abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 726 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Co je vubec SYSTEMD?

    11.2.2015 16:33 petrfm | skóre: 23
    Co je vubec SYSTEMD?
    Přečteno: 966×

    Ahoj, linux pouzivam vice jak rok, mam ho na serveru, pc, nb, zvladnu zakladni konfiguraci, podle tutorialu rozbeham ledacos, vim, jak linux funguje, co jsou procesy, zhruba jak funguje zavadec, ze prvni proces spousti dalsi, atd atd.

    Uz delsi dobu pozoruju bourlive diskuze okolo systemd a docela mne trapi, ze se nemuzu pridat mezi jeho odpurce, ani fandy, protoze vubec netusim, o co jde, v cem se to teda projevi, kdyz moje distro na nej prejde (pouzivam vsude ubuntu - server a kubuntu a na armech derivaty debianu)

    Cetl jsem, ze bude jiny pristup k logum - ne pres soubory, ale pres nejakeho demona. Proboha proc a je to vubec tak? Mam to chapat tak, ze se linux jako takovy kompletne zmeni, ze do nej nekdo vyviji neco, co bude stat mezi kernelem a programy? Neco, co bude moct zase obsahovat dalsi ruzne srajdy, jejichz pritomnost jako uzivatel nebudu moci vyrazne ovlivnit?

    Prosim nekoho trpeliveho, aby mi vysvetlil, co ten systemd dela a v cem se projevi, kdyz ho budu mit v nove distribuci?

    Pripadne prosim o nasmerovani na nejake vystizne cteni, idealne v cestine, ja na nic smysluplneho a strucneho nenarazil.

    Diky moc,

    P.

    fuck the cola, fuck the pizza, all you need is slivovitza

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Diskuse byla administrátory uzamčena.
    FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?

    11.2.2015 17:17 vl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Systemd je jen prostředek k ukájení ega jeho vývojářů, zejména jednoho konkrétního. V praxi pro uživatele je k ničemu. Je to srajda. Přejdi na PCLOS, ten ho nemá.
    Řešení 1× (Jose.D)
    11.2.2015 17:25 RickettsialPox | skóre: 20 | Praha, Žižkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Jak těžké použít Google...

    http://cs.wikipedia.org/wiki/Systemd
    Největší prvek každého hrdinského činu je strach. Život definuji jako "/dev/life >> /dev/null".
    12.2.2015 08:18 AsciiWolf | skóre: 40 | blog: Blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Případně slovník: systemd. ;-)
    Řešení 3× (Luboš Doležel (Doli), marbu, Jose.D)
    11.2.2015 18:16 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?

    Myslím, že software by neměl sloužit k tomu, aby se uživatel přidával na stranu jeho příznivce nebo odpůrce. Software by měl sloužit nějakému účelu. A to pokud možno co nejlépe.

    Změna na systemd a to, zda si správce změny všimne záleží spíše na distribuci. Některé se snaží přechod maximálně usnadnit, takže i se systemd fungují stejné příkazy jako před tím. service sluzba start apod. Správce může použít příkaz systemctl start sluzba (a do budoucna by to bylo vhodné), ale po okamžiku přechodu by jej k tomu nic nemělo nutit.

    Ony ty bouřlivé reakce jsou daleko více filozofické, než technické. On jako správce zvládne kde co a přechod by mu neměl dělat problém. Otázkou je, proč k tomu přechodu došlo a jestli to bylo lepší před tím nebo potom. A na to není jednoznačná odpověď.

    Cetl jsem, ze bude jiny pristup k logum

    Ano, logy si můžete prohlížet pomocí journalctl, ale také si to můžete nastavit tak, aby se logy ukládaly do textových souborů. Opět, distribuce, které se snaží o neviditelnou změnu to do původních textových souborů ukládají.

    Mam to chapat tak, ze se linux jako takovy kompletne zmeni, ze do nej nekdo vyviji neco, co bude stat mezi kernelem a programy?

    Ne. Pořád máte možnost volby a klidně si můžete nabootovat s volbou init=/bin/bash. Mezi kernelem a programy nic nestojí, pořád je to kernel (a vždy bude) kdo jednotlivým programům přiděluje procesorový čas a obecně hw prostředky. Změní se pouze způsob, jakým se některé programy běžící na pozadí (služby, démony) spouští. Pokud si program spustíte ./vas_program tak je to zcela mimo systemd.

