Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených technologií a otevřeného přístupu na 151. brněnský sraz, který proběhne v pátek 20. 4. od 18:00 hodin v restauraci Benjamin na Drobného 46.
Byla vydána verze 18.04.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.26 a beta verze 1.27 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
~/.profile
(používám shell "sh"), nastavil jsem tam
LANG=cs_CZ.ISO8859-2; export LANG
MM_CHARSET=ISO-8859-2; export MM_CHARSET
a pro jistotu taky do /etc/profile
(což jak jsem pochopil má fungovat "pro všechny uživatele") jsem dal to samé.
A pro "železnou" jistotu jsem použil ještě ~/.login_conf
a tam jsem dle návodu dal
root:\
:charset=ISO-8859-2:\
:lang=cs_CZ.ISO8859-2:\
:tc=default:
Ale stejně na mne mluví konzola anglicky. Předpokládám že nejsem moc při smyslech a něco jsem udělal špatně, jenže nechápu co. Poradíte prosím?
Řešení dotazu:
locale
tvrdí co? Proměnné skutečně máte nastavené (set
)? Pokud ano, podporuje váš systém dané locale (locale -a
)? Pokud ano, máte v systému nainstalované překlady pro program, který zkoušíte?
locale
tvrdí, že nemám nastavené nic - LANG=
(což právě nechápu)... Kódování systém podporuje, je na výpise locale -a
. A zatím jsem zkoušel jenom nano
a mc
a oba jsou stále anglicky...
export LANG=cs_CZ.ISO8859-2
tak mi to vynadá že
export: command not found
ale já netuším co mám nainstalovat za balík abych měl export
...
sh
tak mi tam naservíroval csh
, takže jsem teď musel do /etc/csh.login
dát setenv LANG ISO8859-2
a už to chodí. Díky moc za rady...
Tiskni
Sdílej: