Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
final EditText myEditText = (EditText)findViewById(R.id.myEditText);
Chápu že muselo dojít k přetypování z View na EditText protože findViewById vrací View a já potřebuju EditText. Kde se ale dá zjistit jaké typy jsou kompatibilní a lze je přetypovat ?
Dále mi neni jasný co je <String>
v tomto examplu :
final ArrayList<String> todoItems = new ArrayList<String>();
Díky za nakopnutí :)
Řešení dotazu:
test()
, o vraceném typu nic nevíte.
public Object test(int cislo) { if (cislo == 0) { return "nula"; } return 0; } String str = (String) test(0);V druhém případě jde o generika, novinku z Javy 5. Každopádně doporučuju sehnat nějakou učebnici Javy, dobrá je např. Učebnice jazyka Java od Pavla Herouta, novější vydáí už by měla zahrnovat i novinky v Javě 5.
Kde se ale dá zjistit jaké typy jsou kompatibilní a lze je přetypovat ?Přetypovat můžete co chcete na co chcete. Přetypování Vám ale "projde" jen v případě, že objekt je skutečně instancí dané třídy (nebo jejím potomkem). Pokud toto nebude splněno dostanete výjimku ClassCastException. To se týká přetypování objektů, přetypování primitivních typů je veskrze jiná věc.
Map map = (HashMap) new LinkedList();
OK, zdá se, že tohle chytne už překladač. Ale přeložíteMap map = (HashMap) new LinkedList();toto nepojde ani len skompilovat
Map m = (Map) new ArrayList();nebo
Map m = (HashMap) (Object) new ArrayList();a oboje podle očekávání vyhodí výjimku ClassCastException.
alebo predkom, co ale nema moc zmyselSmysl to má, pokud to třeba použijete v souvislosti s generiky (např. metodou
java.util.arrays.asList
).
LinkedList
na třídu HashMap
nepřetypujete, protože žádný objekt nemůže být zároveň typu HashMap
i LinkedList
. U rozhraní to možné je – můžete si vytvořit potomka ArrayList
, který bude zároveň typu Map
.
U toho konstruktoru je to sice vidět, že to přetypování je nesmysl, ale kompilátor zřejmě nezkoumá tenhle vyšší pohled. Pro kompilátor jsou to dva kroky – získání objektu typu ArrayList
(v tomto případě vytvořením nové instance) a v druhém kroku jeho přetypování. Když si místo toho představíte trochu jiný kód, ten už může normálně fungovat:
public ArrayList getArrayList() {…} Map m = (Map) getArrayList();
double
za předka int
).
Na druhou otázku také velmi zjednodušeně: jedná se o generiky a tento konkrétní zápis znamená, že v tom seznamu se mohou vykytovat pouze řetězce. Nic jiného tam nelze vložit a při čtení je automaticky deklarován typ String. Pozor na to, že generiky v Javě jsou zpracovávány jen na úrovní kompilátoru, ve výsledném kódu tam je deklarováno Object
a všude doplněno přetypování.
Tiskni
Sdílej: