abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 06:11 | Zajímavý článek

    Man Yue Mo z GitHub Security Lab se podrobně rozepsal o již opravené zranitelnosti CVE-2023-6241 v Arm Mali GPU umožňující získání roota na telefonu Pixel 8 s povoleným MTE (Memory Tagging Extension).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    V San José probíhá vývojářská konference NVIDIA GTC 2024. CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang měl dvouhodinovou keynote, ve které představil celou řadu novinek: NVIDIA Blackwell platform, NVIDIA NIM microservices, NVIDIA Omniverse Cloud APIs, Project GR00T, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Komunita

    Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 13:33 | Pozvánky

    Od 21. do 23. března proběhnou Arduino Days 2024. Sledovat bude možné oficiální streamy. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 12. a 13. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během letošního ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru, Facebooku nebo na Mastodonu, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.

    Petr Krčmář | Komentářů: 3
    včera 09:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 2.0.0 a krátce na to opravné verze 2.0.1 open source online editoru Etherpad (Wikipedie) umožňujícího společné úpravy v reálném čase.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:00 | IT novinky

    Elonem Muskem založena společnost xAI otevřela pod licencí Apache 2.0 svůj AI LLM model Grok-1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 00:44 | Nová verze

    Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 9.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Nově je preferovaný grafický backend Qt a preferovaná verze Qt 6. V tomto vydání byly přepracovány funkce pro převod čísel z desítkové soustavy. Jako obvykle jsou zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    17.3. 22:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek. Vypíchnout lze, že pracují na virtuálním asistentu PineVox a zatím bezejmenných sluchátkách na lícní kosti (bone conduction).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 18:33 | Nová verze

    Hyprland, kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, je již dva roky starý. Při té příležitosti byla vydána verze 0.37.0 (a záhy opravná 0.37.1 řešící chybu ve vykreslování oken). Nově závisí na knihovně hyprcursor, která poskytuje škálovatelné kurzory myši.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    Steam
     (25%)
     (28%)
     (13%)
     (10%)
     (24%)
    Celkem 308 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 11.3. 21:45
    Rozcestník

    Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

    V Edici CZ.NIC vyšla kniha Perl pro zelenáče od Pavla Satrapy věnovaná programovacímu jazyku Perl. Jedná se o 3. aktualizované a rozšířené vydání. Kniha je ke stažení zcela zdarma pod licenci Creative Commons (CC BY-ND 3.0 CZ) (pdf, epub, mobi).

    19.12.2018 13:22 | Ladislav Hagara | Zajímavý projekt


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    19.12.2018 14:21 citanus | skóre: 12 | Cork (Ireland)
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

    Diky tedle knize, jsem kdysi davno zacal programovat. :-)

    19.12.2018 14:53 Adolf Řezník
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
    Ta je přece hrozně stará. Není už zastaralá?
    19.12.2018 15:15 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
    Je, stejně jako ten jazyk.
    19.12.2018 18:14 kolcon | skóre: 15 | blog: kolcon
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

    Jazyk ma daleko k zastaralosti, naopak se porad zlepsuje.

    Knizka vypada zajimave, chybi mi tam psani testu a vedeni k TDD...

    19.12.2018 18:20 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
    Na povinné testy jsem tuším narazil poprvé právě v Perlu, a to v momentě, kdy jsem si zkusil napsat nějaké rozšíření v C. Tutorialy týkající se tvorby modulů hovoří myslím v tomto směru dost jasně :-) Mám pocit že to je v Satrapově útlé knížce "out of scope".
    [:wq]
    Vykook avatar 21.12.2018 16:16 Vykook | skóre: 23 | blog: Tomas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
    No a já bych možná kapitolu o cgi nahradil mod_perl a/nebo psgi/plack. Ale jinak se mi knížka zdá velmi pěkná a čtivá.
    Nejde nám o dobro druhých. Nejde nám o bohatství. Jde o čisté opojení mocí.
    22.12.2018 17:21 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

    Já bych mod_perl raději přeskočil, neb se vedou zvěsti, že Apache Foundation jej hodlá pohřbít. (A ani se tomu nedivím. Mít vícevláknový httpd, v něm vícevláknový perl a žonglovat se stavem v kódu plném chyb vede akorát k nevysvětlitelným pádům.)

