abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 761 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: ext3 na externím nosiči

    4.2.2017 12:22 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    ext3 na externím nosiči
    Přečteno: 433×
    Když budu mít flash disk naformátovaný na ext3, a něco si na tu flešku uložím a potom tu flešku připojím k druhému počítači, na kterém je taky Linux, a budu chtít z toho nosiče ty soubory nakopírovat do toho druhého počítače, tak nebude problém? Budu moct ty soubory do toho druhého počítače bez problému ukládat, a cokoliv s těmi nakopírovanými soubory v tom druhém počítači bez problému dělat? Někde jsem slyšel, že můžou být problémy s přistupovými právy, když použiju tento souborový systém. Nebo se pletu?
    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.

    Odpovědi

    4.2.2017 13:03 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    Prístupové práva sa v Linuxe zachovávajú, takže s tým môže byť teoretický problém. Niektoré distribúcie ale tieto prístupové práva na výmenných diskoch ignorujú.

    Ale flash disky sú žiaľ neni optimalizované na prácu s žurnálovacími súborovými systémami medzi ktoré sa radí NTFS alebo EXT3.
    Max avatar 4.2.2017 13:04 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    Oprávnění jsou na file systému uložena v podobě UID a GID čísel. Systém pak pomocí "/etc/passwd" a "/etc/group" tyto oprávnění interpretuje. Root má na všech systémech stejný UID i GID, takže systémová oprávnění budou vždy ok.
    Pokud ale zamíříme směrem k uživatelským oprávněním, tak může nastat chybka, viz příklad :
    PC1
    UID 1055 : tomas
    UID 1066 : lukas
    
    PC2
    UID 1055 : franta
    
    Když připojíme tuto flashku na PC2, tak u dat uživatele "tomas" bude vlastník "franta" a u dat od uživatele "lukas" bude vlastník "1066" (když uživatel s tímto uid neexistuje, tak se místo jména zobrazí samotné uid).
    Obdobně je to u Windows a NTFS jen s tím rozdílem, že tam jsou velká hausnumera (SID), kde je pravděpodobnost strefení se do nějakého uživatele v jiném systému hodně malá. Na přenosných diskách pak u NTFS ulehčuje práci s oprávněními dědění.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    k3dAR avatar 4.2.2017 13:08 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    neni jednoznacna odpoved, z principou ze umoznuje ukladat pristupove prava (narozdil od FAT), tak s tim mohou byt problemy v zavislosti na tvem chovani :)
    "problemy" jsou totozne jako muzes mit i na hdd/ssd, tedy ze co ulozis jako root ma prava roota, co ulozis jako uzivatel1 nesmaze uzivatel2, dokud prava prislusne (jako ten kdo prava zapisu ma) nezmenis...

    u USB Flash jde jen o to ze to prendavas, coz ale muzes opet stejne tak prendavat i beznej hdd/ssd...
    v podstate se ale da rict, ze NEbudes mit zadnej pozorovatelnej problem pokud oba uzivatele (klidne ruzneho jmena) budou mit tejne UID, coz prvni uzivatel vytvarenej pri instalaci ma UID 1000..
    takze dokud mas na obou PC vzdy jen jednoho uzivatele, nebo pouzivas proste na obou stejneho v poradi (=stejne UID)...(u prav skupin pak jd o GUID tedy ID skupiny)
    # zjisteni jake UID mas:
    id
    
    # vylistovani souboru se zobrazenim UID/GUID misto jmena
    ls -n
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 4.2.2017 13:33 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    oprava: ano, ano, ID skupiny je samozrejme GID ;)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    18.2.2017 12:14 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    Ale flash disky sú žiaľ neni optimalizované na prácu s žurnálovacími súborovými systémami medzi ktoré sa radí NTFS alebo EXT3.

    Mám tomu rozumět tak, že ta flaška nemusí jít na ext3 naformátovat? Nebo tak, že v názvech souborů a složek se nebudou rozlišovat valká a malá písmena? Právě proto jsem chtěl tu flešku naformátovat na ext3, aby se mi neměnily názvy, co se týká velkých a malých písmen a aby ve stejném adresáří nevadilo, když bude například soubor "BALIK" a zároveň soubor "balik" a podobně. Já jsem tu flešku totíž chtěl použít na zdroje softwaru. Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.

    NTFS mi nevadí, když na flešku nepůjde dát, tento souborový systém je na pytel zase z jiných důvodů.

