abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 753 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?

    4.12.2004 22:58 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Přečteno: 137×
    Zdravim

    Ma snaha udelat ve skole Linuxove terminaly sice zatim vychazi, al eaz na jeden detail, jedini aplikacni server kde by to mohlo byt pobezi na FreeBSD. Takze z linuxovych terminalu budoiu BSD terminaly.

    LTSP je jednak minidistribuce linuxu zalozena na BusyBoxu a pak sada bashovejch skriptu ktere prolezou hostitelskej system a prenastavej konfiguraky vsech potrebnych sluzeb. Snazil jsem se spustit na slackwaru a pochopitelne to neslo, nejprve ze nejsem root ackoliv jsem byl (pozadoval jednu shellovou promennou ktera ve slacku neni, tak jsem mu ji dal), pak ze slackware neni v soucasnosti podporovan a pak kdesi cosi, no na mile skripty jsem se vykaslal a vsechny sluzby (zatim vyjma syslogu, nenasel jsem jak zapnout sitovy logovaci server) bezi a bezdiskovej terminal funguje.

    Muzu ocekavat ze to takhle bude fungovat i na FreeBSD? Potrebuju DHCP (to by nemel byt problem, mozna pobezi i na jinem, linuxovem stroji), pak TFTP server, tam by mohl byt zadrhel (aby vubec byl a aby byl kompatibilni), pak NFS (to by snad byt problem nemel) a pak XDMCP (tam problem necekam).

    Tenhle server nebude tak uplne muj, spravujou ho kolegove. Ja jsme stejne FreeBSD nevidel ani z rychliku.

    Sice jsem se na nic konkretniho nezeptal, ale snad se neco dozvim.

    Diky

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Odpovědi

    5.12.2004 13:03 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Ahoj,

    LTSP jsem na FreeBSD pouzival. Nastaveni sluzeb na strane BSD jsem delal radeji rucne, skriptu jsem se bal. TFTP server je v zakladni instalaci FreeBSD, staci ho povolit v inetd.conf, dhcp server je nutne doinstalovat (bud package nebo z portu). Od LTSP jsem nicmene upustil a nyni pouzivam "vrozenou" funkcionalitu FreeBSD, kterou doporucuji k prostudovani. Konfigurace je celkem dobre dokumentovana v handbooku: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/network-diskless.html . Vyhody vidim ve snadnem doinstalovani software (klienti pouzivaji cele /usr ze serveru), snadne aktualizaci (provadi se spolecne se serverem), vestavene podpore sitoveho swapu a (alespon z meho pohledu) pruhlednejsimu procesu bootovani, kdy standardni FreeBSD bootloader zahrnuje podporu pro PXE, takze natazeni kernelu a modulu probiha v jeho rezii a neni nutne pouzivat mknbi (nebo jak se to jmenuje). Nevyhody jsou, ze to neni linux ;-), nastaveni bude asi trochu slozitejsi, nez spusteni ./install.sh a jinak dobra dokumentace jeste plne nezohlednuje 5.x verze FreeBSD.

    Tomas
    6.12.2004 14:53 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Zdravim

    Diky za reakci. Ja zustanu u LTSP, upgradovat minidistribuci LTSP snad ani neni potreba, defaultni jadro 2.4.24 z LTSP mi staci a navic tam pridam moznost vyberu na kterej apliakcni serevr se bude klient pripojovat, bud default BSD nebo nejakej jinej linux, mozna si zkusim pohrat i s wokennim terminal serverem.

    Instalacni skripty z LTSP nepouzivam, jsou jednak nefunkcni a za druhy chaoticky. Pouzivam jenom rc.local spolu s rc.setupx a rc.setupx3 ktere si berou konfiguraci z lts.conf. To mi prijde i docela prehledny. Krok za krokem to vytvari konfiguraci klienta.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.