Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Dle plánu byla dnes vydána hra Rise of the Tomb Raider (Wikipedie) pro Linux. Koupit ji lze za 49,99 €.
Společnost Oracle vydala čtvrtletní bezpečnostní aktualizaci svých softwarových produktů (CPU, Critical Patch Update). Opraveno bylo celkově 254 bezpečnostních chyb. V Oracle Java SE je například opraveno 14 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelných bez autentizace je 12 z nich. V Oracle MySQL je opraveno 33 bezpečnostních chyb. Vzdáleně zneužitelné bez autentizace jsou 2 z nich.
Byla vydána verze 8.0 linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Nejnovější verze Trisquel nese kódové jméno Flidas a bude podporována do roku 2021. Výchozím prostředím je nově MATE 1.12. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Byla vydána nová verze 27.9.0 webového prohlížeče Pale Moon (Wikipedie) vycházejícího z Firefoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o poslední větší aktualizaci verze 27. Vývojáři se zaměří na novou verzi 28.
Google Chrome 66 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 66.0.3359.117 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 62 bezpečnostních chyb.
Byla vydána druhá RC verze nové řady 2.10 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Již tento čtvrtek (19. 4.) se v posluchárně 107 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze Dejvicích odehraje večer s Turrisem, tentokrát zaměřený na nový modulární router MOX. Mluvit o něm budou Patrick Zandl a Ondřej Filip, ale bude i prostor pro dotazy a diskuzi s vývojáři. Akce začíná v 18:00 a plánovaný konec je v 19:45. Mapka, kde se nachází daná posluchárna, a možnost registrace je k dispozici na webu CZ.NIC.
V sobotu jsem se bezuspesne instalovat RH9, pere se geometrie disku, CHS (ktera je tam od zacatku) s LBA (to chce mermomoci RedHat). Stejny problem na stejnem pocitaci uz jsem kdysi mel pri pokusu o instalaci RH 6.2, nakonec jsem tam bez problemu dal SuSe 6.4.
Po vlozeni CD se normalne spusti instalace, nabehne anaconda, ale ve chvili, kdy se maji rozdelit oblasti na disku skoncim na chybe, ze nebyla nalezena partition tabulka a ze mi doporucujou pouzit LBA. V BIOSu je geometrie nastavena na Auto, zdetekuje se jako CHS, 59600/16/63 (zkousel jsem pak i pevne nastaveni). Takhle tam kdysi byly nainstalov?y Win98, proto je ted nemozne (neni to muj pocitac) disk smazat, nastavit LBA a vse nainstalovat znovu, nehlede na moznost opacneho problemu, ze by partition pro zmenu nevidely Windows. Rozdeleni je nasledujici (Linux a swap je tam z dob SuSe 6.4):
/dev/hda1 - FAT32
/dev/hda2 - Extended
/dev/hda3 - Linux swap
/dev/hda4 - Linux
/dev/hda5 - FAT32
/dev/hda6 - FAT32
/dev/hda7 - FAT32
Kdyz se prepnu z anacondy do rad?ky a zkusim hdparm, tak se ukaze 3739/255/63. Hledal jsem nejaky parametr jadra a nasel a zkusil hda=59600,16,63, hdparm ted ukaze parametry spravne, ale pri instalaci skoncim na stejne chybe. Jeste jsem zkousel fdisk a ten vytrvale, bez ohledu na parametr jadra, ukazuje 3739/255/63, ovsem partition precte. Jeste posledni pokus, zkusit namountovat hda4 - opet bez problemu projde.
To, ze SuSe tam sel bez problemu znamena, ze to jit musi a s hw nic neni, setkal jste se nekdo s necim podobnym a muzete me trochu nakopnout?
Diky, Honza
Tiskni
Sdílej: