spidf

    Má někdo nějaké zkušenosti? Bohužel kdyby měl Raspberry optický výstup (víím, že jdou dokoupit moduly, nebo ext zk, ale stojí skoro stejně, jako nějaký lepší ARM)

    Třeba například http://www.solid-run.com/product/cubox-i4pro/ vypadá dobře (https://wiki.ubuntu.com/ARM/DeviceSupport), bohužel má osekaný 1Gbit, což zatím neshledávám jako problém, ale do budoucna může být.

    Díky za vaše názory

    Odpovědi

    26.10.2014 10:34 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Zatim na takove vyuziti zapomen. Levne desky budou mit spatnou SW podporu a ty drazsi se ti zase nevyplati, i kdyz rozpocitas spotrebu. Proste zatim ARM neni na plnohodnotny desktop + HTPC vyhodnejsi, nez x86. Zabyval jsem se tim moooc dnu a kdyz si spocitam, kolik mne to stalo casu, tak bych koupi drazsi x86 i pres jeji vyssi spotrebu vlastne usetril. Ja ARMu verim, ze casem tyhle veci zvladne, ale potrebuje jeste cas, jinak je to hodne experimentovani s nejistym vysledkem - nechej to nadsencum a pokud to chces na seriozni praci, dej tam pro HTPC - android / Raspberry a pokud chces i desktop, porid x86, treba miniItx :-)
    26.10.2014 11:55 radeon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Nechci miniitx, vůbec, chci fanless htpc adekvátní spotřebou, rozměry raspberry, které má spidf a výše uvedené požadavky a nestojí to více, než 3,5 K Kč.

    Z android ARMU někdo něco může doporučit? Tam je to s příslibem, že v budoucnu to bude fungovat na linuxu.

    26.10.2014 10:57 snehulak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Zrovna ten Cubox-i mám doma a funguje to tak, no, napůl. Akcelerace videa a OpenGL funguje, ALE jen v aplikacích, které se spouští přes celou obrazovku a jsou upravené pro ten grafický systém (třeba XBMC). Třeba ve VLC máš smůlu (v X obecně máš jen sw vykreslování). Pokud bys chtěl akceleraci i v X, tak existuje jedna kombinace kernelu, X a driveru, co funguje ale ta je tak rok stará. Existuje nějaká iniciativa s opensource ovladačema (etnaviv), ale ta zas nepodporuje tu grafiku, co je použitá v tom nejvyšším modelu toho Cubox-i. Takže asi tak.
    26.10.2014 14:13 a1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    IMHO jediny ARM s fungujici HW akceleraci videa v linuxu je

    -NVIDIA TEGRA (pokud vim prodava se zatim pouze jedna deska Jetson TK1 a ta opticky vystup taky nema)

    -Freescle iMX (tam se toho prodava vic neco i u nas i se SPDIF http://olmi.tv/d/tbs-2910-matrix-arm-mini-pc-1000288/)

    ani jedno nemam doma, takze nemuzu tvrdit ze to vazne funguje ;)

    nadejne vypadaj intel atom Z3735 (zacinaji z toho vyrabet cinani), ja osobne s upgradem RPI stale cekam...
    27.10.2014 16:34 MilanK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Ohledně NVIDIA Tegra si pohlídejte verzi X11 ABI.

    Např. X server v Ubuntu 14.04 a novějším vyžaduje ABI 15, ale IMHO takový ovladač NVIDIA ještě nevydala...

    https://developer.nvidia.com/linux-tegra-rel-17
    27.10.2014 13:20 ivir | skóre: 7 | Barrandov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    U CuBOXu i4 není gigabit osekán, jen to čtyřjádro/kontrolér toho více nezvládne zpracovat. Takže všechny desky s i.MX6 Quad zvládnout maximálně uvedenou rychlost.

    Kromě Nvidie, která má unifikované grafické jádro, tak většina ostatních má pouze akcelerátory konkrétních kodeků pro konkrétní (nativní) rozlišení. V okamžiku nutnosti přeškálovat se ztratí veškerý výkon neb to musí spočítat CPU.

    Doma tedy mám UDOO Quad a Odroid U3, .... Pro ten desktop se hodí více U3 s eMMC pamětí, pak to jede jak z praku, ale problém je to škálování. Alespoň bez obtíží přehrává H.264 na 1920x1080 (plná obrazovka), ale MPEG-2 (DVB-T) na plnou obrazovku nezvládá a rozchází se zvuk s videem.

    Pro nahrazení za desktop je ještě potřeba vyčkat na unifikované GPU, které známe z x86 světa, případně na pořádnou implementaci graf. ovladačů. Případně postavit svůj stroj na Androidu, kde ty ovladače něco rozumného poskytnou.
    27.10.2014 17:30 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Obávám se, že i v androidu bude omezení na kombinaci kodek/rozlišení.
    27.10.2014 18:35 Muhaha | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARM a Linuxová akcelerace VPU a GPU.
    Takže pokud chápu dobře, tak není dobré kupovat 4K ARMy, protože na Full HD by performance bylo horší?

    Za RK3288: vypadá dobře Firefly, Beelink R89 Za Intel Atom: Z3735F: Zotac ZBOX PI320m, MINIX NEO Z64 (nemají spidf, 1gbit lan) Za Exynos: Odroid-XU3 ->nemá spdif, 1gbit lan Za i.mx6q: Wandboard (prý nestabilní linux) Za Amlogic: S812 nemám vůbec tušení Kdyby někdo chtěl sledovat informace okolo, tak: http://www.cnx-software.com/ je hodně zajímavá stránka. Rád bych taky vyměnil Rpi, doufám, že se to hodně brzy podaří, protože Atomy vypadají slibně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.