abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.4. 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.4. 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    23.4. 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 725 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Administrace komentářů

    Jste na stránce určené pro řešení chyb a problémů týkajících se diskusí a komentářů. Můžete zde našim administrátorům reportovat špatně zařazenou či duplicitní diskusi, vulgární či osočující příspěvek a podobně. Děkujeme vám za vaši pomoc, více očí více vidí, společně můžeme udržet vysokou kvalitu AbcLinuxu.cz.

    Příspěvek
    13.11.2021 05:40 Gilhad | skóre: 20 | blog: gilhadoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: generátor statických webových stránek - kde se o nem bavit?
    Díky za odpověď.

    Píšu to pro sebe, chci to na dělání vlastních blogů. Už jsem si prošel řadu generátorů, ale moc mi nevyhovovaly, nakonec jsem skončil (na nějakou dobu, skoro dva roky) u Pelican a Nikola, každý z nich má své výhody a nevýhody, ale já bych rád měl něco, co bude mít jak (pro mě zajímavé) výhody obou a ještě pár věcí navíc. Zatím mám sepsáno tohle (a asi ještě tak jednou tolik v hlavě):

    * RST soubory jako zdroj, nějaká metadata navíc v hlavičce (název, šablonu, datum založení a poslední změny (protože GIT datumy normálně neuchovává))
    * Adresářovou strukturu, tagy, kategorie??, roky a měsíce
    * možnost prostě stáhnout celou site, a aby pak fungovala i z lokálu
    * Statické indexy: ``index`` , ``index-00123``,  ``index-00122``, .. ,  ``index-00002``, ``index-00001`` 
        (nejstarší - takhle to má Nikola, indexy mají omezenou délku a (až na ``index``) se nemění 
        - když ``index`` 2x přeteče, tak se ze starší půlky udělá další pořadová číslo a ta půlka se odmaže
    * ``Last_modified`` a ``Last_published`` indexy s MOTD hlavičkama (teda s hlavičkama, které budu čas od času měnit)
    * Seriály (ale na to asi stačí podadresáře)
    	* k čertu, ono asi stačí mít TOP_MENU, subdirs a pwd jako navigaci a root directory jako speciální případ (a i tak bude generování závislostí děs)
    	* asi i nějaký ``make test`` a ``make check`` které otestují, zda je vše nové syntakticky správně a zda jsou nějaké ``broken links``
    	* asi i nastavovat čas změny generovaných ``*.html`` podle času změny ``*.rst`` (asi ne, protože HTML závisí i na okolních adresářích)
    	* ``hard-fail`` pokud je ve zdrojovém adresáři stejnojmenné HTML a ( RST nebo autogenerovaný cíl )
    * Držet strukturu adresářů
    	* a navíc case sensitive
    	* a directory first, files next
    * obrázky a příklady přímo v adresáři, který je používá, nebo někde podobně přirozeně (nevytvářet jednu šílenou galerii vedle, kam se nedá rozumně linkovat)
    * make, make upload (= typické použití)
    * generovat jen co se změnilo (proto make)
    * generovat cesty ``relativní``, čili ``../../index.html`` a podobně (kvůli stažení do libovolného adresáře)
    * stačí překládat ``*.rst``
    * generovat ``breadcumber`` = ``pwd`` menu
    * autogerovat ``last_changed`` a ``RSS``
    * nějak vymyslet, jak správně generovat tags/categories/years/dirs, aby aspoň tags/categories měly i popisky, ideálně celostránkové (ala wikimedia Category) a Tags/Categories měly jednořádkové
    	* možná přez templaty? ono se to pere s adresářovou strukturou ...
    		* možná .dirinfo a .deps ($CATEGORIES, $TAGS ...) a neházet do menu "skryté" soubory a adresáře
    * obrázky v nadpisech, jak z metadat, tak z adresáře a z RST souboru - teda téma, seriál a případné výkřiky
    * upoutávky (perex)
    * Psát průběžně dokumentaci a asi i dokumentaci/reportáž, jak jsem to tvořil
    

    No a chci si to napsat aspoň částečně sám, abych se v tom vyznal a dokázal to následně upravovat.

    Zatím mám makefile, který mi překopíruje struktury ze src/ do dest/, *.rst převede na *.html, vypreparuje metadata jako tagy a tak v build/ (aby to mohl dělat inkrementálně, nikoli celé znova) a prokousávám se https://www.devdungeon.com/content/restructuredtext-rst-tutorial-0 a už mi to začíná dávat smysl.

    Ale zaseknul jsem se u generování indexů pro tagy (a datumy a hlavních indexů), kde se mi to nedaří vymyslet pro make a vypadá to, že ten program rst->html bude muset načíst všechny tagy do nějakých polí/slovníků/... a tahat to z toho - což bude s přibývajícími soubory a adresáři stále větší objem dat (zatím beru jako odhad pro škálování hranici aspoň 1.000 rst (jako deník na 3 roky nebo tak) a 10.000 obrázků).

    (Ono to asi jinak nepůjde, ale stejně pořád přemýšlím, jak to nějak šikovně urovnat - přece jenom to okolo jde rozhodit na 12/24 jader a pak tu mám jedno místo, kde se to uprostřed musí sejít kvůli těm tagům a pak každý program vlastně bude načítat všechny tagy, aby u daného souboru mohl dělat "předchozí" a "následující". Možná to aspoň udělám nějak, aby se to četlo nativně a snadno. )

    Pro jednotlivé "weby" asi budu chtít trochu upravovat, hlavně teda v CSS barevné téma a obrázky do záhlaví/pozadí (chci osobní deník, http://micro-corner.gilhad.cz/ , stránky pro různé hry a tak podobně - a možná časem upravit téma celkově až se mi to, na kterém teď pracuju (ještě není na webu) znelíbí )

    V tomto formuláři můžete formulovat svou stížnost ohledně příspěvku. Nejprve vyberte typ akce, kterou navrhujete provést s diskusí či příspěvkem. Potom do textového pole napište důvody, proč by měli admini provést vaši žádost, problém nemusí být patrný na první pohled. Odkaz na příspěvek bude přidán automaticky.

    Vaše jméno
    Váš email
    Typ požadavku
    Slovní popis
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.