abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.53.18.2 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Zajímavý článek

    Na blogu programovacího jazyka Swift byl publikován příspěvek Psaní aplikací pro GNOME v programovacím jazyce Swift. Používá se Adwaita pro Swift.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 17:44 | Zajímavý software

    egui je GUI knihovna pro programovací jazyk Rust běžící na webu i nativně. Vydána byla verze 0.27.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.1 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.13. Thunderbird na verzi 115.9.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Linka STOPonline.cz v roce 2023 přijala 3700 hlášení závadného obsahu na internetu, 22 bylo předáno PČR, 23 bylo předáno ISP a 944 závadových domén zobrazujících dětskou nahotu či pornografii bylo nahráno do mezinárodního systému ICCAM, který je spravován asociací INHOPE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    26.3. 20:44 | Zajímavý článek

    Byla publikována podrobná analýza v upstreamu již opravené bezpečnostní chyby CVE-2024-1086 v Linuxu v nf_tables.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 18:22 | Nová verze

    Úkolníček Taskwarrior (Wikipedie) pro správu úkolů z příkazového řádku byl vydán ve verzi 3.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.3. 16:33 | IT novinky

    Společnost Canva stojící za stejnojmenným webovým grafickým editorem koupila společnost Serif stojící za grafickým editorem Affinity.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    26.3. 16:00 | Nová verze

    Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 40, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 16. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout podporu frameworku pro strojové učení PyTorch. Fedora KDE Plasma Desktop přichází s Plasmou 6 a běží nad Waylandem. Fedora Workstation přichází s GNOME 46.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Steam
     (24%)
     (29%)
     (14%)
     (9%)
     (24%)
    Celkem 380 hlasů
     Komentářů: 9, poslední 25.3. 18:16
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    7.8.2019 10:20 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux Ubuntu instalace deleni disku
    Rozdělení na jednotlivé disky(!) mělo smysl dřív (<1990), kdy disky byly malé (a pomalé). Rozdělením dat na více disků se dosáhlo paralelnosti přístupu k datům a tím i rychlejší odezvy počítače (daemon si hrabal do svých dat ve /var, uživatel si hrál s daty v /home, /tmp si vesele vrčel jinde a swap se mohl umlátit).

    Dalším aspektem rozdělení na více disků (nebo už i oddílů) bylo to, že každý oddíl mohl mít fs nastaven podle potřeby, tj oddíl pro news nebo emaily mohl být nastaven na kopec malých souborů a jiný oddíl zase pro velké. Další výhodou bylo to, že ne všechny oddíly je nutné mít připojené jako rw. Takže /usr může být ro a remount na rw jen pro případ update nebo instalace. Dnes máme možnost více FS, tak může být na každém oddíle jiný fs.

    Sám si odpovězte na to, co z toho má dneska smysl.

    Dělat větší počet klasických (MBR, GPT) oddílů nedává žádný smysl od vynálezu LVM. Dneska potřebujete UEFI oddíl, pokud chcete legacy boot, tak ve většině případů lze mít /boot i jako součást LVM (podle toho, co všechno váš grub zvládne). Takže dva oddíly: boot, pv(lvm).

    V tom LVM si udělejte oddílů kolik chcete. Otázkou je, co od nich vlastně očekáváte. Data se musejí zálohovat vždy, takže vliv oddílů na ztrátu dat nějak nevidím.

    No a už asi 10 let není vyloženě potřeba používat ani LVM, pokud vyloženě nepotřebujete vícero blokových zařízení. Máme tu btrfs, takže stačí dva oddíly: boot a btrfs. V btrfs si můžete udělat statisíce subvolume, které vám poskytnou mnoho výhod, třeba jako atomické snapshoty subvolume, což lze s výhodou použít při zálohování.

    Jinak, bez urážky, všechny ty doporučení co čtu v hlavním dotazu jsou platné tak někdy k roku 2001 (a spíš ještě starší). Min od roku 2003 se používá LVM, takže klasické oddíly jsou více méně pasé. Od roku cca 2011 tu máme BTRFS.
    Jak mám oddíly seřadit podle pořadí od začátku disku do konce disku (od okraje po střed disku) pro nejvyšší výkon, rychlost a optimalizaci, když přístup k datům na začátku - na okraji - disku je rychlejší než na konci - u středu - disku? Mám 500GB klasický plotnový disk.
    Ehm. Really? V roce 2019 kdy 500GB SSD stojí litr a půl? Jinak k dotazu, disk má největší rychlost na počátku. Disk se čte od vnějšího okraje, kde je nejvyšší obvodová rychlost a tedy nejvyšší sekvenční rychlost. Udělat malý oddíl na počátku disku se doporučovalo ze dvou důvodů. Rychlost byla zmíněna, druhým důvodem byla malá latence. Hlavička nemusela seekovat po celém poloměru disku ale jen na jeho malé části (otázkou je, kdy tohle přestalo být relevantní, protože všechny moderní disky umí vystavit hlavičku kamkoliv mnohem dříve, než je jedna otáčka disku).
    A co vsechno se vlastne uklada do /var ?
    Obecně data daemonů. Logy, db, emaily, informace o nainstalovaných programech apod. Cokoliv, co potřebuje daemon persistentně uložit, patří do /var.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.