abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 726 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: SUSE poznamky zaciatocnika

    27.6.2005 21:46 Peter Horvath
    SUSE poznamky zaciatocnika
    Přečteno: 118×
    Zdravim vsetkych,
    moj prispevok do diskusie je trochu odlisny. Rozhodne nemienim rozputat vojnu, ani nemam v umysle kritizovat. Skor sa chcem podelit o skusenosti zaciatocnika so SUSE 9.3
    Menovanu distribuciu som si zvolil, pretoze som nadobudol dojem, ze je uzivatelsky privetiva, pretoze nemam dostatocne rychly pristup na Internet a pride mi vhod "krabicovka". Ocakaval som, ze po instalacii aj neskusenym uzivatelom bude mozne zacat pracovat na PC bez dalsieho zloziteho nastavovanie, editovania konfigurakov ci kompilovanie modulov jadra.

    Da sa povedat, ze vsetko bolo v poriadku. Instalator bol "prijemny" a system sa naozaj nainstaloval k plnej spokojnosti /s podporou tejto konferencie sa mi podarilo sprevadzkovat aj winex & lotus notes klient /. V mojom pripade sa stali problemom multimedia . Najskor to bola zvukova karta, ktora nie a nie vydat hlaska. Podla vypisov bolo vsetko v poriadku a funkcne. Pravdu povediac zvuk sa ozval pri starte systemu na druhy den, bez toho, ze by som si bol vedomi svojho prispenia. Dodnes neviem v com to bolo..
    Dalsiu komplikaciu znamena prehravanie mp3 a videa. Vraj z licencnych dovodov je tato moznost "default" odopreta. Ano, diskusie sa hemzia clankami popisujucimi ako na to, od kompilacie zo zdrojovych balickov /asi vhodne pre starsie verzie SUSE, cez odinstalovanie multimedialnych aplikacii a nainstalovanie z inych zdrojov, az po update medialnych balikov zo SUSE servra/. Ku kompilovaniu zo zdrojovych kodov ako zaciatocnik mam respekt, stahovanie neokliestenych balikov, ktore nasledne pytaju dalsie baliky a tie dalsie baliky je pre uzivatela so slabym pripojenim problematicke a to iste sa asi da povedat o masivnom update hned po instalacii.
    Volil som SUSE v krabici, ze je privetive a ze nebudem musiet stahovat tazke MB. :-( Pravdu povediac akesi Licencne zabrany, ktore su navyse vysoko formalne mi pridu podivne, konieckoncov iba komplikuju "start" zaciatocnikom.
    Uvital by som keby bol niekde k dispozicii archiv /alebo image/ po stiahnuti a nainstalovani ktoreho by bol system nastaveny do "ocakavaneho" stavu.
    Kedze aj v diskusiach sa tento problem casto vyskytuje, objavuju sa viac ci menej podrazdene odpovede a rady, ci odkazy na ine diskusie a navody, usudzujem ze sa s tym potykaju viaceri.. Neviem, ale pride mi jednoduchsie "vyrobit" image cd /akeho si update CD,alebo CD6? :-)/, ktore veci napravi. Aj pre uzivatelov offline je jednoduchsie jednorazovo stiahnut image, ako postupne stahovat balicky, podla zavislosti /aspo podla mojich skusenosti, je lahsie raz otravovat kamarata aby to stiahol ako cely tyzden kazdy den :-( /

    Ospravedlnujem sa za nadrozmernu dlzku mojho prispevku, dufam ze ma neukamenujete.. Inak je SUSE fajn, ovlada sa celkom dobre a nebyt tych "startovacich" problemov instalacia mohla byt zalezitostou mozno hodiny.. Nie som linux guru, hladal som distribuciu maximalne bezproblemovu, pripravenu na pouzivanie. SUSE by bola splnila moje poziadavky, nebyt multimedii.

    Odpovědi

    27.6.2005 21:50 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    Ospravedlnujem sa za nadrozmernu dlzku mojho prispevku, dufam ze ma neukamenujete..

    Ne, to ne, ale založ si blog, tam se tento příspěvek hodí maximálně. V diskuzích nemá přínos - špatně se zařazuje do kategorie. A navíc to ani není otázka.

    Prosím, zkopíruj to do blogu a odsud to odstraníme.

    Díky.
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    27.6.2005 21:54 Peter Horvath
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    OK. Idem hladat blog :-). Mozte mazat..
    28.6.2005 09:06 Vladimír Fárek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    Ta omezení multimédií jsou pro SUSE (jakožto distro silně zaměřené na firmy) nutná. Třeba v německu je distribuce libdvdcss nelegální. Takže to si žádná firma do baráku nenasadí. řešení: v YOU si stáhnout kromě oprav a záplat i Multimedia Option Packy 1-4. Záplatovat musíš tak jako tak a jestli se via ftp tahá o pár MB víc nebo méně... Na packmanovy (packman.links2linux.de) najdeš jednoduše instalovatelné balíčky pro MPlayer, včetně knihoven, takže není problém mít během deseti minut nainstalovaný a nakonfigurovaný MPLayer. Podporbný návod pro začátečníky, který spáchala moje maličkost najdeš na portal.suse.cz/node/238. Je tam i všechen potřebný SW.
    28.6.2005 10:47 rastos | skóre: 62 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    Pravdu povediac akesi Licencne zabrany, ktore su navyse vysoko formalne mi pridu podivne, konieckoncov iba komplikuju "start" zaciatocnikom.

    Mno. Mozno to bude tym, ze na rozdiel od sveta inych operacnych systemov sa vo svete Linuxu licencie beru celkom vazne.

