abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 761 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém

    7.4.2005 00:58 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Přečteno: 317×
    Ahoj, už nejméně pětkrát se na tomto serveru řešil vážný a těžko vysvětlitelný problém s fonty, který může a nemusí souviset s antialiasingem. Dokonce jsem v diskusích (nejen na ABC) četl několik pří dvou uživatelů, z nichž jeden tvrdil, že ta či ona písma (freetype, type1, TTF) vypadají žalostně, zatímco jiný je vychvaloval. Oba měli pravdu.

    Nikdo se zatím neodhodlal zveřejnit screenshoty k tomuto problému.

    Zde je podrobný popis problému i se screenshoty, na kterých je vše jasně vidět.

    Prosím o radu a o případné vysvětlení této záhady.

    Odpovědi

    7.4.2005 02:00 8an | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Já jsem problémy s fonty strávil větší část instalace a přechodu na Linux, což byl asi týden.

    Mám několik rad:

    1. Napiš, jaký font používáš. Nebo rovnou zkus jiný, třeba Dejavu
    2. Pokud používáš Luxi Sans, tak ten má TTF i Type1 verzi. Mě ta TTF vypadala hnusně, myslím že to bylo podobné jako u tebe. V Gentoo to řeším USE="-truetype-fonts" emerge xorg-x11, ty mužeš použít třeba rm /usr/share/fonts/TTF/* :-D.
    3. Pokud to v jednom profilu funguje a v jiném ne, zkus metodu "půlení intervalů" - zkopíruješ půlku dat z jednoho profilu, zkusíš to, zjistíš ve které polovině je problém, tu zase rozdělíš na poloviny... Já to tipuju na ~/.fonts.conf.

    Doufám, že jsem alespoň trochu pomohl.

    If you build an operating system that even an idiot can use, only idiots will use it.
    7.4.2005 13:38 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Díky za radu, dnes to zkusím. Mám možnost nějak zjistit, zda je v danou chvíli načtena veze ttf nebo type1?
    7.4.2005 13:59 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Ještě by mě zajímala další záležitost: Co kdybych chtěl používat společně s type1 i fonty z Windows, a to tak, aby mi fungoval antialiasing a všechny další náležitosti a aby to vypadalo obstojně? Nabyl jsem dojmu, že je s těmi TTF v Xorg a KDE nějaký problém s nastavením, nebo spíš s koexistencí s type1...
    7.4.2005 15:03 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Problem neni ani s TrueType ani s OpenType ani s Type1 pismy. Nehledej problem tam, kde neni :-). Problem muze byt akorat tehdy, kdyz mas v systemu instalovanu klasickou distribucni tunu nepouzitelnych fontu. Potom se stava, ze konkretne zminovane Luxi je pritomno jak ve verzi Type1 tak TTF tak CID a vetsinou se jedna o zmrsene strojove konverze, tedy pismo nemuze byt uz nikdy kvalitni pouze z principu.

    Abych to tedy zhrnul, muzes michat Type1 i TTF pisma pokud se samozrejme jedna o jina pisma s jinym nazvem. Napriklad ja mam nainstalovana mimo jine jak Type1 a OpenType pisma od URW++ tak jiz zminovane TTF DejaVu. Pokud je ale nektere pismo pritomne jak ve verzi Type1 tak TrueType pak zalezi pouze na aplikacich ktere konkretni pismo pouziji a to byl pravdepodobne tvuj problem. S tim ti neporadm, vnitrek KDE pitvat rozhodne nehodlam :-).

    Muzes si samozrejme nainstalovat pisma z widli abys je mel stejna a budou fungovat. Pak budes mit jistotu, ze v systemu jsou pouze TTF a zobrazovat se budou podle nastaveni FreeType, tedy podle zapnuteho bytecode interpretu pripadne antialiasu.

    Osobne ti doporucuji ze systemu vsechno co vypada hrozne vykopat a nainstalovat poradne pisma; v systemu v podstate potrebujes pouze bitmapova pisma nutna pro beh Xek. Cili si nech akorat Xkova, Luxi a jemu podobne vyraz a nainstaluj budto corefonts nebo jiz zminovane DejaVu a vse ostatni je pak jiz pouze zalezitosti interpretu. Jo a pozor na to, ze freetype je nejen knihovna ale i modul v X, tedy nestaci jen prelozit .so a nainstalovat a nazdar, ale musis nahradit i tu v X. Dalsi viz. nescetne debaty zde na abclinuxu, resili jsme to tu kolikrat :-)...
    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein
    8.4.2005 22:00 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Interpreter vs. autohinter
    Už jsem to v podstatě vyřešil: Problém byl v tom, že je potřeba vypnout sub-pixel hinting. Když je zapnutý, dělá to tu paseku jako na těch screenshotech. To byla věc, kterou jsem přehlédl - a taky jediný rozdíl v nastavení těch profilů. Je tohle totéž co problém interpreter versus autohinter, který se tu už tolikrát řešil? (Autohinter dělá paseku a bytecode interpreter je pod licencí...) Ať je to jakkoliv, teď už jsem s kvalitou fontů spokojen. Teď si ještě zapnu antialiasing i pro písma TTF (je pro ně defaultně vypnutý) a bude to skvělé.

    Moc díky za radu.
    7.4.2005 09:53 koloom | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Podle toho co vidim na obrazku bych to tipoval ze na prvnim je pouzivany normalni antialiasing a na tom druhym subpixel rendering. To se nastavuje v /etc/fonts/local.conf nebo ~/.fonts.conf (nebo tak neco). V KDE by na to mel bejt i nejakej control panel.

    Ja osobne jsem s fontama laboroval hodne dlouho a uplne nejlip se mi osvedcilo nasledujici nastaveni:

    - zapnout hinting (pomoci interpretu, ne autohint)

    - vypnout antialiasing pro fonty mensi nez 16 pixelu (ne bodu)

    - corefonts (windowsi TTF) + Tahoma

    Vysledkem je krasne ostry pismo. Asi by to slo jeste vylepsit zapnutim antialiasingu pro bold a italic fonty. V pripade zajmu poslu i konfiguraky (ktery ted nemam po ruce).
    7.4.2005 13:35 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Moc díky za radu, konfiguráky bych velmi rád viděl, je-li to možné.

    V obou případech byl zapnutý sub-pixel hinting, a to naklikáním v KDE. Typ hintingu: grayscale. (Opravdu byla obě nastavení stejná.)

    Mohlo by to být třeba tím (jak je uvedeno v minulé reakci na můj příspěvek), že se ze záhadných důvodů používá v jednom profilu TT verze Luxi a ve druhém freetype verze... Jen nevím, jak přesně tuhle věc zjistit. Existují v KDE nějaká profile-specific nastavení, která by nebyla přístupná z těch klikátek? (To by se ale pak defaultně nastavilo všem stejně a ne v každém profilu jinak.)

    A ještě jedna věc: Jak zjistím, zda mám v danou chvíli aktivní interpreter nebo autohinter?
    12.4.2005 14:06 koloom | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    /etc/fonts/local.conf
    	<!-- antialiasing pouze pro vetsi pismo -->
    	<match target="font">
    		<test name="pixelsize" compare="less">
    			<double>16</double>
    		</test>
    		<edit name="antialias" mode="assign">
    			<bool>false</bool>
    		</edit>
    	</match>
    	
    	<!-- sub-pixel rendering (pouze pro LCD monitory) -->
    	<match target="font">
    		<edit name="rgba" mode="assign">
    			<const>rgb</const>
    		</edit>
    	</match>
    
    	<!-- autohinting hinting -->
    	<match target="font">
    		<edit name="autohint" mode="assign">
    			<bool>false</bool>
    		</edit>
    	</match>
    
    	<!-- hinting -->
    	<match target="font">
    		<edit name="hinting" mode="assign">
    			<bool>true</bool>
    		</edit>
    	</match>
    
    	<!-- nastav "monospace" na "DejaVu..." -->
    	<alias>
    		<family>monospace</family>
    		<prefer>
    			<family>DejaVu Sans Mono</family>
    		</prefer>
    	</alias>
    
    Pak si uz jenom nastav aplikace aby pouzivaly spravny fonty (napr. arial/times/courier pro firefox). Na dialogovy pismo je dobra Tahoma.

    Jenom maly upozorneni ze tohle nastaveni nemusi byt to pravy pro jiny fonty, pak je treba trochu laborovat a zapsat pro ne vyjimky do /etc/fonts/local.conf (viz /etc/fonts/fonts.conf). KDE/gnome nepouzivam, takze nevim jestli si to pak stejne nenastavi podle svyho.
    9.4.2005 09:56 tdx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    - zapnout hinting (pomoci interpretu, ne autohint)

    - vypnout antialiasing pro fonty mensi nez 16 pixelu (ne bodu)

    - corefonts (windowsi TTF) + Tahoma

    Asi by to slo jeste vylepsit zapnutim antialiasingu pro bold a italic fonty.
    Přesně takhle to dělají windows a přesně takhle jsem si to po několika dnech laborování nastavil taky. Výsledek - stránka vyrenderovana Mozillou (Firefoxem) ve windows a v Linuxu je k nerozeznání:-)
    11.4.2005 17:31 maník | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    - zapnout hinting (pomoci interpretu, ne autohint)

    - vypnout antialiasing pro fonty mensi nez 16 pixelu (ne bodu)

    Můžete mi prosím napsat, co musím kde upravit (jestli to chápu dobře, nelze tyto změny provést pouze pomocí nástroje KDE), abych docílil výše uvedených bodů? Děkuji.
    11.4.2005 20:52 tomcop | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Mohol by som poprosit nejake konfiguraky toho sa tykajuce,aby som dosiahol dobre pozeratelne pismo. Mam s tym problem, v linuxe zacinam a je to fakt necitatelne, uz ma bolia oci. :-( tomcop@zmail.sk Dakujem.
    12.4.2005 23:12 tdx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Fonty a antialiasing v KDE -záhadný problém
    Přiložím ještě své osobní nastavení...

    Používám Debian. Nejprve je potřeba překonfigurovat fontconfig (dpkg-reconfigure; v ostatních distribucích to buď bude uděláno, nebo bude potřeba překompilovat balíček).

    V home adresáři mám pak následující soubor .fonts.conf:
    <?xml version="1.0"?>
    <!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
    <fontconfig>
     <match target="font" >
      <test compare="more" name="size" qual="any" >
       <double>8</double>
      </test>
      <test compare="less" name="size" qual="any" >
       <double>16</double>
      </test>
      <test compare="eq" target="pattern" name="weight" >
       <const>medium</const>
      </test>
      <edit mode="assign" name="antialias" >
       <bool>false</bool>
      </edit>
     </match>
     <dir>~/.fonts</dir>
     <match target="font" >
      <edit mode="assign" name="hinting" >
       <bool>true</bool>
      </edit>
     </match>
     <match target="font" >
      <edit mode="assign" name="hintstyle" >
       <const>hintmedium</const>
      </edit>
     </match>
    </fontconfig>
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.