abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 689 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    12.9.2009 05:02 fsecko.je.jinak
    Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Přečteno: 2209×

    Hoj, chci se zeptat, co by jste mi doporucovali jako zacatecnikovi v programovani GUI aplikaci pro linux. V programovani jako takovem se necitim jako zacatecnik, uz nekolik let se tim zivim, mym hlavnim OS je uz nekolik let Ubuntu, pracuji ale spise s PHP, MYSql a tak veskere graficke aplikace jsou vicemene webaplikace.

    Chtel bych ale zkusit i klasickou GUI aplikaci - vylozene linuxovou zalezitost. Napriklad chtel bych si napsat vlastni grafickou nadstavbu nad xine, udelat si vlastni jednoduchy GUI player presne takovy jaky chci, netuhnouci jako amarok kdyz nema chvili data ze streamu apod. Mam z widli letitou zkusenost s Delphi, zkousel jsem Freepascal a Lazarus, ale narazil jsem tam na nejake problemky, uz ale presne nevim o co tehdy slo, mozna uz to chlapi od lazarusu nebo freepascaliu vyresili, nevim. Nicmene ctu porad o GTK, QT apod, uplne dokonale tomu pravda nerozumim, zatim zkoumam jak se ty GUI aplikace v linuxovem prostredi delaji, jaka je filosofie toho celeho, trosku to chapu.

    GTK a QT jsou pokud jsem spravne pochopil zalezitosti tykajici se uz fyzickych oken a komunikace s nimi - eventy z ovladacich prvku atd. Doporucte mi prosim neco co by se podobalo IDE z Delphi, to mi fakt sedi, a co by nebylo striktne C, protoze v C nejsem zbehly. Napriklad neco pascalovskeho, nebo premyslim i o PHP-GTK - PHP je mi totiz velmi blizke a lowlevel veci kde je potreba rychlost si napisu a zkompiluju jako commandline utilitky v necem rychlejsim nez interpretu PHP, treba v pascalu, nebo se proste doucim C :)) Okynka by se designily v nejakem pohodovem  linuxim IDE

    Jde mi taky o to aby nejak zasadne nebylo potreba resit napriklad kompatibilitu mezi Gnome a KDE a dalsimi. Jak to je s timto? Udelam a odladim aplikaci v Gnome, treba pomoci PHP-GTK. Jaka je sance ze mi pobezi i v KDE? Urcite budou jinde cesty tykajici se ulozenych dat napriklad uzivatelskeho sezeni (session) nebo tak .. Diky za jakekoliv rady a postrehy, proctu, udelam z toho zaver a vrhnu se s chuti na svou prvni ciste linuxovou GUI aplikaci :)

    Odpovědi

    Fuky avatar 12.9.2009 09:53 Fuky | skóre: 52 | blog: 4u
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Pro začátek bych Ti doporučil Python v kombinaci s GTK nebo Qt. Pokud Ti jde o multiplatformnost je lepší volba Qt. Chceš-li z nějakého důvodu použít čisté C nezbývá Ti než použít GTK. Jinak i pro GTK je moc pěkný C++ interface gtkmm. Z pohledu licence je dnes již jedno zda-li GTK/Qt (LGPL). A PyQt tj. Qt binding pro Python, který pod LGPL není, bude snad brzy překonán PySide - LGPL binding Qt pro Python od Nokie. GTK+ binding pro Python je PyGTK.

    Co se týče Linuxu tak ryze Windows vývojové nástroje jako je Delphi jsou k ničemu. Pokud to myslíš s programováním pro Linux nebo vlastně celkově s multiplatformním programováním vážně nauč se C, C++, Python, s touto kombinací dokážeš snadno a rychle všechno, včetně webových aplikací ;-)

    Seriál Vytváříme aplikace s PyGTK
    Python a PyQt - 1 (úvod)
    Python a PyQt - 2 (podmínky, cykly, tlačítka)
    Python a PyQt - 3
    Seriál: Qt 4 - psaní grafických programů

    Jinak Python má v ČR výbornou komunitu, doporučuji se přihlásit do konerence.

    Co se týče literatury, tak Ti pro začátek stačí Začínáme programovat v jazyce Python, zbytek se dozvíš v dokumentaci. A určitě oceníš IPython - enhanced interactive Python shell.

    D.A.Tiger avatar 12.9.2009 10:46 D.A.Tiger | skóre: 8 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Zdravím.

    Osobně zas nemusím Pascal ani PHP, ale napadlo mě zda by Vám neseděl třeba také Basic nebo TCL? TCL má nadstavbu TK, která je jak stvořená na skriptování GUI wrapperů, a co se týče Basicu pod Linuxem, existuje projekt Gambas, který je podobný Visual Basicu (i způsobem práce), nicméně pořád se ještě vyvíjí.

    Radost z toho, že někdo objeví něco nového, je omyl starý 6000 let... (Jean Paul) | anthill inside
    12.9.2009 13:18 Jan Martinek | skóre: 43 | blog: johny | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    - Jestliže v nějakém programu najdeš chybu (zmínil jsi Amarok), pokus se ji opravit nebo pošli bugreport.

    - Co se týče GUI knihoven, existují v současné době dvě, o kterých má smysl uvažovat: Gtk a Qt. Ať použiješ kteroukoli, tvůj program poběží jak pod Gnome, tak pod KDE. Maximálně si budou uživatelé stěžovat na vzhled, ovládání anebo nějaké drobnosti.

    - Jestliže se rozhodneš pro Gtk, tak tvůj přehrávač bude určitě používat knihovnu GStreamer. Nauč se s ní zacházet ještě než začneš tvořit GUI. Nejprve dělej pokusy se zvukem, pak k tomu přidej obraz. O vstupy, kontejnery, kodeky, streamování, bufferování, synchronizaci, výstup, seekování atd. se nebudeš muset starat, GStreamer je mocný.

    - Co se týče programovacích jazyků, uvažuj pouze o Pythonu nebo C/C++. Zapomeň na Pascal, Basic, PHP-Gtk a raději i C#/Mono/.net.

    - Jestliže se rozhodneš pro Python, nebudeš muset napsat v C/C++ (kvůli rychlosti) ani řádek, protože knihovny už v C/C++ napsané jsou.

    - Zezačátku nehledej žádné IDE. Dopředu podotýkám, že psaní kódu a tvorba okýnek budou dost oddělené věci. Mám-li mluvit o Gtk, pak zdroják piš v jakém editoru chceš a okýnka maluj třeba v glade3 nebo gazpacho.

    17.9.2009 20:10 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    +1 Naprostý souhlas, jedině C/C++ nebo Python.

    Podotknu ještě, že pokud jsi zvyklý na Delphi, mohl by se ti zamlouvat Qt Creator.
    Koukni taky na serál o Qt co tu píše David Watzke.
    18.9.2009 17:33 Blaazen
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Požívám fpc/Lazarus už víc než rok, na Windows(32bit) i Linuxu (64bit) a jde skvěle. Kompatibilitu mezi Gnome a KDE si ověříte snadno - pomocí tří kliknutí si změníte cílový widgetset vašeho projektu např. z Qt do GTK2 a zkompilujete. Za pár vteřin máte výsledek. Pomocí cross-compileru můžete vytvářet i exe soubory pro windows přímo z linuxu. Mít dvě různé aplikace na psaní kódu a na tvorbu GUI považuji přinejmenším za nepohodlné. B.
    21.9.2009 16:17 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Mít na editaci kódu týž editor, který používám i na vše ostatní, považuji za maximálně pohodlné.

    Okýnka mohu keslit v jiném programu, stejně jako v jiném programu (na to specializovaném) třeba kreslím ikony...
    Bilbo avatar 18.9.2009 18:28 Bilbo | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    A co Qt Creator?

    http://qt.nokia.com/products/developer-tools

    Je to kompletni IDE a je tam klikaci form designer, generujici kod pro Qt.

    Tak trochu jako ty Delphi, jen to neni stavene nad Pascalem ale nad C++ a Qt. Vyhoda je, ze Qt je multiplatformni, takze ty aplikace pak lze pomerne snadno vydat i pro Windows, Maca a dokonce i pro nektere "lepsi" mobily a PDA.
    Big brother is not watching you anymore. Big Brother is telling you how to live...
    Přemek Vyhnal avatar 20.9.2009 03:11 Přemek Vyhnal | skóre: 24 | blog: Toto není blog! | Dobřichovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Mně se líbí perl a GTK GUI naklikané v Glade přes Gtk2::GladeXML

    NO RAPTORS!
    20.9.2009 23:33 qk | skóre: 15 | blog: qk_develop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Ahoj, pokud to chapu, chtel by si idealne nejaky designer, ke kteremu potom uz jen dopises funkcionalitu. Existuji pro QT QtCreator a pro gtk je to Glade. Oba funguji podobne, vetsi problem odhaduje bude u tebe s funkcni strankou veci. Bohuzel nemam zkusenosti s propojenim designeru s high-level bindingama, ale treba nekdo jiny ti poradi.
    21.9.2009 06:25 fsecko.je.jinak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Hoj, moc diky vsem za cenne informace. Samozrejme jakekoliv dalsi jsou vitany, mam zaple sledovani teto diskuze. Myslim, ze tohle by mohl byt zajimavy thread i pro ostatni vyvojare. BTW na tom freepascalu me mam pocit nejak zlobila trida TThread. Ja rad delam vicevlaknove aplikace.. .ono je to pak o hodne plynulejsi a mam pocit ze v tomto byl nejaky problem. V Kylixu (Delphi pro linux) fungovalo ale ve freepascalu ne.

    21.9.2009 10:52 dark
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Ahoj,

    zkus se podívat úplně první na Qt toolkit. Je to sice C++, ale je to opravdu nádherně zdokumentovaná knihovna, která v sobě má snad všechno, co bys mohl pro vývoj app potřebovat. Na místním portálu je hodně lidi, co v tom programují, tak se můžeš občas i na něco zeptat. Výhoda použití C/C++ je taková, že máš všechny další knihovny v linuxu k dispozici bez dalších vrstev. A pokud chceš experimentovat, zkus se podívat i na Javu, je to jazyk, který bys pozděj mohl uplatnit i na psaní robustních webových aplikací, to se v dnešní době může hodit ;-) Doporučil jsem jen staticky typované jazyky, to jsem celý já :-)

    Bedňa avatar 22.9.2009 07:10 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Pokiaľ si v Lazaruse/freepascale našiel bug, tak im ho pošli, ale ohľadne už spomínaného C++ existuje výborný český projekt je to klikátko GUI a písatko :-) v jednom, nič lepšie nepoznám www.ultimatepp.org/www$uppweb$idess$en-us.html

    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    default avatar 22.9.2009 10:49 default | skóre: 22 | Madrid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    To vypadá velmi, velmi pěkně!

    MaFy avatar 22.9.2009 13:13 MaFy | skóre: 24 | blog: kecy | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to
    Pěkné, a běží to i pod Linem?
    Lidé se dělí do 10 skupin. Na ty, co rozumí binárnímu kódu a na ty ostatní...
    Bedňa avatar 22.9.2009 14:15 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    Yes, je tam verzia aj pre Linux, doma ju používam.

    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    Bedňa avatar 22.9.2009 14:20 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Moje první linuxová GUI aplikace - how to

    A ešte dodatok v Debiane a Ubuntu by to mal byť balíček u++, alebo upp, už neviem presne, priamo v repazitároch.

    KERNEL ULTRAS video channel >>>

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.