Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
po x rokoch s kde4 si dovolím tvrdiť, že na linuxáka som sa iba "hral" , odkedy mám archlinux a awesome a aplikácie prevažne konzolové, tak až odvtedy sa cítim skutočne ako linuxák, že idem cestou linuxu d:)
Každý si to kompenzuje jinak.
:-/
Mimochodem, vymazat profil a začít s čistým? Co to je za radu? To jako KDE4 nezvládne profil zpracovat samo? To už opravdu zavání windowsama, kde je taky nutné každou chvíli promazat registry :-/
Ještěže se podobnou filosofií neřídí lidé od kernelu nebo ostatních velkých projektů...Ehm.
KDE4 je o dost větší projekt než linuxový kernelNo to se mi nezdá. Nebo asi záleží, jak to měříš, nicméně už jen podle počtu řádků kódu je kernel zhruba 2,5× větší...
nemá zatím dost utracených časových jednotek, aby ty bugy byly tak vzácné jako u kernelu. Nejde o žádnou filosofii vývoje KDE4.Ale jo, ona i ta filosofie do toho patří. Protože když nemám k dispozici dost člověkoroků, musím se držet při zemi. Oni se snažili udělat megalomanskou revoluci v ovládání desktopu, aniž by na to měli prostředky. Kdyby šli cestou evoluce, mírně konzervatinějšího vývjoe a postupného vylepšování, kde "revoluční" tehcnologie by byli volitelnou třešničkou na dortu, dle mého názoru by KDE4 bylo mnohem kvalitnějším kusem SW.
:-/
Jsou to drobnosti, vím, ale iritující drobnosti (a imho zbytečné). Kdyby bylo kam, už bych dávno přešel... :-/
A co presne ocekavas? Ja jsem pred vic nez rokem utekl od KDE k LXDE a jsem tomu velice rad. Nicmene dost zalezi co presne cekas, LXDE je vic o nastaveni si v textovych konfiguracich a pak dela presne co chces, cast z toho se v KDE dalo nastavit i klikacim zpusobem. Pote existuje dalsi spousta jinych prostredi, dle libosti a chute ...
Pochválit musim panel - už nelítá šíleně po obrazovce.Hm, tak jsem chválil dne před večerem... panel sice nelítá, zato když nastavím, aby se skrýval a zároveň se vybíjí/nabíjí baterie notebooku, panel vždy při změně procent nabití baterie samovolně vyjede. Tohle by člověk nevymyslel
Tiskni
Sdílej: