abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 707 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?

    3.3.2011 18:11 nm
    Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Přečteno: 2133×
    Čus.

    Učím se programovat v Linuxu (C, C++, JAVA etc.). Ale mám takový problém. Když se budu zaměřovat na Linux, seženu pak v tomto oboru dobře placenou práci?

    Ptám se tedy, jaká je nabídka práce jako programátor pod Linuxem? Jak funguje třeba dotování open source, když třeba programuji nějakou Linuxovou aplikaci, uživí mě to? Co takhle dělat hry pro Linux, co myslíte, dalo by se to ekonomicky zvládnkout (financování vývoje + prodej)?

    Zajímá mě tedy vše kolem práce a výdělku, který se týká programování pro Linux (je jasné, že každý se něčím musí živit).

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    3.3.2011 18:40 pupu | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Zalezi na tom, co to znamena 'ucim se programovat'. Pokud budes dobre znat prislusne oblasti vysokoskolske matematiky a dalsi veci kolem 'teoretickeho' programovani, pak muzes fungovat coby programator na spickove urovni v libovolnem prostredi a zamestnavatele se o Tebe servou. Pokud se nasprtas syntaxi par jazyku a budes s tim smudlat 'opensource' programky v Linuxu, budes smudla svazany s Linuxem a nikdo si o Tebe kolo neopre. Mezi temito extremy existuji dalsi moznosti uplatneni, pripadne kombinace - analytik, pokrocily spravce systemu, tester... Moznosti jsou ruzne a ja doporucuji se s nimi blize seznamit a rozmyslet si trochu konkretneji, kam smerovat. Podle schopnosti, ale i podle toho, co Te bavi.
    3.3.2011 18:44 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Nebo může "šmudlat opensource prográmky v Linuxu" pro RedHat a nemusí to být vůbec špatně placené
    3.3.2011 21:59 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    A coz takhle umela inteligence? Tam je dostatecne vysoka matematika, ale nevim, jestli by se zamestnani v cechach sehnalo. Mate nekdo zkusenosti s umelou inteligenci a praci? (ale nemluvim o umele inteligenci v pocitacovych hrach, ale o skutecnem vyvoji mysliciho stroje - tedy i vcetne hardware).
    4.3.2011 13:26 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Teď nebudu mluvit o zaměstnání, tím méně o zaměstnání v ČR. Spíš mě věcně zaujal Váš dotaz na tenhle obor. Já tak jednou ročně zagooglím, co je v oboru nového. Jenom ze zvědavosti, nejsem od fochu - potažmo neznám relevantní domácí zaměstnavatele. A nedávno jsem narazil na tyhle věci:

    http://www.ece.wisc.edu/~nere/nere_homepage/docs/Nere_Masters.pdf

    Autor mi k tomu dodatečně napsal, že spíš než "kortikální sloupce" jsou teď horkým tématem "spiking neural network models" - a odkázal mě na následující weby:

    http://www.neurdon.com/

    http://www.neurdon.com/about-synapse/

    Všimněte si, kdo ten výzkum sponzoruje a kdo jsou prime dodavatelé...

    Pole "umělé inteligence" je docela široké. Výše uvedený materiál se týká simulace neuronových sítí a konkrétně základních součástek savčích mozků. Takto pojaté systémy mají poměrně specifické vlastnosti ("opičí se po přírodě") - takže se pro některé účely mohou hodit a pro mnohé nikoli. Je to jedna z variant, jak si představit "myslící stroj" - a podle mého je dosud spíš předmětem akademického výzkumu, byť třeba vojensky financovaného, než praktického využití (stejně jako asi celá oblast neuronových sítí libovolné úrovně složitosti a výkonu).

    Další klasickou větví (podoborem) jsou expertní systémy. Ale taky nevím o nikom, kdo by na komerční bázi vyvíjel expertní systém založený na nějakém obecném inferenčním enginu... Něco nám ukázali ve škole, ale to bylo moje poslední setkání s expertním systémem.

    Co naopak v "průmyslové" branži docela funguje, je "strojové vidění" - ovšem spíš než neuronové sítě se používají (prakticky výhradně) algoritmy na filtraci obrazu, detekci hran, měření dat z obrazu, tj. v podstatě geometrie, snad i základní mapování 2D/3D, a návazná logika. A pokud jsem měl možnost z povzdálí pozorovat tak ty stroje s "měřením kamerou" byly postaveny hodně natvrdo, pro konkrétní činnost, dokonce i variabilita/parametrizovatelnost výsledného softwaru je hodně omezená (má to hodně mělký "interní datový model"). Od různých výrobců jsou samozřejmě k dispozici všelijaké hotové "stavebnice" / vývojová prostředí / IDE (jsou k dispozici knihovny modulů/algoritmů), ale například jsem neviděl, že by si někdo vytvářel 3D model pozorovaného objektu, nebo naváděl manipulátor s kamerou pomocí nějakého složitějšího 3D modelu měřeného předmětu a dynamického okolí, kvůli jisté inteligenci, např. pro automatickou prevenci kolizí - obraz se vyhodnocuje prakticky výhradně 2D metodami a pokud kameru drží manipulátor, tak jede podle pevně zadané šablony, nekouká napravo/nalevo... pro prevenci kolizí slouží dodnes hlavně koncové spínače a světelné závory :-)
    [:wq]
    4.3.2011 17:19 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Premyslel jsem, jak bych vam odpovedel na vasi reakci, ale asi vas trochu zklamu. Byl bych v tomhle oboru uplny novacek. I kdyz zas az tak uplny ne, protoze se tak trochu zajimam o stavbu mozku a veci kolem toho, ale...

    ...na praci v tomhle oboru by to chtelo aspon MatFyz a genialni napady. Copak napady, ty bych mel, i kdyz nevim jestli genialni, ale jsou z jinych oblasti. Co by mi chybelo by byl ten MatFyz a tam si nejsem jisty, jestli by moje IQ na to stacilo.

    Co se tyka prace, musel bych byt opravdu profi kategorie a pak by o financovani zrejme nebyla nouze, pokud bych vykazoval vysledky. Pak si ale dokazi predstavit to zatisi v pozadi cele veci, coz by bylo trochu o nervy.

    Musim se ale priznat, ze prave tenhle obor by me hodne bavil. Otazkou je, jestli se timhle smerem vydat, protoze je jiste, ze je to beh na dlouhou trat.

    (dekuji za prispevek a odkazy - rad si poctu - konecne tahle diskuse nabira dobrou porci stavy)
    7.3.2011 21:53 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Matfyz? Proč? Matika na FELu Vám připadá málo drsná? :-) Fakt je, že já to vidím jenom zvenčí, se svým Bc z ekny... Přesto si myslím, že je spíš otázkou, jak moc hardcorově Vám přednášející ve škole daný obor podají, nebo jak moc hardcorově se jím chcete zabývat. Osobně mám z toho takový pocit, že přinejmenším k expertním systémům a strojovému vidění můžete přistupovat jako "uživatel" - vezmete nějaký hotový obecný framework / knihovnu a můžete s jejich pomocí vytvářet konkrétní koncové aplikace pro nějaký obor nebo problém. To je přesně můj přístup - selskej rozum. Když chci kydat hnuj, budu potřebovat vidle, ale nemusím nutně vědět, jak kovář ty vidle vlastně vyrobil.

    Ostatně takhle jde přistupovat i k neuronovým sítím, ale tam mám subjektivně pocit, že paleta různých topologií a už třeba jenom přenosových funkcí neuronů je poměrně pestrá a netriviální... pokud řešíte konkrétní jednoduchou aplikaci, třeba klasicky na "pattern recognition", tak asi matfyz nepotřebujete, ale pokud se namočíte do nějakého základního výzkumu, jako že "myslící stroje" a "napodobení bilogického mozku", tak se teorii zjevně nevyhnete, to je trochu jiná liga :-) Od "fascinace nápadem na myslící stroj" k nějakému vhledu do oboru na pomezí neuro a AI je to docela dálka, téma na dlouhá léta studia - a nemusí to být nutně vysoká matika, jako spíš absorpce encyklopedických vědomostí o "topologii" a funkcích různých "schémat zapojení", funkčních bloků na různých "úrovních rozlišení" či vrstvách abstrakce...

    Jestli používat plody oboru AI jako uživatel, nebo se oborem zabývat jako badatel / průkopník (základní vývoj), to je otázka Vašeho naturelu a zřejmě taky shody náhod, z jakého úhlu se k věci dostanete :-)

    Já jsem se programováním nikdy neživil - přinejmenším nebylo mou primární náplní práce. Vedle čistokrevných hobby hříček jsem programování v práci provozoval vždycky spíš na okraj, v čase co zbyl po splnění denní dřiny (ať už to byla nějaká evidence zákazníků, nebo třeba šoupání krabic, nebo řešení HW reklamací). Bylo to vždycky "něco navíc" co počká. Je to jistě věc mé osobní volby a priorit. Pokud programuju, tak obvykle proto, že mi výsledek usnadní dřinu. S tím souvisí další aspekt: pokud mám něco programovat, potřebuju hodně silnou motivaci. Typicky se to stane tak, že při své práci zjistím, že něco dělám neohrabaně holýma rukama, a nějaký trochu elegantní software by mi tu dřinu usnadnil. Tím softwarem může být podle okolností rychle spíchnuté klikátko nad relační databází se speciálním grafickým diagramem, nebo třeba driver pro kus hardwaru, nebo nějaká knihovnička, nebo nějaká systémová utilita/sonda, nebo třeba objektová databáze... Jsem jako ten osel, co před sebou potřebuje vidět velikou šťavnatou mrkev, aby se pohnul z místa. A jsem pak schopen se učit nové věci a občas i něco vymyslet a celé mě to baví. Hlavně, když je na to čas...

    Na základě těch pár let zkušeností si troufnu říct, že možná není potřeba být zaměstnán rovnou jako čistokrevný programátor - začněte třeba sbírat praxi v nějakém sousedním oboru, kde programování taky uplatníte. Změnit zaměstnavatele můžete vždycky. Popravdě řečeno jsem nepotkal mnoho čistokrevných programátorů (asi se nepohybuji v těch správných kruzích, no...) - zato jsem potkal pár hodně šikovných lidí, kteří fungují ve svém zaměstnání jako odborníci pro nějakou oblast (jasně, vždycky se to točí kolem počítačů nebo MaR) - integrátoři, designéři regulačních systémů, návrháři hardwaru, pokročilí správci IT/ISP - a programování je pro ně jenom částí specializace, částí denního chleba. Být na plný úvazek specialista na Javu nebo C++, není to nádeničina? Koňské klapky na očích? A co teprve když jsou role analytika a programátora striktně odděleny - takže jako programátor vidíte jenom specifikaci dvou rozhraní a požadované funkčnosti, spíchnete to a jdete dál, a konečný výsledný celek třeba v ani nevidíte v provozu, a třeba Vás i může štvát, že ta rozhraní někdo druhý navrhl blbě, ale Vy už s tím nic neuděláte... jak moc je taková práce motivující? Jasně, ono to v echtovním řemeslném vývoji softwaru asi jinak nejde. [context switch] Hehe, nedávno jsem tady v "Ábíčku" v Jaderných novinách četl postesk nějakého jaderného hackera, že dobrá půlka dnešních profesionálních programátorů nenapsala za život ani řádek kódu, který by se musel kompilovat...

    Tehdy koncem minulého století na Ekně, na pohodovém a užitečném cviku z expertních systémů, jsme měli pochopitelně za úkol vytvořit nějakou bázi znalostí ke konkrétnímu problému. Expertní systém (inferenční engine + uživatelské rozhraní) jsme dostali hotový. Já jsem tou dobou v práci připojoval lidi k internetu přes dial-up, takže z toho vznikl takový diagnostický "žebřík" pro diagnózu jednotlivých síťových vrstev, resp. řetězu předpokladů a příznaků správného a funkčního "připojení do internetu". Inferenční mechanismus byl snadno pochopitelný skrz formální logiku (booleovskou + trochu fuzzy), výsledek chodil velmi dobře. Prakticky jsem to tehdy nikde nenasadil (ačkoli by to asi šlo), ale expertních systémů se od té doby nebojím a zároveň jsem si utřídil jakýsi obecný přístup k debugování čehokoli :-)

    P.S. mimochodem veličina IQ je pro mě osobně taky dost neuchopitelná. Daleko spíš věřím na selskej rozum, soustředěnost, zaměření na cíl, schopnost dohledat podstatné souvislosti z mnoha zdrojů informací (nebo si přinejmenším uvědomit, že mám informací málo - že můžu být sebechytřejší, ale z dostupné dokumentace rozumnou "aplikovatelnou konzistentní teorii" neposkládám). Schopnost klást si správné otázky, schopnost filtrovat střípky informací z hromady balastního textu, schopnost kombinovat "oficiální dokumentaci" k hardwaru či softwaru s "teoretickým pozadím" a alternativními zdroji informací. Schopnost přiměřené neúcty k autoritám. Schopnost přeskočit pasáže nějakého textu, které zabředají zbytečně hluboko do teorie (a často v dané úrovni zabřednutí opomenou důležité dílky skládačky, třeba proto, že autor předpokládá apriorní znalost nějakého širšího kontextu, nebo proto, že chce vypadat důležitě a přitom neumí pečlivě formulovat).

    A dost...
    [:wq]
    9.3.2011 16:57 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Uf, to bylo dlouhy. Ale velice dobry cteni :-)

    Co se tyka te matematiky, tak nehledam zadny specialni hardcore. To CVUT jeste nestuduji, nastupuji do prvniho rocniku. Ale slysel jsem, ze na programovani FELu je sice slusna matematika, ale rozdil oproti treba jaderny fyzice na FELu nebo na oborech na MatFyzu je hlavne ve zpusobu vyuky. Pokud vynecham videozabery z FIT na FELu, ktere jsou primo odrazujici, tak hlavni veci je to, ze na FELu se sice vysvetluje, ze to ci ono v matematice funguje takhle, ale nikdo se uz nestara o to, proc tomu tak je. A to je pro mne dulezity.

    Samozrejme ze v praxi to potom vypada tak, ze tyhlety detaily v podstate potreba nejsou. Kdyz vezmu v potaz vase prirovnani ke kydani hnoje s vidlema, tak je pravda, ze clovek nemusi znat to jak se vyrabeji vidle, aby mohl clovek kydat hnuj. Ale priznejme si, ze kazdy, kdo prosel zakladni skolou (aspon u nas v Cechach nebo na Slovensku – diky za tohle skolstvi) vi, ze vidle se budou asi vyrabet nekde v kovarsky dilne, ze zelezo se musi nazhavit ve vyhni, aby se dobre kovalo, ze rukojet vydli je vyrobena z kulatiny a ze ten hrebik, co je zatlucen do kulatiny krz zelezo vidli je tam proto, aby ty vidle na rukojeti drzely a neklouzaly pri praci. A ruku na srdce, predstavte si toho “vidlaka” co tohleto nevi. Co myslite, chtel byste byt takovy nemehlo, abyste nemel aspon zakladni sirsi prehled o vecech?

    Ale pokud budu mluvit za sebe, tak ja tedy rozhodne nejsem zadny genius, co se tyka vsech moznych znalosti. Dulezite je to, ze kdyz ty znalosti budu potrebovat, tak si je najdu a naucim se je. Nicmene mit sirsi prehled o vecech je velice dobra vec (ostatne presne jak pisete). Tak napriklad v tomhle clanku se pise primo o degeneraci ryzich profesionalu pracujicich v uzkem oboru. Nedavno jsem si do sveho poznamkoveho bloku zapsal clanecek o tom, jak bych si predstavoval spolupraci lidi s uzkou specializaci s lidmi s sirokym multioborovym prehledem a take s lidmi, kteri jsou mezi temito extremy. A z vaseho prispevku zjistuji, ze rozhodne nejsem sam, kdo o vecech takto uvazuje. Mozna bych ten clanecek mohl nekde zverejnit, at se v tyhle diskusi vi o co jde.

    Pokud se vratim k programovani, nejsem zrovna clovek, kteryho bavi proste pocitace a zajima se o vsechno kolem pocitacu. Nejsem nadsenec, ktery by se chtel naucit syntaxi vsech programovacich jazyku, vedet presne co jak se programuje, zkouset programovat doma na pc a pak na cestach programovat svuj mobilni telefon a kdyz do ruky dostanu hardware, tak zkouset hned co umi a jestli to lze nejak programovat. Takovy nadseni jsem mel na zakladni skole a bohu dik uz me to pustilo. I kdyz nemam nic proti lidem, co maji takovyhle nadseni jeste v dobe, kdy uz pracuji, konec koncum to byvaji fakt dobry koumaci, ktery dokazou teda divi, tak muj zajem je mit spis sirsi prehled a pokud nastane nejaky problem a jeho reseni vidim v tom pouzit pocitac s nejakym softwarem, pak ten problem takto vyresim. Na rozdil od lidi, kteri kazdy problem hned vidi jako programatorske reseni – viz. vase stanovisko ohledne profesionalu s klapkama na ocich (i kdyz bylo pouzito v trochu jinem kontextu).

    Kdyz se vratim k AI umele inteligenci, pokud bych chtel pracovat jako profesional v tomto odvetvi vedy, tedy dnes asi nekde ve vyzkumu, pak asi budu potrebovat znat, ze neco v matematice funguje takhle a hlavne proc to takhle funguje. Ze hardware funguje takhle a proc byl takhle vymyslen. Ze programovaci jazyk a teoreticke programovani funguje takhle a proc takhle funguje a proc a jak byl takhle vymyslen apod. Znovu pripominam, ze mluvim o vyzkumu skutecnych myslicich stroju, ktere maji profesionalni vyuziti. No ale protoze uz vidim, ze k tomu mate co rict, tak napisu jeden znamy vtip, ktery presne vystihuje to cemu ja rikam skutecna profesionalita. Vtip zni asi takto:

    “Americka NASA mela jeden zavazny problem. Totiz ten, ze propisovaci pero jaksi nefungovalo ve stavu bez tize na obezne draze Zeme. Propisky proste nepsaly. Tak NASA udelala verejnou soutez o to, kdo vymysli takove specialni pero, ktere by fungovalo. Soutez vyhrala jedna americka firma, ktera genialnim zpusobem problem vyresila. Svoje reseni si nechala patentovat a pak NASA prodavala svoje pera za nekolik desitek tisic dolaru za kus. I sovetsky vesmirny program mel stejny problem. A jak ho vyresili? Misto propisky dali kosmonautum k uzivani obycejnou grafitovou tuzku.”

    Pro me prefesionalita znamena elegantnim zpusobem vyresit problem (presne jak to v tomto vtipu vyresili rusove a take jak pisete ve svem prispevku). To je pro mne priorita a tomuto studiu se chci prednostne venovat. A to vyzaduje sirsi prehled o vecech a nikoliv uzkou specializaci. Jenom zde jeste poznamenam jednu vec.

    Pro lidi, co nechapou proc jim propiska prestava psat, kdy zrovna pisou na papir, ktery maji polozeny na svisle zdi. Je to podobny problem, jako propiska kosmonautu, ale protoze jsme porad na zemi, kde funguje zemska pritazlivost, staci mit propisku pri psani orientovanou tak, aby napln (psaci barva) vzdy mohla stekat dolu k hrotu (kulicce), kterou piseme. Kdyz totiz piseme tak jak jsme zvykli, tak propiska je proste naklonena obracene. Tedy tak, ze konec, kterym piseme je polozen vyse vzhledem k zemi, nez opacny konec propisky (kterym se propiska otvira a zavira), ktery je polozen nize vzhledem k zemi. A proto barva v propisce steka pryc od konce, kterym piseme, ke konci, kterym se propiska otvira nebo zavira. A proto propiska prestava psat. (barva v propisce – kulickovem peru – funguje stejne, jako kulickove deodoranty. Respektive kulickove deodoranty funguji stejne jako propiska. A ta barva v propisce je proste tekutina – to mnoho lidi prekvapilo). Hodne lidi uz jsem takhle poucil, vcetne sebe sama :-)

    Jinak s vasim P.S., co jste napsal na konec vaseho prispevku, plne souhlasim :-)

    No ale, protoze se zajimam o praci, co by programator, a to o dobre placenou praci, tak se ted budu take vsech ctenaru diskuse ptat. Mate nekdo zkusenosti s praci jako profesionalni programator (v jakemkoliv oboru)? Nebo mate nekdo zkusenosti s pouzivanim programatorskych I jinych reseni v praci (jako treba tady uzivatel frr)? Co je naplni vasi prace? Bavi vas to? Nebo se do toho musite tlacit? Je na vas vas sef narocny? Co vsechno musite umet? Co po vas chteji, aby vas prijali do takoveho zamestnani? Co jste se naucili ve skole a co jste pak bezne pouzili v praxi?

    Jakakoliv pripominka se vita, protoze dnes uz tahle diskuse po par dnech existence prilakala pres 1000 ctenaru. Takze je hodne lidi, co se o to zajima. A jestli nekdo mate neco, co byste napsali k nasemu dialogu se ctenarem frr, napiste cokoliv. Tim inspirujete ostatni, aby sem naspali take svoje zkusenosti a tim obohatite nejenom ostatni, ale predevsim sebe, pokud vas tato diskuse zajima.

    P.S. Dotaz na ctenare frr. Co je to Ekna? (neni to ekonomka?) Jo a mimochodem, vzhledem k tomu, ze se vysoka skola bude nejspis platit od roku 2012 (jeste to snad neni schvaleny), tak take premyslim, ze bych misto na vysokou, sel na nejakou VOS zamerenou na pocitace. Ta ma zase tu vyhodu, ze je tam vic praxe. Otazka je, jaky jsou tam ucitele.

    Uf, to bylo taky dlouhy. :-) nm
    10.3.2011 09:10 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?

    Vy jste vděčný partner pro nekonečnou debatu :-DDD Snad ještě pár postřehů, a už dám pokoj.

    Ano, Ekna = VŠE. Aneb "nejtěžší gympl v Praze", nebo třeba "co se stane s průměrným IQ na každé z obou škol, když odpadlík z FELu nastoupí na Eknu?". Osobně si nijak nestěžuju - taky nejsem génius, akademické bádání mě nebaví. Na VŠE nás učili spíš jak vidle používat, než jak je vyrábět, ale zato těch užitečných témat bylo docela spousta, a mě ta hloubka přesně vyhovovala: pokud to člověk později potřeboval, věděl kterým směrem dál studovat po svém. Pokud se týče mé slaboproudé záliby, tak dalších pár užitečných "elektrických" věcí jsem stejně znal z bastlířské praxe a odpovídající matiku jsem si postupně dostudoval/pochopil odjinud. Ne že by se mi to hodilo pro obecné programování - spíš pro můj přesah do slaboproudu. V té době nebyla čistokrevná informatika na ČVUT.

    Moje záliba v počítačích se vyvinula z původního bastlení - jako kluk jsem uměl s trafopáječkou už někdy v 6-8 letech. Osmibity mě před revolucí minuly, ale užil jsem si nástup PCček u nás počátkem 90 let. A vždycky jsem se snažil k PC něco zvenčí připojit a nějak to "ovládat na úrovni holých drátů". Možná je dobře, že jsem nešel na FEL, takže mě FEL z toho koníčka nevyléčil :-) Zkráceně řečeno, Stallmanova definice pojmu Hacking mi mluví docela z duše. Akorát že já jsem si nikdy nehrál úplně samoúčelně, vždycky jsem chtěl, aby výsledek dělal něco "užitečného" - a v práci se užitečných cílů najde mnohem víc než v soukromém hraní, a občas je někdo ochoten zaplatit Vám hračku, kterou byste si v soukromí nemohl dovolit.

    Pokud jde o hledání práce, lidi z Ekny se chytali už v průběhu studia u všemožných IT firem. Častým působištěm kolegů studentů, kteří měli obecně programátorské chutě a vlohy, bývala firma Unicorn - ale pokud jmenujete libovolné jiné jméno z IT oboru, tak se taky nespletete. Kromě slavných značek ale existuje spousta méně známých místních firem, a ti schopnější kolegové byli schopni začít malými zakázkami sami na volné noze a postupně to rozvinout do zajímavé firmy. To se nestane přes noc, to se rozjede postupně. Já jsem se v té době octl dost mimo "mainstream VŠE" - prostě se mě jednou zeptal starší kolega, že ví o někom, kdo shání hravé lidi na správcování internetu... Podotýkám, že jsem zaměstnanec z přesvědčení.

    Můj dojem z hledání práce a toho všeho je následující: hlavně se netrapte samožernými žvásty personálních agentur, které vycházejí pravidelně v různých papírových novinách i na elektronických médiích (maskovány jako "nezávislé" články). Jako že IT specialistů je málo, berou tolik a tolik, je potřeba na sobě neustále pracovat, že je konjunktura, pak že je krize apod. Nemá cenu na to koukat z makro perspektivy, když jste si ještě ani nenamočil palec u nohy. Hrajte si, učte se hraním, a koukejte, kde byste si mohl případně hrát za peníze - pro někoho třeba Vaše hraní bude nanejvýš užitečné. Když se při tom hraní resp. práci naučíte nějaký cizí jazyk či dva (debatou s živými lidmi venku nad praktickými problémy), vybudujete si jakýsi systematický přístup apod., tak je to pár bonusových bodů navíc.
    Z abstraktních makro-personalistických článků lze pochytit leda žaludeční vředy :-)

    Velké technologické firmy poskytují svá vlastní školení a certifikáty (Cisco, Microsoft apod.). Někteří lidé je sbírají, někteří ne. Není špatné nasbírat pár certifikátů (nebo třeba i necertifikovaných technických školení), zejména pokud Vám je zaplatí zaměstnavatel... Mám velmi příjemné vzpomínky na svižná, hutná a užitečná školení na Cisco u firmy Alef0 (na naši žádost bez certifikátu = bez "biflování do šířky").
    Dovolím si opatrně tvdit, že "certifkáty" mohou taky člověku "utahovat klapky na očích". Nutí Vás učit se encyklopedicky potenciálně hodně objemné penzum v zásadě proprietárních věcí, které třeba využijete jenom z menší části (ale studium Vás stojí čas) - a člověk má pak málem strach, klást nevhodné technické otázky a hrát si "mimo škatulku" (záleží na zaměstnavateli). Je to boj a je to věc osobní volby. Nesbírat certifikáty může být "známka punku" = svoboda. Možná taky "svoboda umřít hladem na ulici", jak říká tuším Terry Pratchett...

    [:wq]
    Fluttershy, yay! avatar 10.3.2011 11:01 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    "co se stane s průměrným IQ na každé z obou škol, když odpadlík z FELu nastoupí na Eknu?"

    To se říká o matfyzu.

    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    10.3.2011 13:44 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    To se říká o spoustě dvojic škol nejen v ČR. V nemalém procentu případů se můžete pro jednu dvojici setkat se dvěma symetrickými verzemi podle toho, kterou školu studuje nebo absolvoval ten, s kým se bavíte. V případě MFF UK a VŠE to ovšem vyprávějí i ti, kdo ty školy studují (studovali) obě. :-)
    Fluttershy, yay! avatar 10.3.2011 14:04 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Jestliže to platí se stejnými koeficienty pro více škol, znamenalo by to, že těch více škol by mohlo být ekvivalentních, což však nevysvětluje přesuny právě mezi těmi ekvivalentními školami.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    10.3.2011 14:29 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    IMHO je třeba přihlédnout k rozdílu mezi tím, co o škole tvrdí její studenti a absolventi, a jaká je realita.
    11.3.2011 18:20 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    :-D diskutuju rad. Ale zase na druhou stranu, kdyz uz se dozvim dost, dokazu diskusi proste uzavrit a dat se do prace. A ja jsem vdecny za kazdy vas prispevek, protoze jsou vsechny pro mne velmi hodnotne. A taky je dobry vedet, ze nejsem na svete sam s takovymi nazory, jaky mam, nebo i treba s podobnymi zajmy (viz AI).

    Co dodat. No tak vy uz tu debatu tak nejak uzavirate, ja tedy jeste ne, protoze me zajimaji jeste dalsi veci. Takze se k debate budu vracet s dalsimi prispevky nebo internetovymi odkazy, co me kde napadne, nebo na co narazim, a dam to sem. Aby to bylo tak nejak pohromade na jednom miste. A kdyz budete mit chut k necemu neco napsat, az se zase podivate, jak to tak nejak pokrocilo, tak napiste. Budu jen rad :-)

    nm

    P.S. Stallmanovu definici si prectu. Chvili mi to potrva, protoze zas az tak dobry v anglictine nejsem :-)
    4.3.2011 12:07 Venca
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Takze smudlat, hehe. Torvalds usmudlal Linux, Stallman usmudlal Emacs, atp. Je dobre znat otazky kolem casove (a pametove) narocnosti algoritmu. Zadna vyssi matika se v Praze v software nepouziva.
    pavlix avatar 9.3.2011 18:42 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    A v Brně? :)
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    11.3.2011 19:28 jadd | skóre: 34 | blog: Greenhorn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Kysela usmudlal Alsu..
    3.3.2011 20:00 TnT | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Ano, pokud budeš umět C++, možnosti jsou.
    3.3.2011 22:07 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    hmm... co se tyka smudlani, tak nekdo treba smudla Firefox a ma za to taky nemale penize od Googlu (pokud se teda nepletu). Takze mozna taky zalezi na tom, aby clovek smudlal budouci trendy.
    Max avatar 4.3.2011 08:45 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Nedávno jsem někde četl, kolik stojí vývoj her. Většinou je potřeba minimálně několik milionů, což je logické, protože je vyvíjí kupa lidí několik let. Výdělek je nejistý, protože nikdy nevíš, jak se hra zalíbí a jaký bude mít úspěch-
    Jop, tady jsou lehce úsměvné částky z té vyšší známé třídy :
    Tvůrci her by měli začít šetřit. Nebo brzy skončí a hry nebudou stát za nic
    A zde se můžeme dozvědět, že náklady na běžné hry jsou kolem 30 milionů USD :
    Náklady na vývoj her
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.3.2011 09:55 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Tak to zrejme vysvetluje, proc je na trhu tak maly vyber her. Jeste pred nekolika lety (asi tak 5 lety), ten vyber byl mnohem vetsi.

    Na druhou stranu ale musim rict, ze jsem asi tak pred 2 rokama cetl clanek o psychologii (nejen pocitacovych) her a co by kazda hra mela mit, aby to byla skutecna zabava. A v zadnym bodu toho seznamu nebylo nic psano o vecech, jako jsou realita herniho prostredi, animace postav a pohyblivych objektu, kvalita hudby a efektu etc. Tedy nic z toho, co dela hru tak nakladnou.

    Osobne jsem vyzkousel uplatneni nekterych bodu z psychologie her pri online hrani a musim rict, ze jsem sklidil velmi kladne reakce ze starny spoluhracu.

    Ale nekde preci jen ten zakopany pes bude.

    pozn.: (tohle je taky zajimavy)
    4.3.2011 11:04 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Práce jako (dobrý) programátor pod Linuxem je dost a bývá lépe placená než ekvivalentní práce pod Windows (jednoduše kvůli principu nabídka/poptávka). A to nejen u nás, ale i v zahraničí. V Německu hodně dobrý linuxový/unixový programátor může vydělat i přes 50 000 € ročně, windowsí si o tom většinou může nechat jenom zdát.

    Dotované open source může uživit, záleží, kolik si najde uživatelů (hlavně mezi firmami, ty jsou největší investoři). V takovém případě je ale potřeba být nejen dobrý programátor, ale i dobrý obchodník.

    Hry pro Linux se moc ekonomicky zvládnout nedají, protože trh je poměrně malý a v poměru k nákladům špatně placený (firmy si to nekoupí a jednotlivci za to nebudou chtít platit vysoké částky, když mají k dispozici spoustu dobrých open source her). Multiplatformní hry jsou přeci jen lepší investice.
    otasomil avatar 4.3.2011 11:27 otasomil | skóre: 39 | blog: puppylinux
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?

    Praci sezenete v jakemkoli oboru pokud jste v nem dostatecne kovany.

    Budete-li smudlat opensource jak tu je vyse psano tak se pak mate cim holedbat pred potencionalnim zamestnavatelem, ukazat mu svoje projekty apod.

    K čemu hudba, která nevede k extázi... Stop MDMA !!! I spam umí být roztomilý
    4.3.2011 18:43 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Tak Google u tyhle diskuse hned vyhodil reklamu na nabidku prace v ET-NETERA s.r.o. (JAVA programator): link
    Fluttershy, yay! avatar 4.3.2011 19:33 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Co to znamená? Samozřejmě je poptávkách po dobrých jaderných hackerech. Ale Javu k tomu potřebovat nebudeš. ~_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    5.3.2011 13:51 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Na strankach Uradu Prace i na Sprace.cz jsem cetl, ze nejvetsi nabidka prace je pro programatory JAVA (multiplatformni). Presto ale muze byt jinde nabidka odlisna. Tak bych se chtel zeptat.

    Na co by se mel programator v Linuxu zamerit, aby pak sehnal dobre placenou praci? Melo by to byt C nebo C++, JAVA, Mono, PHP, MySQL, JavaScript (tedy Web 2.0) nebo neco jineho? Co byste doporucili? Mate s tim nekdo osobni zkusenost?
    Fluttershy, yay! avatar 5.3.2011 14:26 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Záleží na tom, co chceš dělat. Bastlič webů? PHP, MySQL, JS. Informační systémy apod.? Java. Jaderný vývojář? C. Vývojář nějakých aplikací? C++, Python/Perl, Java,... Něco jiného?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    pavlix avatar 5.3.2011 19:27 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Dobrý programátor najde uplatnění v jakékoli oblasti (včetně mainstreamu i včetně linuxu). Špatný programátor se musí držet mainstreamu.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    5.3.2011 20:15 marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?

    Pro uživatele nm:

    Téma Vašeho dotazu a stylistika Vašeho psaného projevu mě celkem dost připomínají jednoho všemi "oblíbeného" diskutujícího z root.cz, který zde vystupuje pod přezdívkou michal-20. viz:

    http://forum.root.cz/index.php?topic=1614.msg11601#msg11601

    http://forum.root.cz/index.php?topic=1615.msg11621#msg11621

    atd.....

    seznam dalších : http://forum.root.cz/index.php?action=profile;area=showposts;u=600

     

    Nejste to "čirou náhodou" zase Vy a neděláte si tu ze všech srandičky, když na rootu máte téměř neustále banána ?

     

    S pozdravem Marek

    5.3.2011 20:46 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Asi vas zklamu Marku, ale tim, za koho me pokladate, nejsem. I kdyz se musim priznat, ze obcas mivam podobny humor, jako zminovany michal-20 a jeho obrazkovy prispevek s "Hollywoodskymi" obrazky me fakt rozesmal, ale rozhodne bych neplytval energii neco takoveho, jako dela michal-20, uskutecnovat. Mimochodem, tahle diskuse je vubec prvni moji diskusi, kterou jsem na abclinuxu zalozil. (Dneska jsem zalozil druhou, kterou jsem zalozil i na root.cz - viz. forum, nabidka prace - Programator AAA her v C++ - coz je muj vubec prvni prispevek na root.cz)

    Tudiz, tuto diskusi myslim opravdu vazne a zcela seriozne me zajimaji zkusenosti s praci v programovani pro Linux, protoze se opravdu chci rozhodnout, kterym smerem se vydat, protoze je jasne, ze vsecko se delat neda, i kdyby to cloveka velmi bavilo.

    V soucasne dobe jsem prihlasen ke studiu programovani na CVUT, tak by me zajimalo, na co se konkretne zamerit, abych pak mohl najit dobre placenou praci v IT, ktera ma perspektivu i do budoucna (viz Umela Inteligence - ta me fakt zajima, ale je to obor, jak jsem psal vyse, pro skutecne profiky a dlouze se studuje - a na CVUT takova moznost studia je).

    Takze pokud treba mate nejake zkusenosti s programovanim pod Linuxem, a tim myslim i v pracovnich vztazich, tak to sem napiste. Urcite nejsem jediny, koho tahle otazka skutecne zajima. :-)

    Diky, nm.
    pavlix avatar 8.3.2011 11:32 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Koukám, že odpovědi zase ulítávají z vláken, kam patří :D.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.3.2011 17:13 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Co je to podle vas dobry programator? Co by mel umet? Nemusite jmenovat technologie, ty stejne zalezi na tom, jak se clovek chce specializovat. Spis me zajima, jake vlastnosti by clovek mel mit, aby byl dobry programator. Jaky druh mysleni by mel pouzivat? Jaky by mel mit pristup k praci? Mel by mit sirsi prehled, nebo byt profesne uzce specializovany, aby pak uspesne nasel praci? Co si myslite o tom, co napsal ctenar frr?

    Nebo muzete napsat treba jake dovednosti se od programatora v IT ocekavaji. Vyzaduji se prescasi? I kdyz jo, tak v kterem odvetvi? Jsou pak zaplacene, nebo jsou soucasti uz dohodnute mzdy? Musite do prace dojizdet, nebo si muzete cast odpracovat doma na svem PC? Jak jste se svou praci spokojeni?

    Nebo napiste jakykoliv nazor na to, co se tady pise. VSECHNO SE VITA.

    Diky, nm :-)
    Fluttershy, yay! avatar 9.3.2011 18:37 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Nebudu se tu rozepisovat, to všechno lze tak nějak zjistit pouhým čtením již existujícího. Mrkni třeba na zdejší překlady Programmers at Work.
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    pavlix avatar 9.3.2011 18:48 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Co je to podle vas dobry programator?
    Tak, já to nehodnotil ani tak z technologického hlediska, ale programátor, kterého firmy chtějí :).

    Firmy mají nedostatek dobrých lidí, a v oblasti IT zvlášť. Když narazí na programátora, u kterého mají pocit, že se jim hodí, skočí po něm.
    Jaky by mel mit pristup k praci?
    No rozhodně lepší než já :), ale i tak se docela držím i v oblasti programování, které mám spíš vedlejšák (i když já mám asi vlastně jako vedlejšák všechno).

    Všelék neznám :), popravdě řečeno zjišťuju, že jsou různé typy programátorů a firmy často chtějí od všech něco :).
    Nebo muzete napsat treba jake dovednosti se od programatora v IT ocekavaji. Vyzaduji se prescasi? I kdyz jo, tak v kterem odvetvi? Jsou pak zaplacene, nebo jsou soucasti uz dohodnute mzdy? Musite do prace dojizdet, nebo si muzete cast odpracovat doma na svem PC? Jak jste se svou praci spokojeni?

    Všechno je možné, nemůžu dát žádnou jednoznačnou odpověď...

    Třeba já jsem teď na vážkách a řeším co s neefektivitou "gaučového" podnikání :). Jinak mám docela rozmanitý způsob práce, rozmezí vzdálenosti od postele je momentálně rozložené někde mezi nulu a 500km, a to počítám jenom výdělečné akce.

    Frr toho napsal hodně, přesto na to moc názor nemám, protože je mi jeho oblast spíše cizí.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.3.2011 17:36 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Pro vsechny, co se zajimaji o praci programatora doporucuji tez precist si tento clanek na zdrojak.cz, vcetne diskuse.
    pavlix avatar 9.3.2011 18:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Článek samotný je spíš zajímavý postesk nad sebevědomými neschopnými webaři, než návod pro člověka, co chce vstoupit do oboru.

    První pětina diskuze je plkání o kokotinách (a o kokotech taky), na zbytek nemám čas a náladu :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    9.3.2011 20:17 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Hmm. Ja si precetl i clanek i diskusi a pripada mi diskuse mnohem hodnotnejsi. Precetl jsem asi tak 3/4 diskuse a jsou tam zajimavy veci. Lidi se tam tak nejak prou o neco, nebo chvali, nebo se tahaj za slovo, nebo si porozumeji ci naopak. Ale jsou tam, aspon podle slov prispevatelu, nazory primo z praxe (mlada i starsi generace programatoru).

    Clovek, nebo aspon ja, si z toho vytane nejaky ten obrazek, jak to asi chodi ve velky firme, v mensi firme, ci v docela malicky firme. A z dalsich komentaru si pak muzu udelat tak nejak predbezny obrazek toho, co by to ode mne vyzadovalo, kdybych treba vyvijel nejakou opensource aplikaci, nebo bych sel do velky firmy pracovat jako programator apod.

    Rozhodne je pro mne dobry nestat za jednim nazorem. To ani nemuzu, protoze o tom vim preci jen malo. Ale kdyz to tak procitam a probiram ze vsech moznych uhlu, a kdyz si ty nazory nejak pospojuju, jako tenhle nazor je od cloveka pracujiciho ve velke spolecnosti, tenhle nazor je od programatora starsi generace, pracujiciho buhvikde, ale delajiciho si svoje programky etc., tak si z toho muzu ledaccos odnest.

    Asi opravdu zalezi na tom, kdo je jak stavenej, co ho bavi, pro co ma talent, nebo prirozene nadani apod. Nechci nekomu vyvracet nejake nazory, ale mojim konickem, ktery bych take rad uplatnil v pracovnim zivote (a nemusi to byt nutne programovani) je i zkoumani a aplikace zpusobu vyuky, tak aby se clovek naucil nejakemu nadani nebo talentu.

    A protoze mi tady asi vetsina lidi bude oponovat, ze talent se neda naucit, tak zde musim uvest to, ze se zabivam jakymsi amaterskym "vyzkumem" o tom, jak jit do vetsi hloubky v uceni v tom smeru, ze posunu hranici toho, co se da naucit a toho, co je talent (dar od boha, ci kdo jak chce) smerem, kterym talent, tak jak ho zname, ztraci svuj vyznam ve prospech toho, co se da naucit. A pokud budu napriklad konkretnejsi, mezi takovou "vyuku" zarazuju prenatalni uceni (nebo spise prenatalni vychovu), coz je v podstate vychova ve fazi, kdy se clovek jeste nenarodil a vnima svet prostrednictvim nejen matcinych prostredku. Anebo doba po narozeni a jeji vychova (uceni) kojenim apod.

    Pokud se ptate na co to je, kazdemu ucitelovi na jakemkoliv typu skoly hned svitne. Ale pokud se tyka programovani, nebo takoveto cinnosti, pak odpovedi je AI - umela inteligence.

    No a AI je prave to, co me k programovani a pocitacum vlastne pritahlo.

    A tak me napada, co pritahlo k programovani kazdeho z vas? Co to je, co vas pohani k tomu sednout k pocitaci a tukat? Nebo vyvijet software zpusobem, jak se to uci na VS a pak dela v praxi? Jaka zakladni myslenka, nebo pocit, nebo oboji dohromady, vas primelo se dat na tenhle obor? Byly to rodice? Byl to nejaky film? Televizni serial? Kniha? Clanek? Nejaky ucitel, nebo jina osoba, jako nejaky vzor? Kdo je vasim vzorem? Motivace, ze je to cool? Nebo ze za to dostanete dobre zaplaceno? Nebyla to nejaka pocitacova hra? A nebo kombinace vyse zminenych veci, ci dalsich motivu, myslenek, pocitu, ktere tu nejsou uvedeny? Proste co vas k tomu vede?

    Zkuste se nad tim na chvilku zamyslet a vzpomenout na tu chvili, ktera vas oslovila. A co z toho budete mit? Projdete si svuj zivot od te chvile, zopakujte si, jak je vas strom poznani o tom pocatecnim pocitu, o te myslence, jak je ten strom rozvetveny, kam az jste dosli a co vsechno jste prozili. Pomuze vam to jasneji formulovat to, co jste vzdycky chteli a co chcete ted. A pokud budete nad tim badat, muzete popremyslet o tom, jaky je rozdil mezi tim, co jste chteli tenkrat v onom okamziku a dny po nem, a mezi tim, co chcete dneska? Zorientujete se a muzete se opet plni mladicke sili nasmerovat.

    A proc tohle tema rozebiram tady? Souvisi to s praci. Protoze motivace je to, co bude zajimat kazdeho dobreho teamleadera, kazdeho dobreho managera a co bude zajimat i vas, protoze motivace je klic k opravdu skvelym vykonum a pocinum, ktere, kdyz se dobre zhodnoti, jsou k nezaplaceni.

    A pak to sem napiste. Ty malickosti. Ty delaji z profika, profika :-)

    nm
    Fluttershy, yay! avatar 9.3.2011 22:10 Fluttershy, yay! | skóre: 92 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Napiš do blogu, to bude krásný flejm. ~_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ no gods, no masters
    14.3.2011 18:53 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Tak jsem na root.cz nasel tenhle prispevek v diskuzi o tom Co by mel umet dobry programator?

    Docela to stoji za precteni cely od zacatku do konce. A to jak detstvi a zacatky (pocity a zazitky), tak prostredek i zaver.

    Zajimalo by me, jestli s tim tady nekdo souhlasi? Jestli mel podobne pocity a zazitky pri programovani? A jestli i to, co by mel podle toho prispevku umet dobry programator, je skutecnost, na ktere muzu stavet a kterou bych si mel vzit tak nejak k srdci?

    nm
    9.3.2011 22:22 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Ja myslim ze kdyz clovek programuje, tak by se mel snazit delat multiplatformni aplikace. Jinak co se tyce prace, pokud budes mit dobry napad a prodas ho, tak vydelas dost penez. Otazka ze kdyz se budes zamerovat na linux, tak jestli najdes dobre placenou praci je trosicku zavadejici. Pokud budes dobry v tom co delas ad uz programujes, spravujes nebo rozumis cemukoliv, tak budes mit dobrou praci a dost penez. Nic vic nic min. Existuje dost dobre placenych linuxovych spravcu nebo programatoru, stejne tak i na ostatnich operacnich systemech.
    10.3.2011 09:58 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Ještě jedna věc, když čtu znova původní dotaz: čím víc si namočíte čuchometr do GNU C a C++ pod Linuxem tj. do: ručního psaní makefiles, ovládání různých fází sestavení programu (kompilace, linkování), do problematiky user space vs. kernel space, čím víc napíšete kódu v tomto prostředí, tj. čím více chyb se zde dopustíte a následně je vychytáte, tím širší získáte obecný přehled, který se Vám bude překvapivě hodit i za jiných okolností = v jiných operačních systémech a vývojových prostředích. Syrové Linuxové GNU C/C++ Vám totiž umožní přičichnout ke kořenům C/C++, které jsou Unixové - a pokud se pustíte dál, do pokročilejší magie C++, nebo třeba do složitějšího baletu v čistém C, který je vidět v kernelu, získáte spoustu zkušeností, které jsou obecné.
    Například v době kdy já jsem si čuchnul ke GNU C/C++/Make, měl jsem za sebou pár let odlehčeného programování v Borlandích prostředích pro DOS a Windows - a při rozjezdu v GNU C/C++ jsem teprve pochopil hranici mezi C a C++ (protože Borland to má všechno v jednom IDE) - a i v jiných ohledech jsem se opakovaně tloukl otevřenou dlaní do čela, jako že "jo ahá! To pochází původně odsud!". A znalosti základů C, počínaje "int main(...)" jsou přímočaře užitečné i v prostředí různých klikacích IDE pro vývoj event-driven vizuálních aplikací, kde winmain() ani nezahlédnete...
    Ostatně i odborný start ze syrového Linuxu Vám umožní stát se později odborníkem na nějaký proprietární UNIX, nebo i schopným systémákem/síťařem na bázi Windows (poté co následně vstřebáte ještě Windows side of things) - budete mít trochu jiný úhel pohledu, než čistokrevný Windowsák, třeba i značkově ocertifikovaný.
    [:wq]
    11.3.2011 18:30 nm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Programuji v Linuxu - seženu dobře placenou práci?
    Dekuju Vam za rady. Urcite budou prinosem nejen pro mne, ale i pro kazdeho, kdo s Linuxem a vubec s programovanim v podstate zacina. :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.