abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 764 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.

    11.11.2014 12:21 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    Přečteno: 274×
    Řeším otázku, jak nejrozumněji provést synchronizaci instalovaných balíků mezi stroji. S tím, že je to sice jedna distribuce, ale mohou být případně různé verze nebo různé architektury. Modelové situace:
    1. Chci provést aktualizaci distribuce. Ale chci mít efektivní záložní plán pro situaci, když by se aktualizace pokazila. Tedy:
      • a) v původním distru před aktualizací exportovat seznam balíčků.
      • Provést novou instalaci při problému
      • Nastavit ručně repozitáře a předhodit distru seznam balíčků ať se vše nainstaluje.
    2. Chci nainstalovat stejnou instalaci na jiném stroji. S tím, že cílová distribuce může, ale nemusí jet na stejné architektuře. (U strojů s 3GB a méně používám 32 bitové distra.)
    Distribuce je openSUSE a zatím všechny možnosti jako Export z yastu, rpm -qa --last nebo
    awk -F "|" '!/^#/ { if ( $2 == "install" ) print $1, ":", $3"-"$4}' /var/log/zypp/history
    mají přesné identifikace balíčků. Neřešil jste něco podobného jinde?

    Odpovědi

    11.11.2014 15:34 smartass
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    Skutečné řešení jsem nikdy neviděl, pouze věci, co se tomu blížily. Balíčkovací systém obvykle zná stav konkrétních balíků (včetně verze a architektury), ale těžko může exportovat takový seznam, který by splňoval všechny závislosti nezávisle na verzi a na architektuře. Asi nejrozumnější mi přišlo vyrobit si "deploy" skript, který nainstaluje požadované balíčky. Pokud už jsou nainstalované, tak se nic nestane.
    12.11.2014 13:01 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    To pravda, ale na druhou stranu, když instaluji balíček tak potřebuji mít připojený repozitář a jen uvedu package_manager install package např. zypper install krusader či yum install krusader nebo aptitude install krusader a nezajímá mne, jaká je v současnosti aktuální verze a architektura (přičemž i verze může být pro jednu distribuci různá podle toho který konkrétní repozitář mám připojený.). Ano skript, který vyrobí instalační script. Tak jsem jen chtěl vědět jestli někdo podobný skript nemá.
    14.11.2014 14:18 cold | skóre: 16 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    mozna to nikdo nikdy nevidel protoze je to kravina, i mezi jednotlivymi verzemi ubuntu nebo debianu se baliky jmenuji trochu jinak (novejsi verze v nazvu) anebo z novejsi verze uplne zmizi, mezi centosem a debian/ubuntu se stejny soft jmenuje taky uplne jinak muzes si bud udelat holy testovaci stroj kde budou stejne baliky a zkusit upgrade napred tam dalsi varianta je pouzit treba puppet ale i tam budes muset udrzovat seznam tech baliku ktere se budou jinak jmenovat pod suse, centosem a debianem, na druhou stranu pod puppetem staci kdyz tam zadas u verze baliku "latest" a on pak nainstaluje nebo automaticky zupgraduje dany balik podle toho jaky repositar je k serveru pripojeny (u security baliku se da nastavit aby se to updatovalo automaticky samo)
    admin@linuxsystems.cz
    17.11.2014 12:46 smartass
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    Ano, toto je velmi podstatný argument, ne všechny balíky se jmenují všude stejně. Je to tím pádem do značné míry také něco jako verze. V Debianu jsou často jednoduché balíčky pro přechod mezi jmény, ale ani to tento problém neřeší na 100%.

    Puppet by mohlo být celkem dobré řešení, pokud by počítačů bylo hodně a požadované balíčky by se jmenovaly všude stejně.

    Co se týče vyrobení seznamu balíčku navíc oproti základní instalaci, tak by to šlo proskenováním logů manažera balíčků. Pak by se z toho ještě musely odebrat balíčky nainstalované jako závislosti. Na Debianu by mohlo jít něco jako
    tmp=$(mktemp)
    for logfile in /var/log/aptitude* ; do
        if zcat --test $logfile 2>/dev/null ; then
            zcat $logfile | sed -n 's#\[INSTALL\] \(.*\)#\1#p' >> $tmp
        else
            sed -n 's#\[INSTALL\] \(.*\)#\1#p' $logfile >> $tmp
        fi
    done
    tmp2=$(mktemp)
    sort -u $tmp > $tmp2
    aptitude search '~i!~M' | awk '{print $2}' | sort -u > $tmp
    comm -12 $tmp $tmp2
    rm -f $tmp $tmp2
    
    Pokud se do toho začnou míchat různé architektury (multiarch), tak to bude složitější.
    17.11.2014 12:59 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    a nebo zkusit pouzit apt-clone :)
    17.11.2014 21:31 iKoulee | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    Nebo

    dpkg --get-selections

    a

    dpkg --set-selections

    Pouzival sem to na normalizaci instalaci, protoze to zaroven odstrani ze systemu vsechny kraviny (cups, fail2ban, etc.), ktere jsem na puvodnim vykopal rucne.
    Even if you fall on your face, you’re still moving forward
    18.11.2014 01:30 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Synchronizace (export/import) instalovaných balíků.
    No asi jste nečetl původní dotaz. Nejde o nic obecného mezi různými distribucemi, ani nejde o management mnoha strojů, nejde ani o Debian ani žádnou jinou distribuci postavenou nad ním. Jde v podstatě o přepis nainstalované sady balíků v jedné distribuci mezi verzemi openSUSE. S tím, že pokud aktualizace distra projde bez chyb nic nepotřebuji, ale občas se může stát, a s komunitními repozitáři je to o trochu pravděpodobnější, že nastane nějaká chyba a nejrychlejší zotavaní je nová instalace. Ta ale nedodá řadu balíků nainstalovaných v průběhu života té předchozí verze. Proto jsem přemýšlel o skriptu, který mi vytvoří seznam balíků, které jsou v staré verzi a vložil bych jej do nové. Pokud to budou jen názvy, bez čísel verzí, jsou nezávislé na architektuře i na verzi distribuce. Jediný problém nastane, pokud balík změní jméno,nebo stejná funkcionalita je v novější verzi realizována jiným balíkem.

    Pro mne je odpověď, že standardní řešení není.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.