V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Upřesním, že z ISDS je oficiálně možné vytáhnout odchozí zprávu jen jako podepsanou uvnitř PKCS#7 (CMS). To je potřeba, když člověk chce archivovat vlastní zprávy (ze systému nejdéle po 3 měsících zmizí). Ona ani kontrola přes otisky zpráv, které by měly být dostupné stále, nepomůže, protože otisky se počítají z kanonického formátu, který zná jenom ISDS.
Jinak nabídnu ještě třetí vysvětlení: V datové zprávě je dokument přenášen jako binární obraz nebo jako XML podstrom (nebo nodeset? specifikace mlčí), jedná-li se o XML s veřejně přístupným schématem. A právě XML forma byla zamýšlena pro přenos původních formulářů Filleru. Nicméně Filler by ještě musel vyplněné formuláře odesílat zpět přes ISDS opět vestavěné do datové zprávy. Protože tohle Filler neumí (i když je možné sestavení a odeslání zprávy nahackovat ad hoc do každého formuláře), tak v dokumentaci je tato možnosti ponechána pro budoucí využití. Tím je asi myšlen (přenos) typu ZFO.
To jejich řešení podpisu XML dokumentu je taky hodně nešťastné, když tu pro podpis XML dokumentů máme standard XMLDSig. V dokumentaci se vymlouvají na časovou náročnost kanonizace XML dokumentu. Definice výpočtu haše je hodně vágní:
Hash se počítá z nekanonizovaného obsahu zprávy včetně
obálky. Jde tedy o hash souboru začínajícího <p:dmDm xmlns:p=.....> a končícího
</p:dmDm>, bez jakýchkoliv whitespace znaků na začátku a na konci.
Tiskni
Sdílej: