Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
A proc je to marne? dom0 je na 2.6.18, domU bezi klidne i s 2.6.30 (staci kernel s podporou PV coz je tusim od 2.6.25). vyvojari XENu rikaji, ze 2.6.18 maji nejlepe odlazeno a tak jediny problem vidim pouze v pripade, ze mate HW, ktery potrebujete v dom0 a nejsou pro nej ovladace pro 2.6.18.
Dom0 PV se dle roadmapy dockame v 2.6.31.
Zajimave, musim uznat ze na tohle jsem nehledel. dom0 ma u nas vzdy vlastni dedikovany NIC interface a zadni uzivatele na nej nemaji pristup. Hrozi mi nejake zavazne riziko napadeni systemu? Jelikoz je na dom0 temer nulova userspace aktivita a sit je pouze SSH navic chranena FW, tak bych rekl, ze riziko je minimalni.
Snad to do toho 2.6.31 nejak prezijem, KVM moc neznam, XEN je open source a jeho vykon a stability je proste uzasna.
Jeste jsem nenastudoval, jestli to rozmezi RAM znamena, ze to umi neco jako balonovani ve vmware, ci ji pak umi jinak zdilet mezi virt. stroji.KVM umi memory ballooning (minimalne mam vyzkouseno pro linux, u windows musim nekdy otestovat), jinak pouziva se jen tolik pameti kolik vyuziva guest, tzn pokud pridelite 1GB ale guest vyuzije jen 300M, tak proces KVM bude zabirat jen 300M. Dalsi vyhoda oproti XENu je ze pamet zabrana KVM je swappovatelna (tady si ale nejsem jisty jestli to neni mozne uz i v XENu). Na sdileni pameti se nedavno objevily velmi zajimave patche (hledejte KSM), chystam se to vyzkouset, mozna pak neco sepisu o vysledku.
Neznate nekdo nejaky dobry nastroj pro management serveru s KVM? Neco jako Citrix XenCenter, ale pro KVM....
Tiskni
Sdílej: