abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Vývojáři dekompilátoru rev.ng otevřeli jeho backend revng-c. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Komunita

    Poněvadž Redis už není svobodný, konsorcium Linux Foundation a Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, Oracle, Ericsson a Snap Inc. společně představili svobodný fork Redisu s názvem Valkey.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 18:55 | IT novinky

    Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, byl dnes odsouzen k 25 letům vězení [Yahoo Finance].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 18:33 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.3. 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (25%)
    Celkem 390 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    20.1.2009 10:57 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Rychlost velkých Barracud v RAIDu & NFS

    > Smartctl na SATA disky funguje, musíte mu ale říci, aby pro přístup použil libata,
    > jinak se snaží jít přes scsi: smartctl -d ata /dev/sdx (rtfm).

    Souhlas, switch "-d ata" je RTFM, jenomže já to vždycky dělal přes Intel ICH on-chip SATA HBA, přes ovladač z frameworku "libata". Tenhle hardware i software má pořád ve střevech nativní podporu ATA. Jak už jsem psal, ovladač Fusion MPT není součástí libata - je to stand-alone SCSI ovladač, historicky to bylo dokonce tupé blokové zařízení - proto by mě příjemně překvapilo, pokud dnes propouští ATA příkazy pro čtení SMARTu ze SATA disků, se kterými je SAS HBA taky jenom "zpětně kompatibilní" (nativní SAS je příbuznější klasickému SCSI)... tvrdíte tedy, že Vám "smartctl -d ata" funguje i na tom LSI SAS řadiči?

    Upozorňuju, že smartctl umí fungovat i proti SCSI diskům, ale použité příkazy na SCSI sběrnici jsou jiné a taky struktura výpisu je úplně jiná než u ATA/SATA disků. Pokud zkusíte SCSI SMART IOCTL na SATA disk připojený přes nějaký konzervativní SCSI ovladač (bez ATA passthrough), tak smartctl nevypíše vůbec nic, protože neproleze SCSI ani ATA SMART dotaz.

    Ten jumper z výroby je nastavenej na SATA150 kvůli úspoře nákladů firmy Seagate na reklamace. Pořád ještě je venku dost lidí, kteří mají SATA150 HBA kanály, a handshake se SATA300 diskem na nich někdy nefunguje spolehlivě (viděl jsem to na vlastní oči několikrát). A vzhledem k tomu, že nejnovější Barracudy 7200.11 dělají nějakých 125 MBps sekvenčně, tak ten pomalejší kabel aspoň na první pohled není taková tragédie (pokud neuvažujete přístup do cache). Na tom jumperu je otravná jediná věc: jde dost těžko ven (není pořádně za co chytit). Pořád je to menší opruz, než když třeba svého času disky Hitachi chodily nastavené na SATA150 *softwarově*, a daly se přepnout jedině softwarem na nativním SATA HBA kanálu v IDE emulaci na standardních I/O portech - takže když to člověk cpal do RAIDu, tak se na to mohl buď vykašlat, nebo disky po dvojicích / po čtveřicích připojovat do nějakého stolního PC s CD-ROM mechanikou... Hitachi do RAIDu už pár let nedáváme, takže je klid :-)

    Tu WB cache může mít by default vypnutou disk (jak správně říkáte), nebo to třeba může dělat BIOS řadiče při POSTu (takže ve zdrojácích linuxového ovladače o tom nic nenajdete), údajně to může dělat i firmware SAS řadiče (do toho není vidět vůbec)...

    Ten link ohledně NCQ není až tak výživný, mě osobně se líbil <A HREF="https://kerneltrap.org/mailarchive/linux-kernel/2007/7/9/113289">tenhle příspěvek</A>. Pokud jde čistě o optimalizaci řazení seeků, tak je TCQ/NCQ v disku super. V momentě kdy se IO scheduler v rámci OS snaží zohledňovat nějaká další hlediska (viz třeba CFQ), tak si s TCQ/NCQ algoritmem disku můžou "lézt do zelí". Není to černobílé. Asi jako když se snažíte nějak pokročile priorizovat TCP/IP traffic na nějakém ethernetovém portu, a o kus dál Vám to rovnostářsky ořeže cizí router do úzké WAN linky klasickou jedinou frontou... Nakonec se prostě spokojíte s tím, co Vám ukáže nějaký benchmark :-)

    Pokud jsem správně pochopil z nějakých ilustrací a popisů jinde, TCQ/NCQ má oproti OS-based IO scheduleru naopak výhodu v tom, že může seeknout údajně i několikrát v rámci jedné otáčky ploten (pokud seek na blízkou sousední stopu vychází dostatečně rychlý), čímž se částečně eliminuje rotační latence - v tom případě může jako optimální vycházet jiné pořadí požadavků, než by se zdálo čistě na základě LBA adresace, kterou uplatňuje OS. Což je ale výhoda jenom ve zmíněném případě, že jediným kritériem optimalizace je co nejúspornější seekování (scheduler "noop"). Což třeba v serveru vůbec nemusí být špatná volba. CFQ je spíš pro optimalizaci doby odezvy mezi interaktivními a dávkovými úlohami na desktopu.

    Mě z toho vychází, že třeba v HW RAIDu s velikou WB cache na řadiči (dneska už třeba jednotky GB) se IO scheduler RAIDu s IO schedulerem uvnitř disků vhodně doplňují. RAID ve veliké keši rovná veliký objem požadavků zhruba za sebe podle LBA adres, a disky si to doladí ve své menší keši do lokálního optima.  Zmíněná lokální optimalizace uvnitř disků totiž funguje právě jenom v blízkém okolí okamžité polohy hlavy - pokud jsou seek positions víc rozházené po celé ploše disku, optimální řazení je odhadnutelné už na základě LBA adresy. Pokud je na discích zapnutá WB cache, tak TCQ/NCQ víceméně usnadňuje plné vytížení datového kabelu k disku (diskový scheduler interně pracuje s potenciálně mnohem delší frontou požadavků, než je jeho externí TCQ/NCQ depth). Samozřejmě opět jediným kritériem v RAIDu i v disku je co nejkratší suma seek time... (žádné CFQ se nekoná).

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.