David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
ffmpeg -vn -i video.avi audio.mp3by to snad zvladnul. Mozna bude potreba jeste specifikovat audio kodek, ale spis mu to dojde podle pripony.
Jak na to? Podrobnější postup? Už jsem to psal. Nic víc než ten jeden příkaz, co jsem napsal v předchozím příspěvku, to je opravdu vše:
mplayer -dumpaudio soubor.avi
To uloží zvukovou stopu ze souboru soubor.avi do souboru stream.dump. Chcete-li jiný než výchozí název pro výstupní soubor (stream.dump), přidejte -dumpfile:
mplayer -dumpaudio soubor.avi -dumpfile zvuk.mp3
Jinak parametr -dumpstream uloží nezměněnou zvukovou stopu - je-li tedy zvuk v AVI souboru ve formátu MP3, uloží se MP3 atd. Není tedy třeba jej překódovávat (což by vedlo ke ztrátě kvality u ztrátové komprese). Je-li zvuk např. ve WMA a vy ho chcete převést na MP3, nejdřív jej převeďte na WAV soubor:
mplayer -ao pcm -vc dummy -vo null soubor.avi
Což vytvoří soubor audiofile.wav, který pak převedete pomocí LAME na MP3:
lame audiofile.wav
Jinak na uložení zvuku z AVI nebo jiných video souborů můžete použít i výše zmíněný Avidemux, kde načtete video soubor a z nabídky Audio-Save Audio uložíte audio.
mencoder -ovc copy -oac copy
-audiofile zvuk.mp3 vstup.avi -o vystup.avi
Tiskni
Sdílej: