abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 729 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Imperatívny vs. deklaratívny prístup

    ________________ avatar 5.2.2011 12:33 ________________ | skóre: 5 | blog: _
    Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Přečteno: 751×
    Ktorý prístup je vhodnejší na vývoj bežných aplikácií?

    Aké výhody má imperatívny oproti deklaratívnemu prístupu, a aké má naopak nevýhody?

    Čo je rýchlejšie a efektívnejšie? A čo je menej pamäťovo náročnejšie?

    Ja používam oboje, ale intuícia mi hovorí že napríklad LINQ je menej efektívne ako prejsť kolekciu v cykle. A kritické časti kódu píšem vždy imperatívne. Niekde som čítal že deklaratívny prístup je výhodnejší na viacjadrových systémoch. Tak ako to teda je?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    5.2.2011 13:18 polymorf | skóre: 14 | blog: tar_zxpf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Pripomínaš mi jednu vedľajšiu postavu z filmu Good Will Hunting.
    5.2.2011 13:36 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    To je asi stejne (takto obecne) nesmyslna otazka, jako zda je lepsi psat program v assembleru nebo v C.

    Obecne, deklarativni (= rikate co chcete, aby se stalo) znamena, ze musi vic prace udelat pocitac, a imperativni (= rikate jak chcete, aby se neco stalo), ze musi vic prace udelat clovek. (Nakonec je totiz kazdy program imperativni.) Coz muze byt jak vyhoda, tak nevyhoda.

    Pokud nechate veci na pocitaci, usetrite cas, ale muze to dopadnout mizerne (nebo taky ne). Pokud nechate veci na cloveku (na vas), budete si s tim muset vic pohrat, ale zase je potencial, ze to udelate lepe.
    5.2.2011 21:06 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Deklarativní programování popisuje výpočet (v obecném smyslu), imperativní popisuje proces. Některé věci se vyjadřují snáz jedním způsobem (které prvky množiny mají vlastnost foo?), jiné druhým (počkej, dokud zařízení nepošle data). Přijde na to, co programuješ...
    6.2.2011 12:32 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Nesouhlasim s tim, ze je to ekvivalentni co do obtiznosti. Nakonec jsou vsechny programy imperativni (ve strojovem kodu), a cim je program deklarativnejsi, tim je slozitejsi ho dobre prevest na imperativni (pokud je to vubec dobre mozne, viz problemy z nedeterministicke tridy NP). Navic i proces se da definovat deklarativne (operace A nesmi nastat pred operaci B).

    Idealem (patrne nedosazitelnym) je, abychom programy psali jen deklarativne, tj. aby stacilo zadat specifikaci, a pocitac vyrobil program. Vsechno, co potrebujete pocitaci rict nad presnou specifikaci chovani programu (napr. jake algoritmy a datove struktury ma pouzit) je ta imperativni cast.
    6.2.2011 13:32 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    V tomto ideálním stavu programátoři nejsou zapotřebí (nikdo se nezabývá algoritmy), takže otázka ztrácí smysl...

    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C. Takhle to opravdu rozlišovat nejde, ledaže by prohlásil, že všechno je hybridní.

    Samozřejmě, že i proces se dá zapsat deklarativně, ovšem deklarativní zápis procesu pošli do zařízení data a počkej sekundu, nebo dokud nepřijde odpověď, ... vypadá nakonec (a) dost imperativně (b) nezsrozumitelně z hlediska uvažování o tom, co to zařízení dělá.
    7.2.2011 11:31 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C.
    To neplati vzdy. Treba takove SQL je jasne deklarativni jazyk a vas jako programatora casto nezajima exekucni plan(imperativni forma SQL). A hlavne co je nejdulezitejsi, exekucni plan zavisi na statistickych charakteristikach dat, muze byt u kazdeho zakaznika jiny a muze se vyvijet v case bez zasahu programatora. Exekucni plan se "kompiluje" pri pouziti aplikace a ne behem vyvoje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.