abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    21.4. 04:44 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Novým vedoucím je Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.4. 00:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.12.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 268 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.4. 23:55 | Pozvánky

    Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (18%)
    Celkem 674 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: jaky sitovy protokol pro komunikaci

    18.5.2010 00:14 c
    jaky sitovy protokol pro komunikaci
    Přečteno: 670×

    Potrebuju propojit dva programy pres sit. Budou z 99% psane v pythonu, mozna v C. Potrebuju neco co pujde vsude (jakykoli jazyk a jakykoliv operacni system). Chci aby to komunikovalo pres TCP.

    Zabezpeceni chci resit SSH tunelem.

    Jak se to da realizovat? Nadefinovat si nejake textove retezce? Treba CTI, ZAPIS, ULOZ, ... Na netu jsem nasel neco o RPC, XML-RPC a SOAP, jaky na to mate nazor? Potrebuju rozeznavat asi 50 ruznych udalosti.

    Odpovědi

    18.5.2010 08:58 qwerty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    textove retazce by som urcite zavrhol, ako protokol by som pravdepodobne pouzil bud nejake standardne web service (najskor soap), alebo nejaku formu xml cez http (postovanie xml dat na nejaku adresu pomocou http/s). taktiez security by som asi neriesil cez tunely ale cez https. a ak by som sa nebal niecoho exotickejsieho a chcel by som si vyskusat nieco nove (a mozno aj rychlejsie ako ws), tak by som skusil hessian (http://hessian.caucho.com/).
    18.5.2010 12:07 c
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    textove retazce by som urcite zavrhol
    Co je na nich tak spatneho?

    pravdepodobne pouzil bud nejake standardne web service (najskor soap), alebo nejaku formu xml cez http (postovanie xml dat na nejaku adresu pomocou http/s)
    Proc pres http? Nebylo by lepsi, kdyby serverovy program poslouchal na svem vlastnim portu?

    taktiez security by som asi neriesil cez tunely ale cez https
    V cem je to lepsi nez ssh tunel?


    Skoro vubec tomu nerozumim, proto se ptam.
    18.5.2010 12:20 qwerty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    • textove retazce mi prijdu ako vynaliezanie kolesa... pokym tam bude vzdy len jeden command, tak je to ok, ale co ked zacnu pribudat parametre? co ked ich bude pomerne vela? co ked zacnu byt zlozite a strukturovane? potom si budete kodit vlastny argument parser? pre vsetkych svatych, naco? toto vsetko uz poskytuju existujuce technologie ako napr. xml alebo json, popr. nejaka forma binarnej komunikacie.
    • to ze protokol je http neznamena ze to musi pocuvat na 80, http nie je nijako zviazany s portom 80, moze pocuvat na lubovolnom porte. vid. http://en.wikipedia.org/wiki/Http
    • preco https? pretoze aplikacia nebude zavisla na ssh, bude kompaktnejsia, dalej jej instalacia bude jednoduchsia a pod, proste ssh tunel mi pride ako barla
    18.5.2010 12:28 c
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci

    Dobre, rozhodl jsem se pro XML - je to asi nejlepsi reseni.
    Je lepsi XML-RPC, nebo SOAP?

    Jak je to s tim JSON?

    Takze ten program musi svuj vlastni interni webovy server?

    Co je spatneho na ssh? V linuxu je a ve win muzu pouzit plink (z putty).

    18.5.2010 13:52 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    SSH tunel je jen berlička pro případ, že buď z nějakých důvodů nemůžete tunelovat pomocí SSL/TLS, nebo to prostě jen neumíte a odmítáte se to naučit. Čistý SSL/TLS tunel má výhodu v tom, že je čistší, nezávislý na dalších aplikacích a snáze se konfiguruje. Také je univerzální - podpora SSL/TLS může (a často je) přímo v aplikaci (použijete-li pro HTTP knihovnu libcurl, tak tak podporuje i HTTPS) nebo to transparentně odtunelujete např. pomocí stunnelu. A je jen na vás, kterou variantu na jednotlivých koncích použijete.
    rADOn avatar 18.5.2010 15:12 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    XML-RPC je ciste serializace do textu, prenos a deserializace. Ma omezenou, ale celkem pouzitelnou mnozinu datovych typu - boolean, int, string, datetime, blob, pole, slovník… to bude asitak vsechno. Nemá žádnou variantu None.