    PSGI byl děsný hype před několika lety, ale dnes je to velmi mrtvá technologie. Vyhledej si to slovo třeba na Dockerhubu. Navíc mít desítky megabajtů kódu jenom na zpracování tříprvkového pole, je overengineering jak kráva. Nakonec Plack nežije ve vzduchoprázdnu a nějak musí komunikovat s webovým servem. Že každý webový server si vykládá FCGI proměnné (dělení URL do SCRIPT_NAME a PATH_INFO) po svém, pročež Plack je prolezlý hacky pro lighthttpd, návod začíná přepsáním konfigurace nginxu a httpd s mod_fcgid ani nefunguje) je další ukázka vyspělosti PSGI. Vtipné je že, stejný problém mělo i PHP a místo aby se záležitost vyřešila (= sjednotila), tak jen se každý zabetonoval ve vlastních pozicích. A představa mít více PSGI aplikací v jednom serveru je z říše pohádek.

    19.12.2018 15:35 pan strakapoud
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)
    3. aktualizované a rozšířené vydání, Praha 2018
    © 2000, 2001, 2018 Pavel Satrapa
    Autor byl k třetímu aktualizovanému vydání knížky „donucen“ častými dotazy stále silné komunity uživatelů tohoto skriptovacího jazyka, kteří mají předešlá vydání díky častému používání v salátové podobě a nebo jim v nich schází novinky, které jsou v tomto trvale se rozvíjejícím jazyce k dispozici. Kniha tedy vychází po sedmnácti letech znovu, a pokud jste četli předchozí verze, čekejte v této upravenou kapitolu o objektově orientovaném programování a zcela novou část o funkcionálním programování.
    19.12.2018 18:15 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Perl pro zelenáče (Edice CZ.NIC)

    Je, stejně jako já :-D

    Mám na Perl příjemné telecí vzpomínky právě z doby těsně po přelomu tisíciletí. Trochu jsem si hrál s rozšiřováním Perlu o modulky v C(++) a s embednutím perlu do svého C(++) programu, dokonce jsem se pokoušel o symbiózu s 5005_THREADS... které byly sice báječně blízko posixovým vláknům, ale zároveň v rámci Perlu cca tou dobou už deprecated. Musím říct, že teprve po nahlédnutí pod kapotu mi došlo pár věcí, jako že jmenné prostory všeho možného a asociativní pole jsou řešeny hash tabulkami, nebo jak je zařízeno, že jednotná "skalární proměnná" se může chovat chvíli jako číslo, chvíli jako řetězec a chvíli jako reference, atd.

    Perl je jazyk, po kterém dodnes sáhnu, když C/C++ je kanón na vrabce a zbytečný opruz, obejdu se bez ostrých statických typů, ale bash script na to nestačí. Perl má širokou škálu knihoven pro sahání na věci v systému a na síti, stylem hodně blízkým k holému C/C++. Linuxové systémové věci jsou opouzdřené hodně "věrně". Užitečná věc, pokud potřebujete něco trochu konzervativně skriptovat bez nároků na postmoderní vychytávky. Na nějaké ty interní servery, nebo třeba jednoúčelové malé počítače / klienty / kiosky... No a v tom je podle mého ten problém. Kolik takových kutilů dneska přežívá? Já jich mnoho neznám... V mojí "průmyslové" oblasti lidi daleko spíš šáhnou po embedded variantě Windows. BTW když jsem potkal Powershell, tak kromě toho, že mi šly oči trochu křížem, měl jsem neodbytný pocit "to je přece obšlehnutej Perl..."

    Panu Satrapovi palec nahoru za refresh oblíbeného dílka pro české publikum. Já se sice učil podle jiných materiálů, ale jenom rychlým nahlédnutím je to svěží čtení - jak se ostatně dalo čekat :-)

    BTW, z čeho jsem se učil já: Perl CD bookshelf (free knihovnička) a man perl.

    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.