abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 736 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Glade makefile

    4.7.2007 20:53 bizi | skóre: 8
    Glade makefile
    Přečteno: 1146×
    Zdravim,
    mam problem s vlozenim vlastnich zdrojovych souboru do makefilu, ktery je automaticky vygenerovan Gladem (2.12).
    Vite nekdo, jak na to?

    Odpovědi

    Fuky avatar 4.7.2007 23:26 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile

    Bylo by dobré, kdyby jsi své problémy popsal ;-)

    Máš nějaký rozumný důvod proč rovnou nepoužít libglade? Je to knihovna, která Ti zajistí načtení XML souboru s popisem rozhraní *.glade za běhu programu. Přijde mi to šikovné, pěkně se tím oddělí definice vzhledu od funkce.

    5.7.2007 19:46 yman | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    To nejsou zadny PROBLEMY jako ze neco nefunguje. Jenom nevim jak na to. Pokud tim pouzitim libglade myslis, ze z gladu vygenerujes ty zdrojaky rozdeleny v nekolika souborech (main,callbacks,interface,support), tak to samozrejme mam. Ale do zadnyho z nich nechci psat vlastni fce, pze uz z nazvu vyplyva, ze k tomu neslouzi. Zatim je pisu do callbacks pod fce generovany gladem, ale je jich vic a s odezvami (<-callbacks) nemaj nic spolecnyho, jenom ze jsou odtamtud volany. Proto je chci dat napr. do souboru funkce.c (s headrem funkce.h) a cely to pridat do projektu. Jenze do makefilu se to samo neprida a ja se v ty gladovsky prasecine nevyznam. Kdyz to tam pridam do seznamu zdrojaku, tak se nic nezmeni. Kvuli tomu nemuzu funkce.c (ani header) slinkovat s ostatnima souborama a tim padem ani nemuzu pouzivat fce, ktery v nem jsou. Proto bych potreboval vedet, jak to tam elegantne pridat, a at mi nikdo netvrdi ze to nejde - je to uplne zakladni vec nezbytna pro slusny programovani a kdyz je Glade nazyvanej modernim programovacim nastrojem, jak jsem nekde cet, tak to proste jit MUSI. Jenom zkratka nemuzu prijit na to jak.
    icq je shit! (viz http://www.ddworld.cz/windows/icq-cesky-masochismus-v-im-instant-messagingu.html)
    Fuky avatar 5.7.2007 22:23 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile

    Zkus si znovu přečíst můj první příspěvek a trochu se nad ním zamyslet. Generovat zdrojáky s popisem rozhraní je prasečina. Tudíž místo toho definici rozhrání vygeneruješ pouze do XML souboru *.glade a tento soubor pak použiješ pomocí knihovny libglade v libovolném programovacím jazyce např. C, C++, Python, Perl, Ada, Ruby, Java.

    Libglade Reference Manual
    Miniukázka v příkladu

    11.7.2007 15:26 yman | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    S tou prasecinou jak se to vezme. Predelal sem to na tenhle zpusob (vyuziti libglade a xml), napsal si makefile (dekuju uzivateli e.liska) a projekt prelozil. Ten zpusob se mi libi tim, ze kdyz uz vim jak na to, tak to je jednoduchy, mam malo souboru a pro vyvoj to je rychly. Obavam se ale, ze ten postup (tou rychlosti) se dost priblizuje interpretovanym jazykum jako Java, pze sice je rychlejsi vyvoj, ale ten program musi bejt zakonite pomalejsi (nemeril sem to, ale sem o tom presvedcenej), coz mi docela vadi, pze vytvarenej program chci pouzivat na malym a pomalym pocitaci, kde to bude znat. A co me hlavne zaskocilo, ze klasicky vytvorenej spustitelnej soubor (normalne pomoci gladovskyho makefilu) ma asi 40kB, zatimco ten pomoci libglade nakynul na neuveritelnejch 800kB! To me teda od pouzivani libglade odradilo. Mozna se to da ovlivnit parametrama prekladu, takze pokud nekdo vite jak to minimalizovat (a taky jak je to s tou rychlosti), tak prosim napiste. (Jinak ty parametry sem pouzil stejny jaky napsal e.liska do prikladovyho makefilu, jenom sem musel odstranit -ldlog -lpxb, prekladac mi to nesezral - asi chybi nejaky knihovny.) Diky
    icq je shit! (viz http://www.ddworld.cz/windows/icq-cesky-masochismus-v-im-instant-messagingu.html)
    Josef Kufner avatar 11.7.2007 16:10 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    Ty soubory připíšeš do src/Makefile.in a pak spustíš ./autogen.sh. To je celé.

