Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
dobrý den,
Měl bych dotaz.
Vytvořil jsem si jednu třídu CZamestnanci a 2 potomky CVojak a COz.
vytvořil jsem si pole objektů třídy CZamestnanec :
CZamestnanec *lide[100];
nyní bych chtěl vytvářet objekty (potomky) CVojak a COz
pokud vsak vytvorim objekt takto : lide[0] = new CVojak tak objekt lide[0] je stále třídy CZamestanci.
Nevíte jak to udělat tak aby mohl vytvářet prvky pole třídy CVojak nebo COz podle toho jaky typ zrovna chci?
děkuji za odpověď
Disclaimer: v C++ som nikdy nič užitočné nenaprogramoval a vedomosti mám viacmenej len zo školy, takže tento komentár berte s rezervou.
K Tvojmu problému: pokiaľ viem, tak on to je CVojak, ale tým že k nemu pristupuješ cez typ CZamestnanec *, tak s ním môžeš robiť len ako s CZamestnancom. Keď chceš volať metódy zdedených tried, tak tie metódy musia byť virtual a keď chceš prístupiť k dátam toho CVojaka, tak to jedine, že si ten smerník predtým pretypuješ.
#include <iostream> using namespace std; class Zamestnanec{ public: void setNazev(){cout << "Nazev";} void setJidlo(){cout << "Jidlo";}; }; class Debil : public Zamestnanec{ public: void setZadrz(){cout << "Zadrz";}; }; class Kokot : public Zamestnanec{ public: void setOjeb(){cout << "Ojeb";}; }; int main(int argc, char** argv) { Zamestnanec *pole[100]; pole[0] = (Debil*) new Debil(); pole[1] = new Kokot(); ((Debil*)pole[0])->setZadrz(); return 0; }
Děkujimoc. Zachránil jsi mi život...Tohle funguje bezvadně
To možná jo, ale já jsem příliš velkej začátečník abych věděl co to je
#include <iostream> #include <vector> using namespace std; class Zamestnanec{ public: void setNazev(){cout << "Nazev";} void setJidlo(){cout << "Jidlo";}; }; class Debil : public Zamestnanec{ public: Debil(int d){ this->data=d; } void setZadrz(){cout << this->data;} private: int data; }; class Kokot : public Zamestnanec{ public: void setOjeb(){cout << "Ojeb";}; private: int data; }; int main(int argc, char** argv) { vector<Zamestnanec*> pole; pole.push_back((Debil*) new Debil(5)); pole.push_back(new Kokot()); ((Debil*)pole.at(0))->setZadrz(); return 0; }Výhodou je to že nejsi omezenej na staticky určený počet zaměstnancú.
class Zamest { public: virtual void setNazev() = 0; virtual int plat() = 0; void spolecne_veci(parametry..); } class Programator : public Zamest{ public: void setNazev() { cout << "aaaaaaaaa"; } int plat() { return 10000000; } ....... } class Uklizecka : public Zamest { public: void setNazev() { cout << "bbbbbbb"; } int plat() { return 5; } ......... } ............ Zamest *pole[100]; pole[0] = new Uklizecka(); ......Takto bych to řesil já
Ach jo, jak vidim na blbou otazku, blbe odpovedi... Proboha lidi, kdyz uz se pta zacatecnik, tak mu poradte tak, aby mu to alespon k necemu bylo!
Pokud bych se mel drzet zadani a prihlednu ke stavajicim odpovedim, tak to uz muzete rovnou pouzit toto (radsi explicitne rikam: TAKTO NE!):
void* pole[SIZE]; pole[0] = new Jenicek; pole[1] = new Marenka; ((Jenicek*) pole[0])->vidimSvetylkoVDali((*Marenka)pole[1]);
Divim se, ze se nikdo nezeptal, jak a proc se k jednotlivym prvkum bude pristupovat. Pokud cilem je pouze volat virtualni metody prvku kontejneru, tak je naprosto zbytecne toto vubec resit. Pokud je nutne k jednotlivym prvkum pristupovat odlisne v zavislosti na jejich typu (predpokladam, ze jsou to ruzni potomci jednoho predka), tak to znamena spatny navrh a problem by mel byt vyresen jinak (s vyuzitim virtualnich metod).
Pokud se tomu opravdu nejde vyhnout, tak pro pretypovani predka na potomka se pouziva dynamic_cast (coz je dle meho nazoru prasarna, ale to je opravdu pouze muj nazor), ktere zarucuje typovou kontrolu, takze reseni by vypadalo asi takto.
class BlbecVlese { virtual ~BlbecVLese() {} }; class Jenicek : public BlbecVlese {...}; class Marenka : public BlbecVLese {...}; ... BLbecVLese* blbci[100]; blbci[0] = new Jenicek; blbci[1] = new Marenka; ... BlbecVLese* x = blbci[y]; //predpokladany predek Jenicek* j = 0; Marenka* m = 0; if ( 0 != (j = dynamic_cast<Jenicek*>(x)) ) j->vylezNaStrom(); else if ( 0 != (m = dynamic_cast<Marenka*>(x)) ) m->pockejPodStromem(); else { jezibaba->sezer(x); throw kosti; } ...
Omlouvam se za konfliktni ton... Nechci rozpoutavat flame. Jen si myslim, ze rady zacatecnikovy by nemely byt ve smyslu: "chci udelat prasarnu => nekdo mi poradi jeste vetsi prasarnu jak to realizovat"
Tiskni
Sdílej: