David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Řešení dotazu:
"SELECT popis FROM....WHERE popis NOT REGEXP 'UKON\xc4\x8cENA|VY\xc5\x98AZENO|NEDOD\xc3\x81V\xc3\x81|STA\xc5\xbdENO Z|NEN\xc3\x8d V NAB\xc3\x8dDCE|NEN\xc3\x8d K DISPOZICI'"Ideální je samozřejmě mít to ve stejným kódování jako db, ale není to podmínka – konverze není těžká pokud víš kodování zdroje. BTW celý je to padlý, používat češtinu v číselníkových sloupcích je složitější a pokud nehovíš práci s collation a kódováním sloupců tak bys to neměl dělat. A zahoď ten regex a použij místo toho NOT IN klauzuli, tím se nepřipravíš o indexy.
…WHERE popis NOT IN ('foo','bar','baz')Uvnitř IN může být i subselect který ti třeba překlopí lidské názvy na něco rozumnějšího.
…WHERE popis NOT IN ( SELECT id FROM foo WHERE … )Přitom to může fungovat rychle i nad velkými daty když tam hodíš index. A když nadefinuješ cizí klíč tak máš i zajištěnou referenční integritu. LIKE a REGEX použití indexu víceméně vylučují, takže každý dotaz pojede fullscan přes celou tabuli. Někdy se tomu nedá vyhnout, ale podle názvů v tom tvém dotazu soudím že by tam čísleník patřil.
SET NAMES kódování
Tiskni
Sdílej: