Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Co se tyka instalace z USB klice, tak u OpenBSD to bylo mozny uz davno, diky inteligentnimu navrhu.Jiste, inteligentni ba primo genialni, co genialni, bozsky, a nebo i vice, Theouv navrh!
xhci(4) is not enabled for a reason, the stack is not ready, this is not an issue.XHCI je planovane zaradit do OpenBSD 5.6, ted se testuje v currentu. Tolik k pokusu o trolling.
ale s tym maju problemy asi vsetky BSD snad az na DragonFlyBSD :D ale te nmi na desktop pride ako ulet
Pokud vam jakekoliv asynchronni zarizeni pripojovane na USB sestrely cely system, chyba je proste primarne na strane OS, a to jestli je USB zarizeni navrzeno spatne je irelevantni.+1. Naprosta vetsina HW je sita horkou jehlou a "na prvni pohled funguje na Windows" je pro vetsinu vyrobcu chvile kdy prestat resit specifikace a honem pro hromadne vyroby. OS bohuzel musi s takovou hruzou pocitat, pokud neni v pozici, kdy si muze skrz pozici na trhu sjednat poradek. *BSD v tehle pozici neni asi nikde. Na druhou stranu by si Linuxova a BSD komunita mohla sjednat poradek v tom jak to bude s ARM servery. Jejich spolecne zastoupeni bude hodne pres 90%, takze kdyby Linus po nejake rozumne diskuzi zavelel co a jak s ACPI, EFI a podobnou verbezi na ARMu, tak by to tak za par let bylo. Bohuzel to zatim vypada, ze nevzniknul nejaky konsenzus a do roka a do dne nas cekani micro servery s ARMem, ACPI a UEFI .... 2x tfuj.
OS bohuzel musi s takovou hruzou pocitat, pokud neni v pozici, kdy si muze skrz pozici na trhu sjednat poradek.OS s tím musí počítat, i když v takové pozici je, obzvláště, pokud by takto objevená chyba byla exploitnutelná i pro něco jiného než je DoS.
Tiskni
Sdílej: