abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 725 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    1.9.2005 15:16 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Přečteno: 202×
    Dobrý den, spravuji část sítě, v níž se nám nedávno podařilo úspěšně nasadit optický spoj (Ronju) ke stávajícímu wifi spojení. Chtěl bych se zeptat, jak ji nejlépe zaintegrovat do stávajícího systému tak, aby byla využita kapacita obou linek (ronja i wifi současně) a v případě nedostupnosti ronji (ranní mlhy, hustý déšť, sněžení apod.) aby spoj jel pouze přes wifi. Nejdříve jsem to chtěl řešit bondingem, ale dle sdělení kamaráda je lepší použít dynamické routování, což jsem také udělal. Ale jak se ukázalo, není to přesně řešení, jak na to, nebo to dělám špatně. A tak bych rád zkusil již zmíněný bonding. Chci propojit dva routery - v každém jsou mimo jiné dvě rozhraní - v jednom vedou obě ke druhému routeru, v druhém je jedno vyčleněno pro ronju a druhé pro spoj na první router, ovšem visí na něm i klienti sítě. Je možné pro tuto situaci bonding použít? Máte s ním dobré zkušenosti? Případně neřešil již někdo takovouto či podobnou situaci?

    Za odpovědi předem děkuji a přeji hezký den.
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/

    Odpovědi

    1.9.2005 15:52 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    Trochu jsem se ztratil v tom, jak máte ty routery a rozhraní. Takže by to mělo být takto: máte dvě lokality, A a B. Mezi těmito lokalitami máte vybudovány dva spoje - jeden na Ronji a druhý na wifi. Na každé z těch lokalit musíte mít router se dvěmi vyčleněnými síťovkami. Do jedné z nich bude zapnuta Ronja, do druhé z nich wifina. A teď, co se vám nabízí:

    Bonding - na každé straně ona dvě rozhraní "sbondujete" do jednoho virtuálního (na něm nastavujete IP a takové ty věci), bonding vám zajistí distribuci zatížení přes obě fyzická rozhraní. (Část tedy poteče přes Ronju, část přes wifi.)

    Vlastnosti: Provoz se vám bude rozdělovat na oba spoje, ale neumí se v případě výpadku jednoho spoje překlopit plně na ten druhý. Ronja a wifi mají navíc jiné přenosové rychlosti, takže při (ideální) distribuci zátěže 1:1 ty spoje nebudou využity stejně z hlediska percentuálního naplnění své kapacity. Zatížení se navíc nerozloží 1:1, ale rozloží se podle dvojic SRC/DST MAC adres (každá dvojice si jednou provždy zvolí "svou" trasu) - může se vám tedy stát, že jeden spoj bude zatěžován hodně, druhý málo.

    STP - Spanning Tree Protocol - na každé straně spojíte ona dvě rozhraní do bridge, zapnete na něm STP (a nastavíte IP). Protokol se "rozhodne" (samozřejmě ho můžete ovlivnit) a jeden ze spojů použije jako hlavní, druhý jako záložní v případě, že první zdechne.

    Vlastnosti: Nebude docházet k distribuci zátěže, provoz pojede vždy jen jednou ze dvou možných tras. Jde o velmi robustní a rychlé řešení, v případě výpadku se vám provoz překlopí v řádu jednotek vteřin.

    Dynamický routing - Každé z obou rozhraní bude mít své IP adresy a provoz půjde tím nebo oním na základě rozhodnutí routovacího protokolu.

    Vlastnosti: Jde nastavit částečný load-balancing mezi obě trasy s možností fail-over překlopení na jedinou živou trasu, řešení je tedy nejuniverzálnější. Nastavení ovšem vůbec není triviální (na rozdíl od předchozích dvou možností), musíte o tom poměrně dost vědět. Navíc to může (podle topologie sítě) vyžadovat i nastavení na jiných routerech. Jako jediné řešení z uvedených tří navíc striktně nevyžaduje "plnou paralelnost" obou tras.

    Vybrat si musíte sám, já osobně bych (podle možností) preferoval STP. (Dynamický routing mi v tomto případě přijde příliš komplikovaná věc, bonding se principiálně nehodí, protože neumí fail-over.

    PS: Vzhledem k tomu, že Ronja i wifi jsou "pseudospoje", mohou vznikat poměrně tristní problémy. Jak STP tak dynamické routovací protokoly se obecně rozhodují podle toho, zda linka "jede nebo nejede". Situaci, kdy linka "jede blbě" (ve smyslu velké procento ztrát) prostě neumějí řešit a mohou se rozhodovat poměrně zmateně, může vám to celé začít flapovat (provoz se bude neustále překlápět mezi dvěma blbě jedoucíma trasama) a podobně.

    1.9.2005 16:03 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Děkuji za tak obsáhlou odpověď :). Ta topologie je trošku jiná, než se domníváte - je tu spoj (ronja)-(ronja) a (wifi)-(wifi+klienti), tj. jedno rozhraní na jednom z routerů potřebuji využít jak pro spoj na wifi na druhý router, tak i pro připojení dalších PC. Co se týče bondingu - už před nějakým časem jsem jen tak letmo pročítal dokumentaci ve zdrojácích kernelu - a dočetl jsem se, že bonding (nebo přesněji moduly pro bonding) mají několik módů, ve kterých mohou fungovat... Například využití obou spojů současně, využití jednoho ze spojů a v případě pádu přepnutí na druhý a ještě nějaké další možnosti - takže touto cestou by to snad mělo jít řešit. Nebo se mýlím/s něčím si to pletu? Děkuji.
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    1.9.2005 16:13 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    Je pravda, že je to dost dávno, co jsem něco ohledně bondingu potřeboval, takže nevylučuju, že tam existuje možnost jak distribuovat zátěž, tak i automatické přepnutí při výpadku jedné linky.

    Každopádně ale, bonding je mechanismus druhé síťové vrstvy, nad kterým vzniká virtuální rozhraní, na němž teprve nastavujete vyšší vrstvy. Pořád ještě nechápu tu vaši topologii (obrázek?), ale principiálně nejspíš nebude možné, aby "jedno ze dvou rozhraní" (mezi nimiž se ten bonding nějak rozhoduje) plnilo "něco navíc" než to druhé.

    Řeknu to takto: předpokládám, že na té "složitější" straně onoho dvouspojí máte do jedné síťovky ronju, do druhé switch a v něm wifi plus nějaká ta PC. Když budete chtít bondovaným rozhraním něco odeslat, bonding sám se rozhodne, zda to pošle tou či onou síťovkou. Jak ho donutíte, aby provoz pro ona PC posílal vždy jen tou jednou?

    1.9.2005 16:28 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Ano, ta topologie je taková, jak jste napsal. Z Vaší odpovědi tedy vyplývá, že to v této situaci nelze udělat...? Ovladač pro bonding by (teoreticky) měl komunikaci pro daná PC posílat pouze na rozhraní, na kterém by viděl ta PC (jejich MAC)... Ale nejspíš budete mít pravdu. Jen je mi divné, že to nelze nějakými rozumnými dostupnými prostředky řešit - zajímalo by mne, jak se tohle řeší například v CZFree a podobných sítích. Nerad bych skončil u nějakého skriptu, který bude linky přepínat dle aktuálního packetlossu :(
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    1.9.2005 16:42 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    Příliš bych nedůvěřoval tomu, že bonding "něco vidí". To je jenom tupý přehazovač paketů: Máte (řekněme) eth0 a eth1 sbondované do bond0. Jakmile odesíláte přes bond0 paket, bonding to nějakým svým vnitřním mechanismem rozhodí buď na eth0 nebo eth1. Typicky ten mechanismus funguje tak, že se zahashuje zdrojová a cílová MAC adresa a podle výsledku (sudý/lichý, řekněme) se to pošle tudy či jinudy. Tím se zajistí, že mezi dvěma fyzickými stanicemi jde provoz vždy stejnou linkou (a rámce tak nemění pořadí). Může do toho vstoupit nějaká váha těch rozhraní, může do toho vstoupit to, že jedno rozhraní je "down", ale nemyslím, že byste dokázal natvrdo bonding přimět, aby provoz pro danou množinu MAC adres posílal vždy jen jedním určitým rozhraním. Netvrdím, že je to nemožné (minimálně byste si to tam mohl doprogramovat), ale myslím si, že to (ve stávající podobě) spíš nejde.

    CZFree, pokud vím, používá OSPF (tedy dynamický routing). Předpokládám, že vhodným vyladěním časovacích parametrů jde routovací protokol donutit k nějakému stabilnímu chování i na ztrátujících linkách, ale to už jenom spekuluju.

