abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 723 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Gentoo na produkční server ? - part 1

    15.7.2004 00:34 Canis L.L.
    Gentoo na produkční server ? - part 1
    Přečteno: 123×
    Mohl by mi někdo na základě praktických zkušeností objasnit následující ? Předem děkuji.

    Jak lze efektivně řešit aktualizaci systému aniž by na něm bylo nutné kompilovat aktualizované balíčky ? Kompilace na produkčním serveru(hlavně terminal) mi přijde jako zoufalost (úbytek systémových zdrojů, ? bezpeč.rizika - viz dále). Vím že existují i v generické binární podobě, ale pak se hlavní výhoda/rozdíl Gentoo oproti binárním distribucím stírá.

    Lze instalovat binární balíček distribuce na systém vytvořený ze zdrojů kompilovaný s individuálními volbami ? Podle mě by muselo existovat tolik verzí kolik je kombinací voleb závislých balíčků.

    Pod jakými právy emerge kompiluje ? Pokud je nutný UID 0, pak je to jenom koledování o prů*er.

    *** omluvám se, ale kvůli (nejspíš) omezení velikosti příspěvku rozdělen tento do 2 ***

    Odpovědi

    15.7.2004 00:43 Canis L.L.
    Rozbalit Rozbalit vše Gentoo na produkční server ? - part 2
    Pod jakými právy emerge kompiluje ? Pokud je nutný UID 0, pak je to jenom koledování o prů*er.

    Jaká omezená a důvěryhodná skupina připravuje aktualizované balíčky a ebuild skripty a jak dlouho se testují než jsou uvolněny jako stabilní ? Někde jsem četl, že to jsou v průměru 3-4 dny, což není mnoho. Kritické aktualizace se musí provádět hned, ale lze tyto automaticky rozlišovat a instalovat jenom je ?

    =============================================================
    Nemám bohužel tolik času na, možná zbytečné, vlastní experimentování ale Gentoo se mi zamlouvá. Na diskusních fórech jsem odpovědi na většinu z těchto otázek nenašel o proto jsem si dovolil touto formou je získat třeba tady :-)

    15.7.2004 01:02 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 2
    Bezpecnostni zaplaty lze kontrolovat pomoci glsa-check - je to soucast baliku gentoolkit (doufam ze se v nazvu nepletu). Instalace pres tento nastroj je zatim experimentalni, ale je mozne je samozrejme instalovat klasicky pres emerge. Kompilace pres emerge vyzaduje, aby byl uzivatel ve skupine portage, baliky lze zkompilovat bez instalace prikazem emerge -B [nazev_baliku] (emerge --buildpkgonly). Instalovat zkompilovane baliky je pochopitelne nutne pod rootem.
    15.7.2004 09:21 nonexe
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 2
    Kritické chyby jsou záplatovány téměž hned , jinak je nesmysl říct obecně že to testování trvá 3-4 dny je to u každého balíčku úlně jiná doba. Pokud vás to opravdu zajímá není snad nic snadnějšího než se podívat na stav portage přes jeho webové rozhraní. Můžete tam vidět jak na tom ten který balík je a jeho historii kdy byl označen jako stable. http://packages.gentoo.org/categories/
    15.7.2004 10:01 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 2
    Ty 3-4 dny rozhodně není průměr, ale spíš minimální extrém. Zažil jsem to třeba u jedné verze KDE, nicméně u té následující to trvalo už asi měsíc.

    Obecně, pokud je nějaký balík uvolněn jako stabilní jeho autory, tak je velká šance, že se dostane do stabilní větve gentoo velmi rychle. Pokud jde o nějkou cvs123456 verzi, tak tam může putovat velmi dlouho. Některé balíky jsou v unstable větvi portage několik měsíců, pár dokonce i rok a víc.
    15.7.2004 09:00 burlog | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    No nevim, ale server v etsinou nebyva vytizen cely den. Takze ho lze aktualizovat v dobu kdy neni vytizen, resp. je mene. Dale vetsinou se aktualizuji "male" programy, ktere jsou zkompilovane za chvilku. No dale neni problem si balicek zkompilovat nekde jinde(kdekoliv na jinem gentoo) a naistalovat na server. Lze samozrejme nastavit prioritu celeho kompilovani. Tak asi tak. Zde bych nejaky problem nevidel...