    Já používám ještě stále Glade 2, protože Glade 3 je jednak nechutně pomalej a jednak nevidím žádný přínos v odsouvání GUI do hromádky XML. Spíš naopak... Glade 2 hezy předpřipraví funkce a stačí to tam jen dopsat... Takže to ještě ušetří kopec psaní. Oddělit se GUI od logiky programu dá také velmi snadno. Do callbacks.c se napíšou věci okolo chování gui a zbytek někam bokem, což je tak jako tak potřeba udělat.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    11.7.2007 18:24 yman | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    Dekuju, konecne odpoved na mou otazku!
    Asi vam budu pripadat otravnej, ale stejne s tim nejsem spokojenej. Funguje to dobre, je to presne to co sem puvodne chtel, a pokud se mi nepovede to, co chci ted, tak to tak budu pouzivat... Faktem ale je, ze jak tak o tyhle problematice premejslim, tak se mi ten gladovskej makefile uz vubec nelibi. Hafo (pro me) zbytecnejch souboru a vysledkem sice dobre fungujici, ale (pro me) absolutne nepruhlednej makefile. Nejradsi bych v gladu (at uz 2 nebo 3) vytvoril ten xml soubor a z nej pak vygeneroval jenom ten zdrojovej kod (uvital bych alternativni c-ckovej generator, pze gladovsky formatovani se mi fakt nelibi). Makefile bych si chtel psat vlastni, abych vedel, co to vlastne dela (a moh to tak snadno upravovat pro ten malej pocitac), ale at se snazim, jak se snazim, nemuzu ho napsat ani najit nejakou sablonu (moc tomu nerozumim, hodil by se mi na to nejakej tutorial), hlavne jaky to ma mit vlastne parametry! Co sem nasel `gtk-config --libs --cflags`, `pkg-config --libs gtk+-2.0`, `pkg-config --cflags gtk+-2.0`, tak to porad tak ruzne kombinuju atp. ale stejne to nejde. Prvni na cem to skonci bejva main.c:23: error: ‘PACKAGE_DATA_DIR’ undeclared (first use in this function), dalsi interface.h:5: error: expected ‘=’, ‘,’, ‘;’, ‘asm’ or ‘__attribute__’ before ‘*’ token nebo ze to nezna <gtk/gtk.h> (ted se mi to nepodarilo nasimulovat)...
    Takze se omlouvam za to, ze nevim co chci, ale jak rikam - vystribrilo se mi to az takhle casem. Sem ale presvedcenej, ze tohle uz je definitivni verze mych predstav a tak prosim o tech nekolik poslednich rad tykajicich se tohodle prispevku. Diky moc
    icq je shit! (viz http://www.ddworld.cz/windows/icq-cesky-masochismus-v-im-instant-messagingu.html)
    e.lisak avatar 11.7.2007 18:55 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    gladovsky formatovani se mi fakt nelibi

    a co vam brani pouzit indent ? nebo si ty funkce psat kompletne sam...

    tutorial

    konkretne k cemu? make, gcc, psani kodu v C?

    11.7.2007 19:08 yman | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    pouzit indent mi brani to, ze nevim co to je:) (mozna spis :( ) takze co ze to prosim je?
    tutorial k makefile, cet sem sice neco na Linuxsoftu, ale stejne zkratka nevim, co tam mam vlastne napsat - jak rikam, nejvetsi problem sou ty parametry...
    u ty vami preferovany verze s xml sem opravil ty parametry pro debug a uz to ma jenom asi 30kB takze super, diky... no budu muset vyzkouset jak to bude s tou rychlosti, obavam se totiz, ze celkove to nebude zas tak malo (nacteni, zobrazeni, prirazeni signalu, pozdejsi operace s objekty - tady jde o to, jestli se porad program prochroupava tim souborem, nebo ho jenom nacte a jednou dynamicky prelozi a pak uz jede z nacteny prelozeny verze...)
    uvidim jak to s tim bude, jak rikam, rychlost pro me bude na tom malym pocitaci dost dulezita...
    stejne bych rad vedel aspon jak napsat spravne ten makefile pro klasickou (ne xml) verzi
    dekuju
    icq je shit! (viz http://www.ddworld.cz/windows/icq-cesky-masochismus-v-im-instant-messagingu.html)
    e.lisak avatar 11.7.2007 20:00 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    mozna lepsi poradit online...

    kdyztak (muj nick)@jabber.cz

    11.7.2007 20:07 yman | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    aha, tak ten zrovna nemam :-(
    nebylo by icq nebo skype?
    icq je shit! (viz http://www.ddworld.cz/windows/icq-cesky-masochismus-v-im-instant-messagingu.html)
    e.lisak avatar 11.7.2007 20:16 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    skype se mi rozjizdet nechce, ale SIP pustit muzu :-)
    Josef Kufner avatar 11.7.2007 21:41 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    Ad makefile: zkus použít můj... měl by fungovat pro většinu programů jen s minimálníma změnama (konfigurace knihoven) a závislosti mezi soubory to sestavuje samo.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    e.lisak avatar 11.7.2007 18:48 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    velikost vysledneho souboru 40kB a 800kB
    to zavisi na prepinacich prekladace (-g3 -ggdb -Wall -DDEBUG=1), ktere nastavuji pridani ladicich informaci. z binarky je muzete odstranit treba stripem
    zadne optimalizace zapnuty nejsou (doporuceno RTFM od gcc ;-) )

    knihovny dlog a pxb jsou moje vlastni, docela bych se divil, kdybyte mel v systemu neco se stejnym nazvem ;-)

    jinak jeste k te rychlosti - jedine zpomaleni je v nacitani XML souboru, jinak je to stejne rychle, jako kompilovane GUI (pro coz je pomerne vystizne jiz pouzite slovo prasarna, zvlaste u vetsich projektu)

    4.7.2007 23:34 qk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    No ja na vyvoj s pomoci gladu pouzivam anjutu a tam staci si pridat soubor do projektu.
    e.lisak avatar 6.7.2007 09:56 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Glade makefile
    v glade mate 2 moznosti - nechat si vygenerovat kod vytvatvarejici GUI, coz obcas pomuze, ale pri kazde zmene GUI musite kompilovat

    nebo popis GUI ulozit do souboru *.glade a GTK cast poustet zpusobem (ukazkovy priklad z helpu, sam ho pouzivam)

     rc =  gtk_init_check(&argc, &argv);
    /* load the interface */
     xml = glade_xml_new("popis_gui.glade", NULL, NULL);
    /* connect the signals in the interface */
     glade_xml_signal_autoconnect(xml);
    /* start the event loop */
     gtk_main();
    

    s tim, ze si pak muzete napsat (pro vyvoj) svuj vlastni Makefile, ktery muze vypadat treba podobne:

    LIBS=-lm -lz -ldlog -lpxb `pkg-config libglade-2.0  --libs`
    INCLUDE=`pkg-config --cflags-only-I libglade-2.0` 
    
    DEBUG=-g3 -ggdb -Wall -DDEBUG=1
    FLAGS=-funsigned-char -D_GNU_SOURCE 
    
    CFLAGS=$(DEBUG) $(INCLUDE) $(FLAGS)
    
    CC=gcc $(DEBUG)
    
    DEPS=sig_proc.o ui_callback.o ui_events.o ui_test.o pxb-gtk.o zoom.o mouse_events.o
    
    program: prg_main.o $(DEPS)
            $(CC) $(LIBS) $(DEPS) prg_main.o -o $@ -export-dynamic
    
    mozna rychlejsi, nez lustit, kam presne pridavat sve soubory

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.