Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Na zítra – 12. října – připadá letošní Mezinárodní den proti DRM (Wikipedie). DRM je zkratkou pro Digital Rights Management nebo Digital Restrictions Management.
Tiskni
Sdílej:
Už dávno, třeba v DVD. Ale je to všude možně, viz třeba Jendova stránka.
Pak jsem taky potkal např. televizi, která měla hezkou funkci nahrávání pořadů na USB HDD. Jenže na tom HDD vytvořila XFS souborový systém (což je OK) a do něj ukládala šifrované soubory (klíč byl schovaný kdesi ve firmwaru té televize), takže to je bohužel nepoužitelné, protože ty pořady si můžeš přehrávat jen v té jedné televizi a když se ti třeba rozbije nebo koupíš novou (např. teď kvůli DVB-T2), tak máš po sbírce. Ve výsledku máš lepší si tam dát třeba RPi s LibreELEC a nahrávat si na disk normální čitelné nezmrzačené soubory. V té televizi je pak kus zbytečné elektroniky, která se musela vyrobit kvůli DRM, ale nepoužívá se.
S DVD som skončil práve kvôli neschopnosti prehrať šifrované DVD-čka. Posledná DVD mechanika, ktorú som mal mala hardvérovú ochranu pred prehrávaním DVD z iných regiónov bez možnosti zmeniť región mechaniky. Vynikajúce, takže si nemôžem prehrať legálne zakúpené DVD na legálne zakúpenej mechanike.
Išlo to zmeniť 5x. Viac už nie. Práve že mi zostala amerika. Mechanika pri vložení DVD s iným regiónom načítala zoznam súborov, ale obsah už nie (skončilo to I/O errorom).
To vystihuje celé DRM. Jednoducho blbé obmedzenie, s ktorým by som si ako pirát poradil bez problémov, ale ako užívateľ sa mi to nechce riešiť a tak radšej prejdem na niečo bez DRM (aj keď upirátené ak to inak nejde).
Misto tohoto tupeho a bezzubeho aktivismu je proste nutne dodrzovat podminky uziti dila ci vyrobku, ktery jsme svobodne zakoupili z vlastni vule, stejne tak, jako dodrzujeme licence napr gnu gpl a podobne.Troll, ale pravda... teda ne že by pravda často nebyla ten nejlepší trolling...