abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:11 | Zajímavý software

    Vývojáři dekompilátoru rev.ng otevřeli jeho backend revng-c. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | Komunita

    Poněvadž Redis už není svobodný, konsorcium Linux Foundation a Amazon Web Services (AWS), Google Cloud, Oracle, Ericsson a Snap Inc. společně představili svobodný fork Redisu s názvem Valkey.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 18:55 | IT novinky

    Sam Bankman-Fried, zakladatel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX, byl dnes odsouzen k 25 letům vězení [Yahoo Finance].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 18:33 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.3. 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.3. 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (25%)
    Celkem 390 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:31
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    5.11.2010 13:07 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: router, FTP server, firewall

    Serverový hardware do obýváku? Tímhle laciným humorem se obvykle častujeme, když vymetáme ze skladu nějaké staré hlučné žravé 19" ležáky :-) Nejste tak trochu provokatér? :-)

    Počítejte se mnou: 1 kWh = 4 Kč. 1 W trvalé spotřeby, to je 8,76 kWh za rok, to je 35 Kč.

    Dual-Xeonový server libovolné generace může mít trvalý klidový odběr řekněme 100W.
    Úsporný desktop se "stolním" procesorem řekněme 40-50W.
    Atomová deska řekněme 15W, s roztočeným 3.5" harddiskem 25W.
    Nějaká Via nebo Geode se vejde do 10W (holý motherboard).
    Vortex86DX (i486DX@800MHz, 256 MB RAM) žere s vypnutou grafikou asi 2-3W.
    Taky se dají koupit WiFi routery, na kterých běhá OpenWRT (napadá mě ASUS WL500GP nebo D-Link DIR-300), které mají vlastní spotřebu cca 5W, pětiportový VLANový switch, WiFi a USB. Ale to je MIPS hardware a má málo RAMky, přímo na tom stroji toho asi moc nezkompilujete.

    Čtyřportovou síťovku (nebo dvě dvouportové) pořídíte potenciálně dost draho. Nestačil by dovnitř malý switch za pár stovek? Dají se taky koupit "firewallové" motherbardy SuperMicro, které mají 4 gigabity onboard (cokoli-LN4) - ale to je entry-level serverový hardware. Levné domácí WiFi routříky mívají vestavěný 5portový switch s hardwarovou podporou VLAN - těch 5 portů bývá nakonfigurováno jako 4x LAN + 1x WAN, ale pod OpenWRT není problém to překonfigurovat na samostatné VLANy, pro každý port jedna.

    WiFi do desktopu znamená pořídit redukci do PCI slotu - ale ono je prašť jako uhoď, jestli koupit levnou desktopovou desku a WiFi redukci, nebo nějaký mini-motherboardík (relativně dražší) s MiniPCI onboard. Nebo WiFi do USB, ale tam bych se trochu bál v Linuxu. Pro Linux bych jako WiFi adaptér doporučil nějakou MiniPCI kartičku s čipsetem Atheros, třeba Mikrotik R52. +pigtail +anténu.

    Vortex86DX SoC nemá SATA port - ale má IDE. Pokud chcete připojit SATA disk, dalo by se to zpřevodovat aktivním převodníčkem "SATA disk => IDE port". Průchodnost to má slušnou, jenom Vám převodník trochu zkazí spotřebu toho Vortexu - ale pořád je to sranda ve srovnání s 3.5" diskem. 256 MB RAM by na text-mode Linux mělo být dostatečné - možná dokonce s přehledem dostatečné. Může Vám trochu kazit radost, že v dnešní době asi jediná "velká" distribuce, která má instalačky kompatibilní s i486, je Debian - všechny ostatní stolní distra už běžně vyžadují i686. Navíc má Vortex omezenou "periferní rozšiřitelnost". Dají se koupit nějaké průmyslové boardíky, ale jsou relativně drahé, hlavně když se začnete rozvášňovat třeba s MiniPCI (přes PCI/104 redukci, a lepší board s PCI104) nebo s počtem Ethernetů. 2-3 Ethernety onboard se dají pořídit. Taky se s tímhle procesorem dělají nějaká "kancelářská" mini-PCčka, ale tam je zase problém s rozšiřitelností, což je dáno rozměry: jako disk tuším jenom CF karta (uvnitř je i 44pin IDE konektor), jenom jeden ethernet, zato v některých modelech onboard MiniPCI slot.

    Pokud byste na tom stroji chtěl častěji kompilovat jádro nebo tak něco, tak je Vortex přece jenom slabý, Via taky nic moc. Atom je lepší. Pokud na tom fakt budete chtít běžně pracovat, můžete se zkusit poohlédnout po Core2Duo E7000 series (E7200 - E7600) - hlavně nižší modely mají vynikající spotřebu. Optimální deska k nim je něco s i3x nebo i4x series (LGA775) - starší desky s i965 a i945 mívají nekompatibilní BIOS, i915 je hardwarově nekompatibilní.

    U počítače "domů" Vás nemusí nějak moc trápit rozměry - nebojte se nějakého mini/miditoweru, hlavně si dejte záležet, ať má tiché větráky. 8cm větráky bývají na hraně s hlučností, lepší jsou 12cm nízkootáčkové (které ve 2U těžko potkáte). 8cm větráky v tradičním 19"/2U serveru řvou jako kráva.

    A co to nějak zkombinovat? Malý WiFi router s OpenWRT jako firewall (ASUS WL500GP nebo D-Link DIR-300) a vedle nějaké miniaturní PC jako server? Tím by se Vám zásadně snížila náročnost na modularitu oproti jedinému počítači, který musí umět všecko...

    [:wq]

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.