    Prehravanie mp3 - ten format je proprietarny, ale Slackware ponuka na vyber amp, madplay, mpg321, noatun, kaboodle, xine, gxine ... skutocne SuSe neponuka nic?
    Video - spravidla vyber pozostava z mplayer a xine. mplayer sa casto kompiluje preto aby bol optimalizovany na tvoj hardware. Jeho kompilacia sa robi casto a nie je preco sa jej bat. Instalacne subory Slackwaru vojdu na 1 CD - ked sa vynechaju zbytocnosti. Nezda sa mi, ze by SuSe prichadzajucemu na N CD-ckach nieco chybalo.

    28.6.2005 11:57 Peter Horvath
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    Formalnost licencnych "zabran" vidim v tom ze samotne SUSE pri update menovanych multimedialnych balikov uvedie system do "ziadaneho" stavu. Rovnako dobre by teda mohlo byt k dispozicii napr. na stiahnutie sieste CD /aj ked by nebolo sucastou krabice/ ktore by si uzivatel nainstaloval v pripade, ze nebude respektovat legalnost kniznic..
    iba tolko som tym chcel povedat.. Dakujem moderatorovi za trpepezlivost, pokojne pripsevok zmazte

    Ph
    23.7.2005 08:33 Martin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    Ackoli jsem na tento "clanecek" narazil ponekud pozde, presto mi to neda reagovat. Predesilam, ze SuSE (ted 9.2) pouzivam temer vyhradne od v9.0 (t.j. cca 2 roky), jinak s prestavkami od v 6.3.

    - Kdyz sis koupil krabicovou verzi SuSE a jak se zda, peclive si precetl licencni podminky, je skoda, ze ses neprocetl az k tomu, ze mas zdarma instalacni support primo od SuSE a to 60-90 dnu (nekde pisi 60, nekde 90, cert aby se v tom vyznal). Mam s nimi velmi dobrou zkusenost.

    - Nemoznost rozejit zvukovku - viz predchozi bod, mel ses obratit na instalacni podporu. Tvoje chyba a hloupost, ze's to neudelal,

    - multimedia: samozrejme, ze SuSE obsahuje i v zakladni instalaci vsechno potrebne pro prehravani multimedii. Jedine dve veci, ktere nejsou bezprostredne pri instalaci dostupne, je decryptovani DVD (DeCSS, tusim knihovna libdvdcss), takze nelze prehrat kodovane (coz je kazde originalni) DVD a druhou jsou "windows codecs".

    - SuSE, jestli me pamet neklame, natahuje implicitne (= pokud si nezvolis pri instalaci neco jineho) "svou" sadu multimedii: Xine, Kaffeine (frontend pro xine) a tusim amaroK pro audio. V instalaci je mozne si samozrejme zvolit nainstalovat xmms, coz je de-facto winamp. To, co pises od odepreni multimedii, je absolutni nesmysl a nevim, kde's na to prisel. Opakuji, ze se neinstaluje jen knihovna pro DeCSS a windows kodeky. Navod na instalaci, vcetne pripravenych RPM pro kdejakou verzi linuxu (nejen SuSE) najdes na kazdem rohu, opravdu nemusis kompilovat.

    - v krabici mas jednak CD, druhak DVD. Muzes se docist, a i instalacni podpora by ti to rekla, ze na CD neni uplne vse. Komplet je jen na DVD. Pro nektere veci je, pri instalaci z CD, nutno sahnout na FTP - pokud teda nemas DVD mechaniku :-/ Mne osobne na CD verzi docela prekvapila absence (podle me) docela zasadnich balicku, jako je napr. amavis. 5CD neni zas o tolik mene, nez DVD a cekal bych spis orezani o hry a nektere vyvojarske frontendy.

    - podrazdene odpovedi: nekdy je potreba se nad nektere reakce trochu povznest. Druha vec vsak je, ze pokud si koupis krabicovou SuSE a pak nejen ze se neobratis na instalacni podporu, ale bez prohledani diskusi a navodu na inetu polozis dotaz do prvni diskuse, na kterou narazis, lze cekat podrazdene odpovedi ze dvou duvodu: a) obracis se (mnohdy se zakladnimi dotazy) na nekoho jineho, nez kam by mel dotaz smerovat (= instalacni podpora) b) na podobne otazky je pravdepodobne jiz 1000x zodpovezeno, staci vyvinout trochu snahy. Tim nechci rict, ze je to tvuj pripad, ale asi ses uz s tim setkal, jinak bys o tom nepsal ;-)

    SuSE pouzivam hlavne proto, ze se nechci starat o konfiguraci a rozchazeni hw pres command-line a konfiguraky a Yast v tomto presne splnuje me pozadavky. Graficky frontend pro konfigurace "vseho" neni a asi nebude pro nejakou poradnou konfiguraci - k tomu je (a snad i bude ;-) ) potreba sahnout do konfiguraku a nastudovat manualy. Yast v tomto smeru spis slouzi jen jako urcite voditko, pokud neco hledas.

    Pokud hledas nahradu windows, zkus neco "mensiho" - treba Linspire, tam je spousta veci pojmenovana a usporadana podobne jak ve windows. A jestli hodne prahnes po multimediich, pohledej nejakou distribuci zamerenou na multimedia.
    23.7.2005 10:38 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE poznamky zaciatocnika
    instalacni support primo od SuSE a to 60-90 dnu (nekde pisi 60, nekde 90, cert aby se v tom vyznal)

    Záleží na verzi. Standardně je to 90 dnů, 60 dnů platí pro upgrade. Jen u verzí 9.0 a 9.1 to bylo 60 dnů pro všechny, od 9.2 to zase vrátili na 90/60.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.