    O tom, ze by nekde byl dostupny binarni archiv nevim, podle to nejde. A taky takovy neni.

    Dale "UID 0": Cela kompilace se odehrava v tzv. sandboxu a do systemu nema pristup ani pokud ma tento proces UID 0, tedy pokud to nevypnete. Samozrejme lze balicek kompilovat i pod jinym UID - (viz poznamka o skupine portage).
    15.7.2004 09:27 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Jeste bych doplnil moznost pouzit distcc, pokud mate k dispozici par nevytizenych stroju. ;-)
    15.7.2004 09:53 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    No tak zaprvé rozhodně není pravda, že hlavní výhoda gentoo je v tom, že se "to" kompiluje. Ta zásadní výhoda spočívá v tom, že se to výborně spravuje, všechno co člověk potřebuje je k dispozici v rozumně aktuální verzi, takže se člověk nemusí uchylovat k manuální instlaci věcí, co mu chybí. Upgrade systému probíhá průběžně "po kouskách" a "za pochodu", takže nehrozí, že si člověk při něm systém rozbije. Tato je specielně u produkčního serveru myslím naprosto zásadní.

    Co se týče bezpečnosti, Gentoo má defaultně snad nejparanoidnější nastavení z dister co znám.

    Takže shrnuto a podtrženo, já bych se toho nebál.
    15.7.2004 10:07 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Jeste pridam link pro paranoiky :-D
    15.7.2004 10:35 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Dále bych doplnil, že Gentoo má snad nejlépe propracovaný systém organizace aresáře /etc včetně automatického hlídání na změny. Pokud zkrátka nainstalujete program, který by se "pokusil" například přepsat /etc/resolv.conf, jste na to upozorněn a můžete zvolit, který soubor zachovat (původní/nový), zda-li se je má Gentoo pokusit "slít" dohromady (patch) či můžete provést editaci ručně.

    Osobně používám Gentoo na serveru a nic jiného už bych na server nikdy necpal. Instalace se zdá pomalá a pracná, ale pravda je opak. Pokud použijete stage3, je rychlejší, než instalace kompletního desktopu pomocí Yastu/Anacondy. Po třetím, čtvrtém nainstalovaném stroji to jde jako po másle a začíná se objevovat ta hlavní síla: naprostá kontrola a svoboda už při instalaci.

    Navíc, Gentoo (základ) si vezme pár set megabajtů disku, vše si tam postupně "dodáváte", nad vším máte kontrolu (už se opakuji). Například když jsem dělával SUSE servery, vždy jsem tam nahrnul všechna potřebná RPMka a pak nastal konfigurační chaos, do toho všeho Yast - no nebylo to řešení, které by se mi zamlouvalo.

    Osobně používám kompilaci přímo na serveru, jsem zastáncem této metody. Ačkoliv kompilace na stanici a následná instalace binárních balíčků je kupodivu velmi jednoduchá, server instaluji s vědomím, že se přeinstalovávat už nebude. A nějaké ty bezpečnostní aktualizce - ty se v pohodě stihnou v noci mezi 1 a 2 hodinou.
    15.7.2004 10:55 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Podepisuji. Ono dost lidí může odrazovat myšlenka, že se jim bude něco kompilovat na serveru, ale ono to není zdaleka tak hrozné jak to zní. Na serveru většinou člověk nemá věci jako OOo, KDE/Gnome nebo vůbec Xka a běžné věci se tak můžou instalovat/aktualizovat na serveru trvají chvilku. Vlastně jenom o chlup dýl, než by se instaloval binární balíček.
    Ondroid avatar 15.7.2004 10:31 Ondroid | skóre: 32 | blog: Hombre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Jak lze efektivně řešit aktualizaci systému aniž by na něm bylo nutné kompilovat aktualizované balíčky ?

