abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 722 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    22.1.2010 09:39 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SAS radic pre FreeBSD8
    Ještě pár poznámek, omlouvám se, pokud jsou to všechno samozřejmosti :-)

    V databázovém enginu a v operačním systému, na kterém databáze běží, můžete jistě ladit nastavení VM, velikost bufferů apod... nicméně základní věc, na které stojí a padá výkonnost databáze, je definice indexů na atributy=sloupce, podle kterých se vyhledává / pomocí kterých se propojují tabulky v dotazech. A taky konstrukce dotazů (to je větší "makačka na bednu"). Tím jste se zabýval? Nebo jste použil hotový "redakční systém", u kterého se předpokládá, že toto je v pořádku, a jeho střeva do těchto detailů neřešíte?

    Přijde mi zajímavé, že potřebujete pokud možno dostat celou databázi do RAMky, aby to chodilo použitelně. To může znamenat dvě věci: 1) při špičkové zátěži (která je dána aktivitou uživatelů) disky prostě nestíhají, ani při pečlivé optimalizaci. Může to být dáno skutečně velkým počtem uživatelů. 2) špatná optimalizace indexů nebo dotazů

    Rád slyším, že o vytížení procesoru máte představu. Máte v těch grafech taky vidět IOps disků? V této souvislosti, pokud někde chybí index, tak to bude zvyšovat zátěž jak disků, tak procesoru. Finta s indexem spočívá v tom, že držíte v RAMce především data "identifikátorových" sloupců, která jsou krátká, takže nezaberou moc místa, a lze je snadno organizovat do binárních stromů pro rychlé porovnávání/vyhledávání (jsou takto v RAMce organizována). Koncová data (dlouhé texty, bloby) se pak tahají podle potřeby z disku.

    Tradičně se databáze skutečně do RAMky nevejde, může zabírat třeba o řád nebo o dva větší prostor na disku, než kolik má stroj RAMky. Pak už záleží na zátěži aplikace v poměru k IOps disků, jestli bude výsledná latence pro koncového uživatele subjektivně snesitelná, nebo k nepoužití. Fakt je, že u mnoha internetových aplikací pro masu uživatelů prostě není jiná šance, než držet v RAMce celou databázi. Disky pak poskytují víceméně perzistentní uložení dat pro případ výpadku napájení.

    RAID nenahrazuje zálohy. Netuším, zda jste schopen zazálohovat nastojato celý systém, a zase ze zálohy obnovit - třeba Ghost tuším neumí UFS, ale dobrý admin dokáže zazálohovat a obnovit systém nastojato i holýma rukama z bootovacího instalačního CDčka :-) Dobrý nápad je, zazálohovat si alespoň konfiguráky, které Vám daly hodně práce (pro urychlení případné reinstalace) a pak samozřejmě data - statický obsah webu a obsah databáze. Záloha by měla probíhat někam mimo server. Stačí třeba nějaký obyčejný SATA disk v externím USB rámečku - důležité je, aby to zálohovací zařízení mělo svůj vlastní napájecí zdroj, protože když Vám v serveru shoří zdroj, tak poměrně často vezme ssebou board a disky. Když Vám shoří elektronika všech disků v RAIDu, tak je Vám parita na plotnách jaksi k prdu :-) Ještě lepší je, zálohovat po síti někam kus dál, mimo stojan/místnost/budovu (pro případ požáru) - stačí mít někde k dispozici kus místa na fileserveru. Bavíme se řádově o gigabajtech, to je vcelku legrace.

    Pokud se týče CPU (dnes Nehalem vs. Phenom): s procesory AMD nemám mnoho zkušeností, kvůli kompatibilitě mám radši Intel (CPU i čipset) - nicméně než přišel Nehalem, tak AMDčka kralovala v obasti latencí přístupu do RAMky (protože mají on-chip řadič RAM). To je přesně vlastnost, která hraje roli v databázové zátěži (práce s indexy, běh obecných aplikací). V případě FreeBSD bych měl možná maličko strach z kompatibility integrovaného SATA řadiče (v ne-intelském čipsetu) s operačním systémem, ale na 95% je ten strach abstraktní/zbytečný. AMDčkové stroje mívají oproti intelským čipsetům nižší strop sekvenční průchodnosti na disky, ale ve Vašem případě na ten sekvenční strop nenarazíte, protože úzkým hrdlem bude IOps strop disků a dva disky jsou s tím stropem čipsetu i sekvenčně tak nastejno.

    Pokud si budete stavět server ze součástek za málo peněz, tak určitě má smysl pořídit si rozumně kvalitní motherboard s AMDčkem (nebo nějaký entry-level Nehalem v rozumném boardu), hodně RAMky a 1-2 Velociraptory + nějakou Barracudu nebo Caviar Green v externím USB rámečku (pokud nemáte někde na LANce spřátelený fileserver). U externích USB rámečků pozor na dostatečnou ventilaci (nemívají větrák) - buď použijte jednoplotnový disk (třeba aktuální Barracudu 7200.12 až do 500 GB), nebo ten externí USB boxík trochu klempířsky upravte, aby se disk nepřehříval (nebo oboje).

    Ohledně RAMky, pokud je na výběr: na shodném taktu má DDR2 nižší latence než DDR3 (resp. si vydělte CL/hodiny a dostanete hodnotu v sekundách). "ECC Registered" paměti na shodném taktu jsou pomalejší než unbuffered. V některých případech latencím pomůže, připojit na relativně pomalý řadič RAM (třeba s podporou DDR2/533) nějaké DIMMy, které mají vysoký jmenovitý takt (třeba DDR2/800) - na nižším taktu běží s kratším "CL". Je to proto, že v obchodní dokumentaci se sice CL udává v jednotkách taktů, ale v SPD EEPROM na DIMMu je ve skutečnosti uložen v nanosekundách - takže si ho BIOS při nižším taktu spočítá na odpovídající nižší počet cyklů. Vlastně z toho plyne, že ta latence v nanosekundách je pro daný modul fixní... je to víceméně vodítko, jak porovnávat latenci modulů o různých jmenovitých taktech. Taky se může stát, že paměť s příliš rychlým jmenovitým taktem nepůjde v "pomalejším" motherbordu použít (i to se stává, těžko říct, jestli je to impedančním nepřizpůsobením, nebo demencí BIOSu). Většina výrobců DIMMů (klasicky třeba Kingston) mívá jednak "obyčejnou" řadu výrobků, druhak "vyladěnou gamesáckou" řadu s vyšším taktem a trochu nižší latencí (třeba Kingston HyperX), a v některých případech jsou v nabídce dále moduly s ještě kratší latencí (Kingston HyperX "LL" nebo "ULL") - bývají dražší a hůře dostupné. Kratší latence se Vám projeví nižším vytížením resp. větším výkonem procesoru - protože řadič paměti vkládá wait staty transparentně a instrukční pipeline procesoru se po dobu čekání na data zablokuje, takže dané jádro nemůže dělat nic jiného (pokud neuvažujete HT).

    Pouvažujte o solidní síťové kartě - já bych sáhl po Intelu, ostatní mohou mít jiný názor... ušetří Vám to taky nějakou zátěž CPU. V desktopových boardech, zejména s neintelskými čipsety, se dobré síťovky Intel nebo třeba Broadcom onboard prakticky nevyskytují (spíš nějaký Realtek, Marvell nebo VIA). Čili může Vám pomoci, pokud do PCI nebo PCI-e slotu přidáte síťovku od Intelu, podle mého ani nemusí být echt serverová, snad stačí desktopová (stojí asi čtvrtinu).
    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.