abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (18%)
    Celkem 679 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    15.11.2014 07:05 marbu | skóre: 31 | blog: hromada | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Je Tor ještě bezpečný?
    Moment. Jako na jednu stranu je samosebou pravda, že spousta uživatelů padne na držku kvůli tomu, že nechápou co ten Tor vlastně dělá a přitom ignorují, co vlastně potřebují. A v tom je ten problém: Tor nemá jen jeden use case a obecně něco doporučovat, ať už je to cokoli bez znalosti k čemu uživatel Tor potřebuje nemá smysl.

    Tor klient si před začátkem spojení vybere 3 uzly sítě náhodně (do určité míry nepredikovatelně, protože je nutné vzít v potaz např. vlastnosti exit uzlů) s tím, že uživatel může v konfiguráku klienta popostrčit, aby používal/vyvaroval se určitých tor uzlů pro vstup a výstup ze sítě toru (např. z určité země), ale těžko dávat nějaké obecné doporučení. Tohle hodně záleží na konkrétní situaci uživatele.

    A ano, v určitých případech je pro uživatele zajímavé zároveň provozovat i vlastní uzlel (relay), ale obecně bych to netvrdil, a už vůbec ne takto jak to píšeš.

    Zaprvé "tor relay" je stroj, který je ze své podstaty veřejný, protože je zanesen v seznamu tor uzlů, který si tor síť sama udržuje. Pro jeho provozování je potřeba si zajistit veřejnou ipv4 adresu, nějaké rozumné připojení k internetu a udržovat ho dlouhodobě v chodu. A tohle je jaksi neslučitelné s provozováním ve "skryté virtuálce".

    Provoz vlastního relay serveru je zajímavý z několika důvodů:
    • Omezím riziko, že vstupní uzel je provozovaný nepřítelem
    • Pokud se stane, že provozovaný nepřítelem je middle relay (prostřední z tech 3 uzlů, co si vybere klient), a data přicházejí z mého relay uzlu, nelze hned tvrdit, že to jsou moje data, protože to taky můžou být data která posílam pro někoho jiného. Ale tohle vyžaduje, aby moje relay dostala od Tor sítě tz. guard flag, a tudíž aby byla v provozu alespoň několik týdnů, měla k dispozici dostatečnou přenosovou kapacitu (jinak pravděpodobnost klientského připojení klesá) a samosebou veřejnou ipv4 adresu. Jinými slovy, pokud si nahodím relay na klientském stroji po dobu, co používám tor, v tomto ohledu mi to nepomůže.
    Jinak samožřejmě souhlasím s tím, že pro uživatele je nejlepší, pokud klienta provozuje na dedikovaném stroji (např. tails na bootovací usb klíčence nebo ve virtuálce).

    Používání hidden services a exit uzlů opět záleží na use case. Pokud je cílem uživatele (pseudo)anonymě přistupovat k veřejné stránce, exit uzlu se nevyhne. Pokud se tor používá s cílem skrýt aktuální polohu (síť) uživatele s tím, že je mi anonymita ukradená, vlastní tor relay vůbec nepotřebuju. Naopak pokud jsem v nějaké cizí zemi s cenzurujícím ISP (zemi nechť si dosadí každý dle svého výběru), může mi pomoct spíš když si udržuji vlastní bridge uzel.
    There is no point in being so cool in a cold world.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.