Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Řešení dotazu:
Nejvíc asi záleží, jaký Window Manager, resp. Desktop Environment použiješ. Zkusil bych odlehčený WM. Např. já používám pekwm.
Což o to, odlehčení WMs bývají spolehliví, ale často se ovládají jinak, než jsou "uživatelé" zvyklí.
Hádám, že největší brzdou bude Mozilla Firefox. Zkusil bych, být tebou, místo Firefoxu třeba Chromium.
Procesor: Podle mě to nemá cenu.
Pokud se to zdá pomalé, bude to spíše grafikou -> investovat do NVIDIA.Dobrý vtip.
Vida, jak se nám tu pěkně začíná rozbíhat flameware.Obávám se, že z toho nic nebude. Nemáme nosné téma.
Pokud vím, nejpoužívanější DE v linuxu hodně využívají grafickou kartu, takže "svižnost" desktopu docela závisí na kvalitě grafické karty.Nemám pocit, že by ostatní DE byly o moc náročnější než Gnome. Nemám pocit, že by Gnome měl potíže běžet na běžném integrovaném intelu z posledních pěti až deseti let. Navíc při použití open source driverů člověk zpravidla může využívat standardní vlastnosti X11. Za mě pokud chci stroj na běžnou práci, tak nebrat nic, co běhá s open source drivery hůř než ten integrovaný intel. Ale každému, co jeho jest.
pointa je v tom, ze problem s grafikou se da resit ovladacem/nastavenim(kdyz to jde a vi se jak), nebo jinou grafarnou (staci kdyz je)To by ale byl trošku Captain Obvious. :)
nicmene me spis unika "trochu znatelne"Takže asi tak. :D
AMD = nově "svobodné" ovladače, které někdy bezproblémově fungují.
Pěkná blbost. Vystřídal jsem dost AMD (ATI) graf. karet a s žádnou nebyl problém, tedy se svobodnými ovladači. Binární bloby od NVIDIA (označení proprietární ovladače se mi zdá neadekvátní) fungují jenom od/do určité verze jádra (Linuxu), což je hodně limitující, pokud člověk používá distribuci typu Arch Linux.
zas tak pomaly stroj to neni,klidně zkus neco s KDE,MATE,.. distrybuce pro stare pc=na pomaly stroj ty to zas tak pomaly nemaš.
http://www.pclinuxos.cz/ke-stazeni/
glxinfo | grep -e renderingnebo jinak co znamena "je to pomale" ?
HTML5 je na pomalejsich (teda casto i na rychlejch) CPU katastrofaMěl jsem za to, že naopak Flash je katastrofa. Aspoň to můžu říct ze zkušenosti na thinkpadech.
tak když projíždím např. youtube tak i jen rolování ve firefoxu je takový trhavý..ale třeba je to normální a řešim blbosti..Jo, tohle Firefox dělá i na osmijádře@4GHz. Od nějaké ne až tak dávné verze ve FF nelze provozovat YT na fullscreen (znatelně to nestíhá, nedává ani 720p v okně). Chromium v pohodě. Video po stažení (youtube-dl, fullhd formát) samozřejmě úplně bez problémů. A nejen v YT, třeba i Google+ je citelně línější. Prostě ten FF je nějakej divnej (nebo Google vymyslel další JS vychytávku, která rychle funguje jen v Chrome).
Ta radeonka už není v ovladačích, dneska už jsou starosti s řadou 5-6xxx
A jaképak starosti? Že jsem si jich nějak nevšiml… (5450 a 6450 mám prakticky všude, dokonce i jednu 4550).
Tiskni
Sdílej: