Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
config wifi-device wlan0
option type mac80211
option channel 11
option hwmode 11g
option path '10180000.wmac'
option htmode HT20
# REMOVE THIS LINE TO ENABLE WIFI:
option disabled 0
config wifi-iface
option device wlan0
option network lan
option mode sta
option ssid HomeNet
option encryption psk2
option key TajneHeslooo
Nastaveni site:
config interface 'lan'
option ifname 'wlan0'
option force_link '1'
option macaddr '00:0c:43:70:e5:83'
option type 'bridge'
option proto 'static'
option ipaddr '192.168.1.1'
option netmask '255.255.255.0'
# option ip6assign '60'
Vypis wifi info:
root@OpenWrt:/# iwinfo
wlan0 ESSID: unknown
Access Point: 00:00:00:00:00:00
Mode: Client Channel: unknown (unknown)
Tx-Power: 20 dBm Link Quality: unknown/70
Signal: unknown Noise: unknown
Bit Rate: unknown
Encryption: unknown
Type: nl80211 HW Mode(s): 802.11bgn
Hardware: unknown [Generic MAC80211]
TX power offset: unknown
Frequency offset: unknown
Supports VAPs: yes PHY name: phy0
Konfigurace je po mich upravach. Kdyz to vratim do defaultniho nastaveni, je v konfiguracnich soouborech pouzito radio0. I kdyz jej zachovam a prepisu jen mode z ap na sta a pridam sifrovani s klicem stejne se nenapoji. Cilem je aby router mel v bridgi wifi (klient mod s wpa2) a lan.
WiFi klient nemůže být v bridgi s jiným ethernetovým rozhraním:
Když z ethernetu přijde rámec pro AP, bridge jej pošle do wifi rozhraní. I kdyby se jej klient pokusil odvysílat, tak jej AP bude ignorovat, protože žádný wifi klient s linkovou adresou rovnou zdrojové adrese rámce (tedy zařezení z ethernetové linky) není na AP asociován. Asociován je jen klient pod adresou wifi rozhraní. Zrovna tak obráceně AP nebude vědět, kam rámec odeslat, protože žádný asociovaný wifi nemá takovou linkovou adresu. Kdyby wifi klient zdrojovou adresu rámce přepsal na vlastní (L2 NAT), tak bude problém s opačným směrem, protože odpověď bude na linkové vrstvě určena klientovi, který nijak nebude moci rozpoznat, že jej má přepsat zpátky a přeslat to ethernetu (ethernet je bezstavový).
Existuje rozšíření 802.11, které tuneluje rámce to 802.11 rámců (název si nepamatuji), ale na to musí být AP i dotyčný klient ručně nastaveny.
Tohle všechno ovšem neřeší, proč se vám klient neasociuje na AP.
Tiskni
Sdílej: