Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ta chyba je následující:
checking for PK11_GetCertFromPrivateKey in -lnss3... no
configure: error: PK11_GetCertFromPrivateKey missing but needed.
See https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=262274.
Fixed since nss 3.9.3 (contained by e.g. mozilla >= 1.7.5)
NSS mám ve verzi 3.12.3. Zdrojové kódy jsem kontroloval, daná funkcionalita tam je. Binárku jsem kontroloval také:
grep "PK11_GetCertFromPrivateKey" /usr/lib/libnss3.so
Binární soubor /usr/lib/libnss3.so odpovídá
Nikde se mi nic nepodařilo najít. Patchoval jsem i configure.in, ale stejně si tam ten check našel cestu… Budu se na to muset výhledově podívat znovu.
Co se týče více jader, tak jsem tam samozřejmě tohleto zadal, ale vytížilo mi to jenom jedno jádro (volby byly CPU 2 a procesy 3). Když jsem přidal "-j3" k make, tak se to zase celé rozhodilo a předbíhalo se, takže pro změnu nezkompilovatelné. Ccache ani icecream nemám, takže tady si nepomůžu… Ale i tak – mně by stačilo, kdyby mi to šlo zkompilovat. To, že využiji procesor naplno, je pak už jen třešnička na dortu.
Jsou někde k dispozici balíčky pro Ubuntu 9.04? Už mě nebaví čekat, až vyjde neexistující česká/slovenská varianta nové verze 3.1.0.
OpenOffice.org 3.1.0 je dostupny pro GNU/Linux v cestine, akorat ne pro Windows, viz. www.openoffice.cz/novinky/kde-je-ceska-verze-3-1.
Pro Ubuntu si staci pridat zdroj do repozitaru, viz. launchpad.net/~openoffice-pkgs/+archive/ppa. Je to pro verze HARDY / INTREPID / JAUNTY.
Aj ceska windowsova verzia je na svete, len na inom webe (vyzaduje novell login).
Novell OO používám již nějakou dobu od verzí 2.x , nyní jsem instaloval 3.1.9 , verzi která má sice cca 450MB , ale je to první z OO , které jsou použitelné i na psaní delších textů , dokonce nekomolí ani tabulky atd . Novell přidává podporu maker atd. , oproti normálnímu OO je to super. Verze pro linux je taky u Novellu a i pro Suse e verzi 3.1.9. a plně funkční -- testováno na mém OSS 11.1
Oprava Instalace měla skoro 535MB ( iso ) , v Suse 11.1 jsem to instaloval pomocí Yastu. Verze pro Wokna je sestavení 3.1.9.
zde jsou změny :
Srovnání OOo NE s OOo lze nalézt na webu, ale zajímá mě jaký je rozdíl mezi Go-oo a Novell edition. Tohle srovnání jsem nikde nenašel, stejně jako to, proč Novell podporuje kromě své Novell edition i patchwork Go-oo, byť se k němu nikde nehlásí (naopak vývojáři Go-oo se hlásí k Novellu). Možná je to tak, že Novell upravuje standardní OOo, protože tam pár věcí chybí, a zaměstnanci Novellu pak upravují novellovskou edici, protože i v té něco chybí... Velikost instalačního balíčku NE je pochopitelná s ohledem na to, že obsahuje několik jazykových verzí.
Tiskni
Sdílej: