Příští týden bude na MFF UK zahájena série přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Mezi přednášejícími budou odborníci z firem Kernkonzept, Oracle, Red Hat, SUSE či SYSGO. Pokud si chcete rozšířit obzory (virtualizace, ptrace, ZFS, kdump, ...), vyberte si z harmonogramu téma, které vás zajímá a přijďte. Přednášky se konají každý čtvrtek od 15:40 v učebně S4 na Malostranském náměstí 25 v Praze. Přednášky jsou přístupné veřejnosti (registrace není nutná), studenti UK a ČVUT si je mohou zapsat jako standardní předmět.
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Git History umí u souborů v git repozitářích zajímavým způsobem zobrazit jejich historii a následně jednotlivé změny, viz animovaný gif. Použít jej lze lokálně nebo aktuálně na soubory umístěné na GitHubu. Máte-li ve webovém prohlížeči zobrazen soubor umístěný na GitHubu, nahraďte v URL doménu github.com doménou github.githistory.xyz a nové URL odešlete. Využít lze také rozšíření Chrome i Firefoxu. V plánu je vedle GitHubu také podpora GitLabu a Bitbucketu.
Byla vydána verze 1.0 webové a na frameworku Electron postavené desktopové verze svobodného decentralizovaného skupinového komunikátoru Riot (Wikipedie) využívajícího protokolu Matrix (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Společnost Collabora oznámila vydání verze 4.0 online kancelářského balíku Collabora Online a také Collabora Online Development Edition (CODE) pro domácí uživatele. Kancelářský balík vychází z LibreOffice Online (cgit).
Byla vydána verze 241 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Evropský parlament, Komise a Rada (trialog) se dohodli na návrhu reformy autorského práva včetně kontroverzních článků 11 a 13. Více v příspěvku na blogu europoslankyně Julie Redy.
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (FSF, I love Free Software Day, #ilovefs).
Jiří Eischmann se v příspěvku Lepší zvuk přes Bluetooth na Linuxu (en) na svém blogu věnuje možnostem přenosu audia mezi linuxovým desktopem a bezdrátovými sluchátky. Zatímco „po drátě“ jde zvuk v nekomprimované podobě, Bluetooth má omezenou propustnost, a proto se musí použít nějaký kompresní kodek. Které kodeky může Linux nabídnout?
Správce balíčků snapd on Canonicalu obsahuje zranitelnost CVE-2019-7304 nazvanou Dirty Sock, kterou může útočník zneužít k eskalaci práv na úroveň administrátora. Ke zranitelnosti je k dispozici PoC (Proof of concept). Je zneužitelná pouze lokálně, pokud má útočník do systému přístup a týká se všech linuxových distribucí s nainstalovaným snapd (zejména distribuce Ubuntu, kde je snapd nainstalován automaticky). Snapd od verze 2.37.1 už je opraven [CSIRT.CZ].
Wikimedia Foundation na svém blogu informuje, že Wikipedia přechází z MySQL 5.1 na MariaDB 5.5. Dokončena byla migrace anglické a německé verze Wikipedie a podpůrné databáze Wikidata. V příspěvku jsou uvedeny důvody přechodu, popis testování kompatibility i porovnání výkonnosti.
Tiskni
Sdílej:
nevyvijela firma o asi 10 lidecha kolik by tech lidi mela ta firma mit? Chapal bych, kdyby meli 13 lidi, to je nestastne cislo, ale 10 je prece OK.
no nastesti maj ty dve pobocky (na Slovensku a v GB). Ale jinak souhlas, s tema cislama to neni zadna legrace, pracoval jsem ve firme a tam cislovali kancelare a v cisle 13 nikdo nechtel delat. A fakt tam zlobilo topeni, to pak zjistili.:)) no něco na tom bude, nejnovější závod má číslo 15 takže jsou některá čísla přeskočená, 13 mám pocit je mezi těmi přeskočenými. :))
Pokud je to systém dělaný na míru, tak máte bohužel ve firmě trotla, ...... a zjevně podepsal nevýhodné podmínky SLA
Visual Fox Pro programatori byli ti nejsilenejsi ktere jsem potkal, kteri v jeho DOS verzi byli schopni programovat ulohy vhodne pro scriptovaci jazyky. Analyza telefonnich dat z ustredny - obskurni skript ve Fox Pro ~23h, prvni (neefektivni) nastrel v Python ~20 minut. Strelit do hlavy, nediskutovat.souhlasím ;) mám takového známého, ještě před několika lety firma kde působil fungovala tak že udržovali na živu nějaké staré projekty jen překlopené do woken což osobně tedy nechápu.