    Mimochodem, ten skript, o kterém mluvíte, by vám možná prokázal úplně nejlepší službu :-)

    1.9.2005 17:01 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Když myslíte, že by ten skript byl použitelný... :) budu Vám věřit :) Škoda, že nejsem programátor, myslím, že napsáním ovladače "sedícího" na takovéto situace (především ztrátové linky) bych udělal docela zajímavou věc. Každopádně děkuji za Vaše odborné odpovědi a Váš čas.
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    1.9.2005 20:26 Jiří Veselský | skóre: 30 | blog: Jirkovo | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?

    No, upřímně řečeno, k vytváření takového skriptu vás nenavádím. Ono to sice vypadá jednoduše, ale jenom na první pohled. Samozřejmě není problém nějak detekovat, že linka č. 1 blbne a - co teď. Překlopit provoz na linku č. 2, že? Ale jak? Shodit první rozhraní, přehodit IPčko na druhé? Přeroutovat to přes (jiné IP) druhého rozhraní? Problém je v tom, že stejně by měla reagovat i druhá strana spoje! Pokud to totiž neudělá, tak (v prvním případě) vám to přestane jet úplně, ve druhém se vám to začne routovat asymetricky, což může a nemusí působit další problémy. A jak donutit obě strany spoje, aby reagovaly synchronně, to je docela ořech... A vracet to pak zpátky na první spoj, no... Prostě, žádná sranda.

    Proto existují takové věci, jako je dynamický routing nebo STP, které to řeší poměrně sofistikovaně.

    Každopádně, ve vašem případě bych se vzdal distribuce zátěže přes obě trasy (jak už tady padlo, kvalita Ronji a wifi je přeci jen trochu jinde, takže wifi bych použil skutečně jako zálohu pro případ nouze). A pak bych nasadil STP - to je triviální. Dynamický routing je v této situaci kanón na vrabce. A dokonce, STP můžete použít i ve vaší situaci, tj. máte-li v jednom rozhraní jak wifi, tak další PC. Akorát ten switch, v němž je to zapojeno, musí taky podporovat STP. Anebo překopejte topologii, to je varianta B. Pořád je to nejspolehlivější řešení.

    1.9.2005 21:49 JirkaK | skóre: 15 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Uvidím, nejspíš vyzkouším ten skript. To, že to je třeba řešit na obou stranách je mi naprostou jasné - co mě napadlo jako první, je (jistě, neprofesionální, ale zcela jistě funkční :) předávat informace např. prostřednictvím apache na jedné straně a wget na druhé nebo si s tím víc pohrát a udělat to přes netcat. Ale s tím zatím bohužel nemám zkušenosti. Když to nepůjde, tak tedy zkusím ten bridge. Každopádně nebojím se psaní skriptů, jen jsem myslel, že to půjde vyřešit tak, jak jsem si představoval, a to na bázi nějakého elegantního řešení :) Snad možná za nějaký ten čas se na to najdou prostředky - vývoj jde stále kupředu, takže třeba budu mít štěstí :)
    ** Počítač bez window$, to je jako ryba bez bicyklu... ** echo 'Kdo neskáče, není Čech!'|sed s/Čech/cvičená\ opice/
    1.9.2005 17:08 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    Bonding v žádném případě nedělat. Nic se tím nezíská, jenom přibudou samé problémy. Ronja je tak o dva řády kvalitnější pojítko než wifi (rychlost, full duplex, latence, PL), takže spojovat to paralelně je nošení dříví do lesa.

    Co se týče výpadků za mlhy, hustého sněžení apod., pokud je ta ronja dostatečně dimenzovaná (nejede to na kilometr a půl nebo i víc), tak ty budou minimální a řešil bych to akorát přepnutím na wifi spoj pomocí ospf nebo nějakýho skriptíku.
    1.9.2005 22:14 vampi | skóre: 16 | blog: JenTakBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ronja + wifi - jak na to nejlépe?
    právě stojíme před stejným rozhodnutím - problém s ronjou a spojením je, že nemusí spadnout úplně - nejdříve začne mít pouze "packet loose" a ten ji při mlze může vydržet :) otázkou tedy je, jak se na podobnou kvalitu linky bude dívat bond - ten mám pocit pozná pouze případ, kdy linka k síťovce je úplně down :)
    určitým řešením je otestovat, při jakém napětí naměřeném na přijímacím modulu ronji je spoj už nepoužitelný a danou linku odpojit od síťovky - pak se totiž bond sám asi po 1-5 vypadlých paketech přepne na druhou linku :) přečti si pořádně dokumentaci k bondutils, jestli ji nemáš, napiš :)
    cesta k dokonalosti je nekonečná - proto hledám jen jednoduchá funkční řešení :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.