    Například mít někde jinde na chlup stejný systém , třeba v chrootu nějakého linuxu. Ten automatiky aktulizovat s použitím emerge -b (= mimo jiné budou tvořeny i binární balíčky) a tyto balíčky kopírovat a instalovat na tom ostrém systému. Skrip co to zařídí bude na pár řádek. Další možnosti jsou kompilovat na vzdáleném stroji pomocí distcc což je v Gentoo podporováno. Uplně nejsnadnější je nastavit nízkou prioritu celé aktualizace (kompilace) pokud běží přímo na serveru.
    15.7.2004 12:04 Canis L.L.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Díky za odpovědi. Bude to sice chtít další slušně výkonnou mašinu na kompilaci aktualizací s identickou kopií instalace serveru, ale půjdu do toho (RH9 -> Gentoo).

    Ještě by mě zajímalo jestli existuje nějaký nástroj na správu individuálních profilů jednotlivých stanic. Myslím tím mít jeden stroj vyhrazený čistě na kompilaci nových balíčků pro a podle jednotlivých konfigurací pro všechny počítače včetně automatického upgradu nebo to budu muset dělat ručně ? Pokud to lze, bylo by to vskutku geniální :-)

    Ondroid avatar 15.7.2004 12:32 Ondroid | skóre: 32 | blog: Hombre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Podle mého názoru to tak může fungovat když použijete distcc, všechny servery si můžou kompilovat co budou potřebovat na jednom stroji který bude jen k učelu kompilace. Taky efektivní v tomhle případě bude skladovat někde všechny zdrojáky z kterých se kompiluje centrálně. Aby nebyly zbytečně na každém stroji v /usr/portage/distfiles. Sám se něčím podobným chystám zabývat tak mě to taky zajímá :), zkušenosti s tím nemám. Nevím co přesně myslíte tím nástrojem na správu profilů , ale když to takhle pojede tak si každý stroj bude držet profil sám i při všech aktualizacích .
    15.7.2004 12:55 nejezsadlo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Ja osobne pouzivam Gentoo na dvou produkcnich servrech, bezi bez problemu uz asi 2 roky, obcas se trochu menil hw, jinak nic. Aktualizuju tak jednou za tyden, dulezity zaplaty okamzite.

    Co se tyce stability baliku, 3-4 dny to teda fakt neni pravda, jak nekdo rikal spis extremni vyjimka. Spis bych rek, ze se to pohybuje v radu tydnu a taky to zalezi na dulezitosti baliku - gcc se bude urcite testovat o hodne dyl nez nejaka utilitka... Ja osobne sem mel za dobu co Gentoo pouzivam *minumum* problemu se stable baliky, kdyz uz neco tak reseni spocivalo vetsinou jen v navsteve for na gentoo.org

    Co se tyce vykonosti masiny, mam na firewallu celer tusim 1100mhz a je to naprosto dostacujici, velky kompilace se delaj malokdy, xka na server nedavam takze...

    Oproti vyhodam, ktery adminovi gentoo prinasi jsou nedostatky bezvyznamny, ted me ani zadnej nedostatek nenapada :) A taky je prijemny videt, ze Gentoo se ma cile k svetu, kdyz si ctete Gentoo Newsletter tak je videt, ze tvurci porad vymejslej neco novyho, startuje se spousta bocnich projektu, pise se vyborna dokumentace - proste vyborne fungujici komunita okolo.

    Gentoo rulez !!! ;)
    15.7.2004 13:26 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo na produkční server ? - part 1
    Být Vámi, tak to nelámu až tak přes koleno a žádnou druhou mašinu s kopií serveru jenom na kompilování bych zkraje určitě nedělal, to je hloupost. Tuto možnost bych si nechal až do zásoby, pokud zjistíte, že kompilovat updaty přímo na tom serveru je neúnosné, což se stejně nestane ;) A kyby se náhodou stalo, tak bych radši předimenzoval ten server a/nebo použil distcc (pokud máte víc strojů).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.