V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Které desktopové prostředí preferujete?
GNOME |
|
30% (485) |
KDE |
|
50% (809) |
Xfce |
|
7% (106) |
jiné |
|
9% (138) |
nepoužívám DE |
|
4% (72) |
Celkem 1610 hlasů
Vytvořeno: 27.8.2007 16:35
Tiskni
Sdílej:
fluxbox
Fedora mi připadá jako jedna z distribucí orientovaných na GNOME, takže mě výsledek neudivuje.Mno, už se nějaký čas snažíme, aby to tak nevypadalo. Jedním z prvních plodů je KDE Live CD, další pak bude KDE 4, které se bohužel nedostane do Fedory 8 (lépe řečeno, jako DE, runtime environment tam bude), protože dneska je feature freeze a KDE 4 není ještě v takovém stavu, aby se mohlo aktivovat (holt beta verze a ve Fedoře jsou nároky na kvalitu už příliš vysoké v období Test 2 verze) a vzhledem k předpokládaným datům vydání KDE 4 a Fedory 8 se může stát, že KDE 4 ještě nebude vydáno v době, kdy vyjde Fedora 8. Ale v devítce už určitě bude, to bych mohl odpřísáhnout
Btw... na fedora foru probíhá podobná anketa a tam s přehledem vede gnome, ale je fakt, že něco přes 80 lidí není až tak úplně reprezentativní vzorekmyslímže kdyby zahlasoval celý Red Hat Czech, tak se výsledek hravě obrátí
Blackbox + bbkeys
Omalovánky jsou pro děti
Mě by zajímalo (opravdu) jaký smysl má dobrovolně se vzdávat komfortu a konzistentního vzhledu a chování aplikací? Chápal bych to, pokud by šlo o HW s velmi malou pamětí nebo nějaký jednoúčelový embedded systém, ale u standardního desktopu v tom nevidím žádný smysl. Nebo je v tom nějaký racionální důvod?Odlisnost (za kazdu cenu) / "super rychle" reakcie systemu (desktopu) / proste to moze jednoducho vyhovovat ...
to neni o tom, jestli mam kde, ale jestli jsem ochotny se dobrovone pripravit o obrovske mnozstvi aplikaci jen proto, ze nejsou zrovna v tom mem oblibenem tooliku.Takže se radši dobrovolně připravuješ o úplně všechny aplikace, protože skoro všechny aplikace jsou buď GTK/Gnome nebo QT/KDE? ;)
kdyz v kde pustim gtk/gnome/whatever aplikaci, tak jde konzistence do haje.Což není tak docela pravda. Ty důležité věci jako schránka nebo plocha fungují konzistentně a zařídit se dá i víceméně jednotný vzhled. Navíc většinou ani není důvod používat aplikace z jiného prostředí, protože člověk inklinující k Firefoxu, Evolution nebo Thunderbirdu nejspíš nebude používat KDE a naopak uživatel Konqueroru, Kmailu, Amaroku, SIMu a Kaffeine asi nebude používat Gnome. Naopak spouštět všehochuť těchto aplikací na nějakém jednoduchém WM mi přijde jako zoufalost. A taky z toho plynou takové ty závěry, jako že "QT/KDE (GTK/Gnome) je hnusné", dané tím, že mimo jejich "přirozené prostředí" jsou opravdu hnusné.
Takže se radši dobrovolně připravuješ o úplně všechny aplikace, protože skoro všechny aplikace jsou buď GTK/Gnome nebo QT/KDE? ;)zda se mi to, nebo jsi si "nepouzivam ani gnome ani kde" vylozil jako "nepouzivam ani gnome ani kde aplikace"? netusil jsem, ze dektopova vyhranenost muze vest az k tomuhle... ja se nepripravuju o _zadnou_ aplikaci. ani ted na fluxu, ani kdysi na kde. pouzivam firefoxe a thunderbird, protoze jsou multiplatformni a delaji, co od nich cekam. je mi sumak, ze jsou v gtk bo co to je. pouzivam xmms (v1!), prestoze je napsane v cemsi desne obstaroznim. pouzivam xterm, protoze je rychly a funkcni. pouzivam psi, protoze jsem na nej zvykly. ten je kde, ne? nebo jen qt? je mi to jedno. ... chapu, ze si nekdo vybere aplikaci, ktera se mu libi, spis, nez tu, ktera mu nesedne. ale kdyz tu vidim dotazy typu "chci kde/gnome aplikaci, ktera dela to a to". kdy uzivatel stavi napred integraci do desktopoveho prostredi a az zatim je stabilita, funkcnost,... to mi hlava nebere.
"Navíc je to poměrně dost rychlý oproti mrchožroutům (Gnome, Kde)."Kamarád provozuje Gentoo+KDE, po spuštění KDE má zabraných něco kolem 55 MB paměti...aha, ten "mrchožrout" znamená, že se to uživí i starými počítači, že jo?
55 +- 100?To je od 155 po -45. Za to si můžeš sám
The official pronunciation of the name is /gəˈnoʊm/ with a hard “G”, although /noʊm/ (as in the English word "gnome") is also in common usage.Zkratka nezkratka prostě je to gnoum a gimp :)