    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
    18.2.2017 13:19 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    Naformátovat půjde a pokud do ní nebudeš zapisovat tisíce malých souborů každý den tak to ani moc vadit nebude. Problém na který k3dAR naráží je to, že chipy, ze kterých se vyrábí flash disky, paměťové karty a SSD disky mají z principu zápisu omezené mnžství přepsání buněk. SSD to různě sofistikovaně řeší, aby se to uživateli neprojevilo, Flash disky a karty ne. a žurnálovací FS na disk zhruba řečeno píše tak, že zapíše jak vlastní zápis dat, tak informaci o tom jaký zápis se provádí, takže když nastane výpadek v průběhu zápisu je možné informaci zrekonstruovat a dostat FS do konzistentního stavu.

    Nicméně mě to připadá nějaké divné.
    Na počítači, na kterém mám internet, si stáhnu repozitář, ten uložím na flešku, a tu flešku zastrčím k počítači, kde není internet, do toho počítače to nakopíruji, přidám lokálně zdroj softweru, a už z toho přidání abych mohl instalovat.
    Chápu, že mohu mít zájem z bezpečnostních důvodů provozovat izolovaný systém, ale pak na to potřebuji efektivní znalosti. Nebo je jen relikt minulosti, nebo něco podobného, a pak bych za pár korun spíše řečil prosíťování, WiFi a pod.
    18.2.2017 12:50 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    To záleží jak to máš udělané. Problém s přístupovými právy mít můžeš v případě, že na počítačích pracuje více uživatelů a jsou vytvářeni v různém pořadí. Třeba tak, že máš notebook a desktop a jeden je tvůj a druhý manželky/přítelkyně. V prvním si uděláš uživatelele Petr a Jana a v druhém Jana a Petr v tomto pořadí, tedy nejdříve uživatel, komu stroj patří a pak ten druhý aby mohl s ním také pracovat, když se něco děje, třeba porucha. Nicméně v systému není u souborů a adresářů napsán užvatel, UID, což je číslo uživatele, a obvykle distribuce dají prvnímu uživateli číslo 1000, druhému 1001 atd. Pak když Petr zapíše na notebooku soubor bude patřit uživateli 1000, když se na flasce s jakýmkoliv linuxovým systémem přenese na desktop tak zjistí, že pořád patří uživateli 1000 ale na desktopu je to Jana, a pokud jsou práva nastaveny obvykle, tedy, že jen vlastník souboru má právo zápisu, tak jen Jana do něj může psát.
    21.2.2017 19:55 DWD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    A teoreticky: Co kdybych na počítači pod uživatelem číslo 1001 něco uložl do flešky (která má ext3), tu flešku potom přinesl k počítači, na kterém uživatel s číslem 1001 neexistuje, ale existuje tam pouze uživatel s číslem 1000. Půjde ten obsah flešky vůbec uložit do toho počítače? A pokud ano, tak dodatečně ty přistupová práva půjdou u těch souborů uložených v počítači změnit postupem, který jinak normálně funguje? Ať už příkazami nebo kliknutím na soubor ... vlastnosti... oprávnění.
    Alkel U3 avatar 21.2.2017 20:11 Alkel U3 | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    V takovém případě bude muset nejspíš UID souboru změnit root (ten s tím problém mít určitě nebude).

    Mimochodem, četl jsem někde něco o použití UDF filesystému na flashdisk, kde se dá mít i soubory, které nepatří nikomu (vedle normálních unixových přístupů).
    k3dAR avatar 21.2.2017 20:15 k3dAR | skóre: 62
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    uzivatel 1000 soubory na usb-flash-ext3 patrici 1001 precte pokud budou mit opravneni (aspon) "ostatni:cteni"...
    ty je ale prectes/smazes pri pouziti sudo vzdy, stejne tak pres sudo vzdy muzes vlastnictvi a/nebo prava zmenit...
    akorat "kliknuti na soubor/vlastnosti" take musis pustit pres sudo/polkit...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    21.2.2017 20:17 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ext3 na externím nosiči
    Ako som už písal. Niektoré distribúcie ale tieto prístupové práva na výmenných diskoch ignorujú. A to aj ak sa jedná o EXT3 alebo EXT4 FS na výmennom médiu.

    Máš s tým nejaký teoretický alebo praktický problém?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.