    SOAP je afaik funkcni nadmnozina ktera pridava spis standartizaci formatu volani. Nekde jsem dokonce videl xml-rpc knihovnu bavit se SOAP serverem.

    JSON format je o neco min ukecany nez xml, ale pokud neplanujes velky objemy dat, prijde mi jednodussi sahnout po hotovym xml-rpc nez hledat json knihovnu (ve standartni knihovne zadna neni) a vyrabet si nad ni vlastni rpc. A i kdybys chtel velky vykon, tak bude lepsi sahnout treba po fastrpc, ktery je rychlejsi ceckova implementace tehoz. (disclaimer: v tomhle jsem zaujaty, protoze fastrpc je muj deni chleba :-))

    Webovy server je celkem detail, jsou hotovy knihovny ktery ti podstrci file handle a o ostatni se postaraji. V pythonu je obecny socket server, xml-rpc knihovna ho obaluje a postara se o (de)serializaci.

    Jestli to budes psat v pythonu tak bych rekl ze xml-rpc je jasna volba protoze je soucasti standartni knihovny. Serverova cast vypada zhruba tak, ze zaregistrujes normalni pythoni funkce aby byly viditelny pod nejakym jmenem, a pri zavolani dostanes data od klienta klasicky do argumentu funkce. Na klientu staci vytvorit objekt spojeni na server a funkce poskytovany serverem se pak jevi jako jeho metody. Podivej se do rtfm, jsou tam i priklady.

    SSH je externi program ktery muze a nemusi spolupracovat, s prvnim je spousta prace, s druhym spousta problemu. SSL/TLS je knihovna kterou muzes zapojit primo do vlastniho kodu a nebyt tak zavisly na dalsim programu. Ma to ne uplne trivialni nastaveni kvuli certifikatum, ale koneckoncu spawnovat proces se ssh taky neni zadna sranda. Pokud jsi zvykly pouzivat v ssh klice misto hesel, nebudes mit problem, je to stejny princip. Pokud ne, radsi si honem zvykni :-)
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    18.5.2010 16:55 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    Existuje XML-RPC rozšíření, které přidává nil (None), Python xmlrpclib ho podporuje (v konstruktoru ServerProxy je potřeba nastavit allow_none=True).

    XML-RPC i SOAP standardně komunikují pomocí XML dokumentů posílaných protokolem HTTP. Raději upřesním, že SOAP nepoužívá pro komunikaci XML-RPC. Hlavní rozdíl SOAPu a XML-RPC je, že standard SOAP kromě samotného posílání zpráv zahrnuje i možnost popisu webové služby (názvy poskytovaných metod, parametry atd.) a možná ještě i další věci.

    Modul json je součástí standardní knihovny Pythonu od verze 2.6. S JSONem obecně v Pythonu nevidím problém. Je pravda, že XML-RPC ti zprávu samo přeloží (deserializuje) do příslušných datových typů (string, int, datetime, ...), ale JSON je takový jednodušší, někomu se líbí. Jinak, dokázal bych si představit i vlastní síťový protokol (tedy ty "nejake textove retezce", žádné HTTP nebo XML-RPC) založený na JSONu, tedy bez onoho "vynaliezanie kolesa".

    FastRPC bych široké veřejnosti moc nedoporučoval, má několik nepříjemných vlastností. (I pro mě je to denní chleba.)

    S doporučením XML-RPC souhlasím, za předpokladu, že model požadavek-odpověď je vhodný způsob komunikace pro vyvíjenou aplikaci (tzn. že není potřeba něco jako "push notifikace", asynchronní způsob komunikace apod.).

    SOAP je výhodný v prostředí, které je na něj připraveno, pravděpodobně nějaké enterprise .Net nebo Javové frameworky; jinak si myslím, že je s tím spíš práce navíc.

    "Takze ten program musi svuj vlastni interni webovy server? " - no, nějaký server tam být musí, a když bude použito XML-RPC, shodou okolností se bude jednat o webový server. Je ale otázka, zda XML-RPC server obsažený ve standardní knihovně Pythonu, tedy SimpleXMLRPCServer, je vhodný pro produkční nasazení... Snad ano.

    S tím, že TLS/SSL je systémovější řešení než SSH tunelování souhlasím. Je to ale ještě jedna možnost - pokud se se SSH počítá vždy, programy by mohly komunikovat prostě standardním vstupem a výstupem, takové řešení není neobvyklé (používá např. subversion, rsync).
    rADOn avatar 18.5.2010 17:46 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    …FastRPC bych široké veřejnosti moc nedoporučoval, má několik nepříjemných vlastností. (I pro mě je to denní chleba.)…
    Klidne to rekni nahlas - za zpusob jakym pythoni fastrpc api resi datetime a boolean patri nekdo zastrelit :-( Proto jsem taky doporucoval xml-rpc. Ale kdyby slo o velky data porad mi prijde jednodussi umravnit osklivy api fastrpc (proof-of-concept kod uz mam) nez bastlit neco sam.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    18.5.2010 17:47 c
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci

    Diky moc za rady, nakonec jsem se rozhodnul pro XML-RPC.

    Jeste mam dotaz ke strukture toho XML, to si mohu sam nadefinovat?

    <?xml version="1.0" encoding='UTF-8'?>
    <abc>
      <soubor src="tux.jpg" alt='obrazek tuxe'/>
      <popis>obrazky
        <date>2010</date>
      </popis>  
    </abc>
    <?xml version="1.0" encoding='UTF-8'?>
    <abc>
      <soubor>
        <src>tux.jpg</src>
        <alt>obrazek tuxe</alt>
      </soubor>
      <popis>obrazky
        <date>2010</date>
      </popis>
    </abc>
    

    Co je lepsi?

    18.5.2010 21:50 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    Obecně se doporučuje spíš upřednostňovat elementy před atributy, ale podobná doporučení by se měla vždycky brát trochu s rezervou. V tomhle případě to asi bude jedno, ale kdyby těch informací o obrázku mělo být víc, volil bych spíš druhou variantu.
    19.5.2010 12:29 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    Buď bastli vlastní XML formát, nebo použij XML-RPC. Děláním obojího (posílat ubastlené XML jako jeden string přes XML-RPC) akorát slučuješ nevýhody obojího.

    To, že přes síť posíláš XML, které si sám tvoříš, není XML-RPC. XML-RPC používá XML jen jako přenosový formát, do kterého se serializují data v různých datových typech. Tj. ty chceš poslat {"weight": 13.42} a ono to samo pošle <struct><member><name>price</name><value><double>13.420000</double><value></member></struct>, to tebe ale zajímat nemusí, ty při normálním používání XML-RPC s žádným XML do styku nepřijdeš (což je vlastně smysl celého XML-RPC).

    Pavel Stárek avatar 19.5.2010 11:59 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: jaky sitovy protokol pro komunikaci
    Psali jsme s kolegou takovou aplikaci (v Pythonu), kde byl požadavek na sesíťování a protože ty síťové věci nebyli nějak časově náročné tak jsme zvolili protokol XML-RPC. V Pythonu používáme něco takového:
    def netServer():
        var.server = var.AsyncXMLRPCServer(('', int(var.entryPylogLocalPCPort.get_text())), SimpleXMLRPCRequestHandler)
        var.server.logRequests = False  #turn off logging - no messages printed out during processing requests
        var.server.allow_none = True
        # Register function 
        #var.server.register_instance(var.FunctionServer())
        var.server.register_function(getInfo)
        var.server.register_function(registerClientLog)
        var.server.register_function(removeClientLog)
        var.server.register_function(registerClientDX)
        var.server.register_function(removeClientDX)
        var.server.register_function(getAllDX)
        var.server.register_function(sendLogRow)
        var.server.register_function(_receiveLogRow)
        var.server.register_function(sendSpotDX)
        var.server.register_function(_receiveSpotDX)
        var.server.register_function(selectFromDB)
        var.server.register_function(selectListFromDB)
        var.server.register_function(insertToDB)
        var.server.register_function(deleteInDB)
        var.server.register_function(updateDB)
        var.server.register_introspection_functions()
        # run!
        var.server.serve_forever()
    
    Ta funkce netServer() běží jako samostatný thread. Bylo to velice jednoduché a funkční řešení. Klienti pak používají něco takového:
    ...
    var.clientLog = xmlrpclib.Server('http://' + var.clientLogAddress)
    pommsel = var.clientLog.getInfo()
    ...
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.