Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
zdravim,
lze nejak jednoduse nove zkompilovany kernel testovat, napr. ho nejak nabootovat ve virtualboxu?
Nebo obecna otazka, jak to delaji vyvojari kernelu? Nedokazu si predstavit, ze pri kazde zmene nainstaluji novy kernel a pak rebootuji a cekaji co bude?!?
na UML jsem se trochu dival, primo doc v jadre je k tomu docela salodlouhy pokus, zajima me jak ten vyvoj jadra ty jednotlivci delaji.
chapu ze pracuji u toho s gitem, ale kdyz udelaji nejake zmeny a zkompiluji kernel, tezko si mohu predstavit, pak rebootuji pocitac a cekaji co se bude dit a takhle stale dokola?!? to asi ne, ani se mi nechce verit, ze k vyvoji se pouziva virtualbox ve kterem si hraji jako na pisecku, to uz snad spise nejake openvz nebo ten UML.
Hledal jsem na kernelnewbies, ale nikde jsem tam nenasel jak si tohle ulehcit bez rebootovani.
Linux boot specific: When using these options, you can use a given Linux kernel without installing it in the disk image. It can be useful for easier testing of various kernels. -kernel bzImage Use bzImage as kernel image. -append cmdline Use cmdline as kernel command line -initrd file Use file as initial ram disk.Jinak k omezení čekání se dá taky použít kexec.
Tiskni
Sdílej: