Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Jiří Eischmann se v příspěvku Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu (en) na svém blogu věnuje možnostem přenosu audia mezi linuxovým desktopem a bezdrátovými sluchátky. Zatímco „po drátě“ jde zvuk v nekomprimované podobě, Bluetooth má omezenou propustnost, a proto se musí použít nějaký kompresní kodek. Které kodeky může Linux nabídnout?
Správce balíčků snapd on Canonicalu obsahuje zranitelnost CVE-2019-7304 nazvanou Dirty Sock, kterou může útočník zneužít k eskalaci práv na úroveň administrátora. Ke zranitelnosti je k dispozici PoC (Proof of concept). Je zneužitelná pouze lokálně, pokud má útočník do systému přístup a týká se všech linuxových distribucí s nainstalovaným snapd (zejména distribuce Ubuntu, kde je snapd nainstalován automaticky). Snapd od verze 2.37.1 už je opraven [CSIRT.CZ].
modprobe: insmod /lib/modules/2.4.22-10mdk/kernel/drivers/char/drm/fglrx.o failed modprobe: insmod fglrx failed failed. Installed: qt3 (gcc 3.2) based control panel application === ATI display drivers successfully installed please run 'fglrxconfig' nowV souboru /etc/X11/XF86Config jsem zmenil:
Driver "fglrx"
a
DefaultColorDepth 24
Restartoval jsem pocitac, X nabihala ravdepodobne nabehla, ale ja videl - jen cerny monitor (NO SIGNAL
).
Zkousil jsem tedy vytvorit soubor /etc/X11/XF86Config pomoci programu fglrxconfig
, ktery je dodavan s ovladaci od ATI, vysledek byl ale jeste horsi - X vubec nenabehla ...
Nastavil jsem tedy opet fbdev. Po nastartovani X jsem si vsiml, ze jsem v rozcileni nastavil misto 1248x1024 1024x726. Zadny problem, pomyslel jsem si a nastavil 1248x1024 a restartoval X - a X nenaběhli. Nastavil jsem tedy naspatek 1024x768 - a opet nic. Delal jsem co jsem mohl - bez vysledku.
Bez vetsich vycitek svedomi jsem zacal MDK instalovat znovu - tentokrat jsem zvolil aktualizaci. Nastavil jsem fbdev, 1248x1024, pocitac se restartoval a ja s napetim ocekaval, jestli po dlouhe dobe uvidim X v behu. ...neuvidel jsem - X vubec nenabehly - nahlasili nejakou chybu typu No screeens found. Podival jsem se tedy do /etc/X11/XF86Congig-4
. K memu uzasu jsem uvidel radek Driver fglrx
. Zamenil jsem ho tedy za Driver fbdev
, restartoval X a - zda se to neuveritelne - X nabehli.
Povzbuzen timto uspechem jsem nainstaloval ovladace od ATI (stejnym zpusobem jako o nekolik desitek hodin predtim). Restartoval jsem X - a co myslite? NO SIGNAL (cerna obrazovka monitoru)
Nastavil jsem tedy opet fbdev, X nabehla.
Zajimave je, ze kdyz jsem zadal:
rpm -e fglrx-glc22-4.3.0-3.2.8.i586.rpm
, nahlasilo mi to:
error: balíček fglrx-glc22-4.3.0-3.2.8.i586.rpm není nainstalován
O me bezutesne situaci nejlepe vypovi logy.
Vynatky ze souboru XFree86.0.log pri pouziti ovladace od ATI (fglrx):
XFree86.0.log
A ze stejneho souboru pri pouziti fbdev:
XFree86.0.log
Ja uz si s tim doopravdy nevim rady, nevite, co s tim?
Diky
David
/dev/dri/card0
?
drmOpenDevice: node name is /dev/dri/card0
drmOpenDevice: open result is -1, (No such device)
Diky vsem za rady,
Skoro cely den jsem si s tim hral (s malou prestavkou - vyrazil jsem na bezky - kdyz uz napad ten snih )
Dalo by se rict, ze jsem nic nezjistil, i kdyz drobne porkoky jsem zaznamenal.
Takze:Soubor /dev/dri/card0
existuje, ale pri pokusu o prohlizeni v mc mi to nahlasi Nelze otevřít "card0" No such device (19)
.
S tim odinstalovanim rpm jsi mel samozrejme pravdu - me uz vsechny ty graficka udelatka uple zblbly.
S ovladacem fbdev (bez 3d akcelerace) to chodi bez problemu.
Kdyz nainstaluji ovladace od ATI a vytvorim /etc/X11/XFree86Config-4
pomoci programu fglrxconfig, X nabehnou, ale monitor zcerna - NO SIGNAL.
Zkousel jsem pridavat modeline (nechal jsem si je spocist pomoci nekolika ruznych XFree86 Calculatoru - vysledky byly vzdy trochu odlisne, vyzkousel jsem je ale vsechny). Bohuzel stale cerno...
Kdyz v souboru /etc/X11/XFree86Config-4
(vytvorenym programem fglrxconfig
) zmenim ovladac na fbdev
a barevnou hloubku na 16
, funguje to.
Jeste posilam soubor /etc/X11/XFree86Config-4
vygenerovany programem fglrxconfig s ovladacem (ten pri kterem monitor - tedy nastesti jen displey - zcerna):
Diky
David
Tiskni
Sdílej: