abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného multiplatformního softwaru pro editování a nahrávání zvukových souborů Audacity (Wikipedie). Přehled novinek také na YouTube. Nově lze využívat cloud (audio.com). Ke stažení je oficiální AppImage. Zatím starší verze Audacity lze instalovat také z Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Zajímavý článek

    50 let operačního systému CP/M, článek na webu Computer History Museum věnovaný operačnímu systému CP/M. Gary Kildall z Digital Research jej vytvořil v roce 1974.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program a spuštěna registrace na letošní konferenci Prague PostgreSQL Developer Day, která se koná 4. a 5. června. Na programu jsou 4 workshopy a 8 přednášek na různá témata o PostgreSQL, od konfigurace a zálohování po využití pro AI a vector search. Stejně jako v předchozích letech se konference koná v prostorách FIT ČVUT v Praze.

    TomasVondra | Komentářů: 0
    včera 03:00 | IT novinky

    Po 48 letech Zilog končí s výrobou 8bitového mikroprocesoru Zilog Z80 (Z84C00 Z80). Mikroprocesor byl uveden na trh v červenci 1976. Poslední objednávky jsou přijímány do 14. června [pdf].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 02:00 | IT novinky

    Ještě letos vyjde Kingdom Come: Deliverance II (YouTube), pokračování počítačové hry Kingdom Come: Deliverance (Wikipedie, ProtonDB Gold).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    21.4. 19:11 | Komunita

    Thunderbird 128, příští major verze naplánovaná na červenec, přijde s nativní podporou Exchange napsanou v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    21.4. 04:44 | Komunita

    Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Novým vedoucím je Andreas Tille.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.4. 00:11 | Nová verze

    Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.12.0 programovacího jazyka Zig (GitHub, Wikipedie). Přispělo 268 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    20.4. 23:55 | Pozvánky

    Poslední měsíc byl plný zajímavých akcí, o kterých Vám bastlíři z projektu MacGyver mohou povědět, protože se na ně sami vydali. Kde všude byli, ptáte se? Objevili se na Installfestu, Arduino Day, Hackaday Europe a tajném srazu bastlířů z Twitteru. A z každé akce pro vás mají zajímavé poznatky.

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    KDE Plasma 6
     (71%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 670 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    23.8.2021 12:02 jiwopene | skóre: 31 | blog: Od každého trochu…
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak spustit mount

    Připojení souborového systému

    davfs nepoužívám, ale obecně použití příkazu mount vypadá takto:
    ① mount co_připojit kam_připojit
    ② mount co_připojit
    ③ mount kam_připojit
    co_připojit je (u klasichých diskových souborových systémů) cesta k blokovému zařízení (např. /dev/sdx1, /dev/nvme0n1, …), nebo nějaký jiný údaj, který souborový systém může použít. Například u souborových systémů, které poskytují informace o systému (proc, sysfs – znáte asi jako /proc, /sys) nebo u ramdisků (např. tmpfs můžete napsat cokoliv (ale zpravidla se píše none), protože tento údaj ignorují. Síťové souborové systémy (např. NFS) požadují i cestu k hostiteli.

    kam_připojit je cesta k adresáři, kam je souborový systém připojen – „kde se objevují jeho soubory“. Používá se např. /mnt. Adresář nemusí být prázdný. Po dobu připojení souborového systému se bude místo stávajícího obsahu adresáře objevovat obsah poskytnutý připojeným souborovým systémem.

    Varianta ① poskytuje operačnímu systému všechny informace o připojení souborového systému. Varianty ② a ③ použijete pokud provádíte připojení často, protože je jednak kratší a druhak všechny zbylé parametry musí souborový systém už znát – ty jsou zapsané v tom ostatními zmiňovaném souboru /etc/fstab (vizte níže).

    Pokud chcete explicitně určit typ souborového systému (tj. nechcete použít autodetekci), použijte volbu -t. Např. -ttmpfs pro použití tmpfs.

    Mnohé (asi všechny) souborové systémy přijímají další volby pomocí -o. Za to napíšete čárkami oddělené volby, které jsou předány ovladači souborového systému. Volby nejsou sjednocené, ale některé jsou podporovány velmi často, a to zejména: ro (read-only, jen pro čtení), rw (read-write, pro čtení i zápis, to je výchozí), sync (propisovat změny na disk co nejdříve, pozor, je to dost pomalé). Volby rwro jsou, asi protože jsou často používané, nahraditelné přepínačem -w, resp. -r (takže např. mount -r co kam namísto mount -oro co kam).

    Pro více vizte mount(8).

    Odpojení souborového systému

    umount nějaký_identifikátor
    Ten nějaký_identifikátor je buďto co_připojit nebo kam_připojit, který byl uveden při připojování. Je celkem jedno který to je – ono si to příslušný záznam najde.

    Pro více vizte umount(8).

    Vypsání všech připojených souborových systémů

    mount
    Ukáže to velmi nepřehlednou tabulku se všemi informacemi.

    Připojujeme souborové systémy automaticky

    Soubor /etc/fstab obsahuje záznamy (řádky) v následujícím formátu:
    co_připojit kam_připojit typ_souborového_systému volby číslo číslo
    Např.:

    LABEL=t-home2   /home      ext4    defaults,auto_da_alloc      0  2
    První sloupec (hodnota) udává to, co připojujeme, druhá to kam to připojujeme. To odpovídá použití mount ve variantě se dvěma hodnotami.

    Třetí hodnota je typ souborového systému (zde ext4) – to, co píšeme za -t.

    Následují volby – to, co píšeme za -o.

    První číslo mějte nastavené na 0. Druhé číslo udává kdy provádět kontrolu chyb: 0 (jen manuálně), 1 (při prvním průchodu – typicky pro kořenový oddíl), 2 (při druhém průchodu).

    Pro více vizte fstab(5).

    Jak to je tedy s davfs?

    Po vyhledání mount davfs na mne vyskočil jako první článek, kde píšou, že pomocí https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ davfs user,noauto 0 0 ve fstab.

    Pokud chcete použít příkaz mount přímo, tak to můžeme přepsat do této podoby:
    mount https://myserver.org/webdav /home/user/webdav/ -tdavfs
    Pozor, adresář /home/user/webdav/ (nebo jiný – samozřejmě si to v tom příkazu upravte) musí existovat.
    .sig virus 3.2_cz: Prosím, okopírujte tento text do vaší patičky.

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.