    Neco, co bude moct zase obsahovat dalsi ruzne srajdy, jejichz pritomnost jako uzivatel nebudu moci vyrazne ovlivnit?

    Ano, tady už se dostáváme na žhavou půdu toho, co všechno by měl nebo neměl ten který systém obsahovat. Jako správce si ale vždy budete moci nastavit, zda se ta věc spustí. Je jen na distribuci, jaké vám k tomu dá nástroje a možnosti.

    Prosim nekoho trpeliveho, aby mi vysvetlil, co ten systemd dela a v cem se projevi, kdyz ho budu mit v nove distribuci?

    Obecně systemd dělá to, co jakýkoliv jiný init systém. Tedy po startu počítače a jádra spoustí proces s PID 1 a ten se potom postará o inicializaci hw (vytvoření struktury v /dev/), připojení systémů souborů, nastavení sítě a spuštění služeb a tak dále až po nějaký login či přímo grafické uživatelské prostředí.

    Systemd je jiný ve spoustě interních věcí, má jiné konfigurační soubory apod. ale zjednodušeně (a pro uživatele) řečeno dělá totéž co jakýkoliv jiný init systém.
    11.2.2015 18:43 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    On predevsim spravce chce, aby veci fungovaly, a kdyz nahodnou neco nefunguje, tak aby to mohl pokud mozno snadno a rychle opravit, coz je neco, co mu systemd zcela znemozni.

    A ne, jako spravce se systemd nic nenadelas, protoze ta modularita je jen virtualni. Chces logovat, MUSIS mit systemd-journal. Nechces logovat? Musis ho mit stejne, protoze bez nej nefunguje neco dalsiho.

    app-admin/metalog

    app-admin/newsyslog

    app-admin/rsyslog

    app-admin/socklog

    app-admin/syslog-ng

    ...

    vs

    systemd-journal

    At zije vyber, a to sem jen u logovani. Kdyz se podela nejakej script, tak to zjistis prevazne z logu. Kdyz se podela systemd, tak si ani ten log neprectes. Teda ... pokud budes mit kliku, a budes vubec nejaky logy mit.
    11.2.2015 22:42 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Fakt hezky řečeno. Mě připadají všechny ty spory a nenávistné rozbroje zvláštní. Od nepřátel systemd jsem v mnoha případech slyšel různé divoké výtky, ale skoro nikdy se ta debata nevede způsobem: Chci dosáhnout tohoto cíle. -> předtím jsem to dělal takto -> jsem si vědom, že takto to jít se systemd nemusí, ale chci poradit, jak stejného nebo téměř stejného cíle dosáhnout se systemd.

    Téměř vždy je to tak: Tohle jsem dělal a teď to se systemd nejde. Je to proto strašné. Skoro mi to připadá podobné, jako když dlouholetý Windowsář, kterému někdo poradil, že linux je jak Windows zdarma se snaží používat postupy, které zná z win na linuxu a tady se mu mnohdy marně snažíme vysvětlit, že takhle do nefunguje, a že stejného cíle se v linuxu dosahuje trochu jiným způsobem. Podobně je můj dojem, že stejných cílů jako dříve se v drtivé většině dá dosáhnout i se systemd a navíc, že umožní doshovat i jiných cílů, které předtím byly velmi obtížné.
    12.2.2015 12:07 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Ok, zkusenosti se systemd:

    Chci dosahnout cile nabootovany linux.
    Predtim jsem to delal takto: zmacknu tlacitko power.
    Nejsem si vedom, proc systemd chcipne v nejake nekonecne smycce. Debugovani je prakticky nemozne. Po par dalsich rescue rebootech uz jsem dost nasrany a mazu systemd ze systemu.
    Po case se dozvidam, ze nekonecna smycka vznika pri kombinaci bridge interface a NFS.

    Chci dosahnout cile nabootovana virtualni masina v KVM pres virt-manager.
    Predtim jsem to delal takto: ve virt-manager zmacknu tlacitko start.
    Po zkomumani, proc to nejede, nalezam stary dodnes neopraveny bug v systemd. Nikdo nevi, jak to opravit.

    Ber jako fakt, ze to je fakt hnusne zabugovana hruza. Ja zatim presel na jinou distribuci.
    A ze ta svine zastavi boot pred nahozem sshd, kdyz se ji nepovede mount vsech partition, je taky neskutecna kokotina.
    12.2.2015 12:56 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Co je vubec SYSTEMD?
    Otázka je zodpovězena, zbytek začíná být zase flejm, takže lock.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.