Byla vydána nová verze 4.2.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 198 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 200 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Konference Bratislava OpenCamp 2020 proběhne v sobotu 4. dubna 2020 v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 31. ledna 2020.
Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.65.0, tj. nové verze aktuálně 74 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt a dnes využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Nově začleněnou knihovnou je KQuickCharts pro generování grafů.
Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
smtpd_sasl_type=dovecot
, který má klientské certifikáty nastavené. Pokud se pokusím poslat e-mail, selže ověření certifikátu SASL PLAIN authentication failed: Client didn't present valid SSL certificate.Postfix patrně nepředá certifikát dovecotu, a ten ho bez něj odmítne. Dovecot ten samý certifikát akceptuje pro IMAP, tedy certifikát by měl být v pořádku. Dokážu vynutit klientský certifikát v postfixu pomocí
auth_ssl_require_client_cert = yesa vypnout certifikáty v dovecotu, pak odesílání funguje, ale zaříznu příchozí e-maily. Snažím se tedy (neúspěšně)
protocol !smtp { auth_ssl_require_client_cert = yes }Já chci, aby postfix uživatele, který má certifikát, považoval za důvěryhodného, a umožnil mu poslat mail kamkoliv, a od uživatele, který nemá certifikát přijal jen maily pro lokální doménu. Tedy dovecot mi stačí jeden - takový, který vyžaduje certifikát. V tom druhém případě nemá proběhnout žádné ověření uživatele.
smtpd_tls_CAfile = /etc/pki/dovecot/certs/ca.pem smtpd_tls_CApath = smtpd_sasl_type = dovecot smtpd_sasl_auth_enable = yes smtpd_tls_auth_only = yes smtpd_tls_ask_ccert = yes smtpd_relay_restrictions = permit_mynetworks, permit_tls_all_clientcerts, reject_unauth_destination
permit_tls_all_clientcerts
ověřuje certifikáty proti známým certifikačním autoritám. Známá certifikační autorita je jen ta, kterou jsme zadali. Nabízí se permit_tls_clientcerts
, ale to umožní jen povolit certifikáty podle otisku, bez toho, aby se ověřil jejich podpis. Podobně check_client_access
umožní nastavit identifikaci podle otisku, ale ne podle ověření. V dovecotu je pak potřeba nastavit, aby při ověření od postfixu nepožadoval klientský certifikát.
Tiskni
Sdílej: