Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
./skript.sh "promenna1" "promenna2 je delsi a obsahuje mezery" "promenna3"
ssh -c "command"
, ale uvozovky mi rozbijeji ty zadavane promenne.
Poradte jak to resit, dekuju.
ssh -c
? To nastavuje použitou šifru.
SSH spustí cokoliv, co je uvedeno za jeho parametry:
ssh kdo@kde /muj/skript.sh "promenna1" "promenna2 je delsi a obsahuje mezery" "promenna3"
Je třeba neplést si sh -c <příkaz>
a ssh -c <šifra>
. Option -c
má u ssh
úplně jiný význam.
Při spouštění příkazu na druhé straně pomocí sh -c
místo použití argumentů ssh
je potřeba počítat s tím, že parametr optionu -c
musí zůstat v celku jako jeden token a že projde dvojí expanzí.
ssh můj.server sh -c \''můj_skript.sh "a b" "c d" "e $HOSTNAME f"'\'
Jednodušší ale bude:
ssh můj.server můj_skript.sh \'"a b"\' \'"c d"\' \'"e $HOSTNAME f"\'
Proměnná $HOSTNAME
se bude expandovat v prvním případě na straně serveru, ve druhém případě na straně klienta … jen tak pro zajímavost. I na to je třeba dát pozor.
Tiskni
Sdílej: