Byla vydána nová major verze 3.0.0-1 linuxového prostředí pro operační systémy Windows Cygwin (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení.
Byl vydán Debian 9.8, tj. osmá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
d=$(find . -type d | wc -l) f=$(find . -type f | wc -l) echo "There are $d directories and $f files"
Účelem domácího úkolu je, aby se nad ním student sám zamyslel, ne aby se na něj anonymně ptal na ABCLinuxu.
Zpět k tématu: Jde to dokonce i bez jakýchkoliv externích procesů (ls
, find
), pouze pomocí Bashe. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je zvláštní chování find
k symlinkům. Implicitně (-P
) je nenásleduje (což se dá změnit pomocí -L
), zatímco Bash při testování cest symlinky vždy následuje, jinými slovy, máme-li symlink na soubor, [[ -f symlink ]]
i [[ -L symlink ]]
uspějí.
Pokud tohle^^^ vezmeme v potaz, tady je implementace jen pomocí Bashe a ničeho jiného:
rlist() { local -r dir="$1" local -i files=0 local -i dirs=1 local -i links=0 local -i other=0 local -a -i rec local item for item in "${dir}/"{,.[^.],..?}*; do if [[ -L "$item" ]]; then ((++links)) elif [[ -f "$item" ]]; then ((++files)) elif [[ -d "$item" ]]; then rec=($(rlist "$item")) files+=rec[0] dirs+=rec[1] links+=rec[2] other+=rec[3] elif [[ -e "$item" ]]; then ((++other)) fi done echo "$files" "$dirs" "$links" "$other" } count() { local -a -i -r rec=($(rlist "$1")) echo "There are ${rec[1]} directories" \ "and ${rec[0]} files" \ "and ${rec[2]} symlinks" \ "and ${rec[3]} other inodes." }
Příklad: count /můj/adresář
Implementace ekvivalentu find -L
by byla jednoduší; stačilo by odstranit větev a proměnnou pro symlinky.
…je uplne jedno jestli je to ukol nebo neni, tak to naopak jen odradi od dalsiho usili a snazeni..Pokud někdo není ochoten věnovat tomu aby se něco naučil trochu toho úsilí a snažení, tak bude jen dobře když skončí u OS, kde si za svou lenost zaplatí.
Tiskni
Sdílej: