Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Tomaz Canabrava publikoval článek Konsole v roce 2020, ve kterém představuje nové zajímavé vlastnosti emulátoru terminálu Konsole.
Tiskni
Sdílej:
Since last year you can use splits in Konsole
Naopak, od loňského loku je předělali "split view" tak, že pro mne přestal mít smysl. :-)
Problém, který s tím mám, je ten, že původní implementace byla pro mne užitečná, zatímco ta nová moc ne (spíš skoro vůbec).
Původní implementace byla taková, že bylo možné si okno rozdělit na víc částí (views), které sdílely stejnou sadu tabů, tj. terminálů, a v každém view si šlo vybrat libovolný z těch tabů. V praxi jsem měl třeba okno přes celou obrazovku rozdělené na dva view, šest otevřených tabů a mohl jsem si navolit kterýkoli z nich do levé půlky a nezávisle kterýkoli do pravé části. Dokonce šlo mít otevřený stejný terminál v obou views, což mělo ale jen omezené využití (např. dlouhý výpis, kde bylo potřeba současně vidět dvě různá místa).
Proti tomu ale celou dobu vehementně protestovali lidé, kteří taby nepoužívají, takže nechápali, k čemu je dobrý split, když všechny views ukazují stejný terminál. Vývojáři tomu bohužel podlehli a někdy loni zcela změnili koncepci view tak, že otočili vztah mezi taby a views. Teď je to tak, že každý tab má svou sadu views, takže přepnutím mezi taby přepnu všechny views. Ztratil jsem tak možnost přepínat taby na levé a pravé straně nezávisle a musím to řešit dvěma okny, což ale bohužel neumožňuje mít tentýž terminál někdy vlevo a někdy vpravo. :-(
To, co ten nový model umožňuje, jsem mohl mít i předtím pomocí přepínání pracovních ploch, takže změna mi nic užitečného nepřinesla a místo toho mne připravila o veškerý smysl, který funkce "split view" měla.
I ked split screen (views) u mna zabezpecuje tmux a teda prepinanie medzi views robim skratkou, ktoru som si sam nastavil.Mně vadí, že tyhle věci (screen, tmux a spol.) nemohou fungovat se scrollbackem terminálu (který chci, protože v něm můžu scrollovat kolečkem/lištou, kopírovat ho celý do schránky a tak). Jediný, kdo to teď začal řešit, je Kitty terminál, ale než se to rozšíří do distribucí a začne být možné to pohodlně používat na náhodné stroje přes SSH, to bude ještě trvat.
Okrem toho sa da prepinat medzi views a tabmi sipkami (bud cez ctrl, cmd, alebo alt) a tym padom skoro vobec nepotrebujem mys.Tak tohle bych teda považoval za takovou samozřejmost, že bych se hodně divil, kdyby to někde nebylo.
Za mne dobré , jenže konsole nevytrhne spoustu neduhů co ten ekosystém má.
funguje to i zdáleně s těma vobrázkama jakože třeba zkrs ssh?? :O :O protože to by jako bylo uplně supr protože třeba feh todleto neumí :O :O
prostě byto samo poznalo žes máčkul myšičku nad nečim co vypadá jako soubor vobrázku by to jakoby skrytě na servru ťupnulo příkaz na vypsání/zkopírování vobrázku ale výstup by chytla konzole a vobrázek namalovala u klienta doma :O ;D takle to ale teďko eště nefunguje :O :'(
ssh remote cat file.ext | ffplay -
tycat obj.png
. Bohužel tady bych očekával to, že se obrázek pošle na stdout, ale místo toho tycat
musí aktivně komunikovat s terminálem a navíc se předává cesta k souboru místo obrázku.
Řešením podle mě není hádat to, kde se uživatel nachází, to bude spíš nefungovat. Stačilo by po uživateli chtít to, aby si do .bashrc
přidal pár funkcí, které pošlou escape sekvenci a data. Terminál to pak zpracuje. Podobně by šel udělat i výpis souborů s miniaturami (na serveru se vygenerují miniatury a seznam se i s miniaturami pošle klientovi).
Příklad serverové (tzn. protistrana emulátoru terminálu) části:
# užití: footerm_send $názevPříkazu # # Pošle příkaz footerm_send() { echo -en "\033}fancyterm_$1\0" } # Nastaví FOOTERM na 1, pokud je přítomen footerm footerm_check() { footerm_send check FOOTERM=0 read -t1 FOOTERM } # Pošle soubor na footerm footerm_view() { footerm_send file tar cf - $1 }
noa nebo misto terminálu použít gui clienta kdy už de vo nějaký grafický dělání. v kde se dá třeba připojit výchozího prohlížeče souborů dolphina ke zdálený sftp složce a jedinej rozdíl kterej vidim jakoby voproti normální složce že nefungujou náhledy souborů a panýlek s terminálem (máčknout f4) do tý složky nevidí. jinak to +- de :D ;D