abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 735 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Geocaching a GPS v Linuxu

    6.3.2008 13:56 | Přečteno: 5635× | Všechno | Výběrový blog | poslední úprava: 6.3.2008 13:59

    Úvod do geocachingu

    Ti, co už nějakou tu kešku ulovili, nebo dokonce založili, mohou tento úvod klidně přeskočit.

    Nejdříve bych rád krátce nastínil, co slovíčko Geocaching vlastně znamená. Jak už název napovídá, tato hra má něco společného se skrýšemi (cache) a se zeměpisem (předpona geo). K hraní této ve světě čím dál tím oblíbenější hry je potřeba mít připojení k internetu a je vhodné (ale ne nezbytně nutné!) vlastnit přístroj GPS, pomocí kterého můžeme poměrně přesně určit svou polohu kdekoli na světě.

    Hra v principu funguje tak, že někdo na nějaké zajímavé místo schová schránku s různými předměty, zaměří její souřadnice a na stránky, které se geocachingem zabývají (typicky geocaching.com), tyto souřadnice vloží. Obvykle se na stránce ještě nachází popis čím je to místo zajímavé a proč stojí za to se tam jít podívat. Hledač si potom z internetu stáhne souřadnice a vydá se hledat.

    Po nalezení keše se hledač zapíše do logbooku a může vyměnit nějaký předmět v keši za jiný. Po příchodu domů obvykle ještě zaloguje svůj nález na stránkách, kde se o keši dozvěděl, a poděkuje autorovi.

    O geocachingu by se toho samozřejmě dalo napsat mnohem víc, ale to není cílem tohoto zápisku. Nedávno na jednom českém webu vyšlo poměrně zajímavé video s názvem "Geocaching a život geocachera", které bych všem, kteří chtějí o této hře zjistit více, doporučil.

    Bez map by to nebylo ono

    Když jsem poprvé vybalil GPSku z krabice, tak jsem samozřejmě začal hledat způsob, jak do ní dostat nějakou tu mapu (konkrétně TOPO Czech 1.20). V linuxu by teoreticky mělo existovat několik možností, jak do GPS přístroje nahrávat mapy. Jelikož vlastním přístroj Garmin GPSMAP 60CSx, budu se zabývat tím, jak nahrát mapy právě do tohoto přístroje.

    sendmap20

    Jako první jsem pomocí googlu dohledal program sendmap20, který by měl ve verzi pro linux obsahovat experimentální podporu USB sběrnice, přes kterou GPSMAP 60CSx komunikuje. Po připojení Garmina mi dmesg vypíše

    usb 1-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 35
    usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice
    garmin_gps 1-1:1.0: Garmin GPS usb/tty converter detected
    usb 1-1: Garmin GPS usb/tty converter now attached to ttyUSB0

    Začal jsem se tedy radovat, že nahrávání map bude hračka. Bohužel, ať jsem dělal, co jsem dělal, tak se mi nepodařilo ho přinutit ke komunikaci. Pokud by někdo věděl jak na to, určitě se podělte o své zkušenosti v diskusi.

    Mapsource a wine

    Další možností, které jsem zprvu moc nevěřil, bylo zkusit nainstalovat originální software od Garminu pomocí wine. Vložil jsem tedy zakoupené CD s mapami a programem Mapsource do mechaniky, připojil ho a pomocí wine zcela bez problémů nainstaloval. Mapy se mi dokonce podařilo odemknout a tak už zbývalo jen je nějakým způsobem je přenést do přístroje. Po chvilce laborování jsem zjitil, že GPSka se dá nastavi tak, aby fungovala jako obyčejné mass storage zařízení. V tu chvíli ji u mě Mapsource rozezná a je ochoten si s ní vyměňovat data. Přenos map proběhl tak, jak měl a bylo hotovo.

    QLandkarte

    Nedávno jsem ještě narazil na prográmek QLandkarte. Jedná se o poměrně nový projekt, který se snaží být jakousi nativní linuxovou obdobou Mapsource. Bohužel podle autora nikdy nebude podporovat zamknuté mapy a poměrně často padá. Určitě ale doporučuji všem, kteří mají nějakého Garmina doma, ho vyzkoušet. Pokud se autor vypořádá s nestabilitou, mohl by se stát zajímavou alternativou Mapsource pro free mapy.

    Nahrávání keší z geocaching.com

    Dalším problémem by na první pohled mohlo být nahrávání keší ze stránek geocaching.com. Nejdříve jsem si říkal, že "prostě ty souřadnice do GPSky naťukám ručně", ale to mě hodně rychle přešlo. Když si nějakou keš otevřete v nové stránce, máte tam v neplacené verzi tlačítka s možnostmi Upload to GPS a LOC Waypoint File, přičemž nás bude zajímat to druhé. Při kliknutí na něj si můžete stáhnout soubor s popisem keše, který obsahuje název a souřadnice keše a přezdívku autora.

    K nahrání souboru do přístroje použijeme program gpsbabel, konkrétně příkaz gpsbabel -i geo -f NAZEV_SOUBORU -o garmin,power_off=0 -F /dev/ttyUSB0. Já konkrétně jsem si vytvořil krátký skript s názvem gpsupload, který obsahuje

    #!/bin/bash
    FILE=$1
    gpsbabel -i geo -f $FILE -o garmin,power_off=0 -F /dev/ttyUSB0 
    

    LOC soubory pak není potřeba ani stahovat, stačí dát např. v dialogu u Firefoxu Otevřít pomocí gpsupload.


    Doufám, že tento zápisek někomu pomůže s používáním GPS v linuxu.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.3.2008 14:03 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Ty jo málem jsem se smíchem skulil ze židle když jsem si představil jak se s otevřeným notesem potácím po lese a něco hledám. V temném šeru lesa, přízračně ozářen monitorem a s naběhlou paží od té tíhy, spěchaje ať baterie neklekne dřív než dorazím do cíle. Ale jinak dobrý.
    6.3.2008 14:12 Ignor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Hmm, jestli tě tohle napadlo, tak se obávám, že je někde něco špatně. Buď autor zápisku nedokázal neznalým popsat, o co jde (nečetl jsem to :-)), nebo je chyba u tebe.
    Ondrej avatar 6.3.2008 14:31 Ondrej | skóre: 20 | blog: darkblair_server | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    teoreticky by nemuselo bejt spatne nic, pokud by pouzil kombinaci GPS modulu a treba GPSDrive na notasu. Uz jsem par cache s notasem lovil, i kdyz to byl zaklaplej v baglu. (neni nad ten skvelej pocit, kdyz u sebe mate notas, mobil, gps modul a pdacko a jdete po 20cm siroky "cesticce" na skale a pod vama 10m nic. Doporucuji 4 sebevrazi z 5 :))
    Nikdo neni nikdy lepsi nez ty! Pouze ty jsi obcas horsi nez ostatni.
    6.3.2008 14:41 Ignor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Jenže proč by ses tomu smál? Leda teda až potom zpětně :-) Ne, ne, někde je něco špatně :-D
    6.3.2008 14:21 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Tak v tom případě radši přihodím odkaz na to video, které zmiňuji v úvodu =) Geocaching video
    Ilfirin avatar 6.3.2008 15:54 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Ty dneska perlíš koukám. I když jsem článek přečetl, nenašel jsem ani jediné slovo o tom, že daný člověk geocachí s notebookem.
    Naopak tam řeší, ja vše potřebné dostat do Garmina (přiruční mapová GPS). To je takový přístro o něco větší než mobil víš (na ten modrý podtžený text se dá kliknout a ono to ukáže jinou stránku, kde to je i s obrázkem)? S tím se moc nenanosíš.
    6.3.2008 16:45 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Však ale já jsem taky nikde nepsal že to říká. Jen jsem si představil jak já bloncám s tím notesem po lese. Protože mám GPS BT modul, CDMA modem a ten notebook.
    Ilfirin avatar 6.3.2008 16:50 Ilfirin | skóre: 32 | blog: ilfblog | Liberec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Ech. Tak to se omlouvám za svoji agresivitu ;-).
    6.3.2008 14:19 David Ruzicka | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Kdyz uz jsme u toho, podarilo se nekomu rozjet pod wine geoget aby importoval gpx soubory? spustit mi jde, ale nenaimportuju nic :o(
    Ondrej avatar 6.3.2008 14:27 Ondrej | skóre: 20 | blog: darkblair_server | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Ja osobne na geocaching pouzivam kombinaci bluetooth GPS modulu a PDAcka s beelineGPS. Soubory s cache si z gc.com stahuju pomoci skrysotlace.
    Nikdo neni nikdy lepsi nez ty! Pouze ty jsi obcas horsi nez ostatni.
    6.3.2008 14:34 RapMan | skóre: 14 | blog: RapMan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Diky za tip s prepnutim gps do mass storage, to me nenapadlo. Taky jsem koukal ze mapsource finguje ve wine bez problemu, ale wine nedokaze ovladat USB zarizeni, takze mass storage je dobra oklika. Mam taky 60CSx, paradni gps, ale v cr predrazena.
    6.3.2008 14:45 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Nevim jak ted, ale pred zhruba pul rokem u nas byla oproti USA predrazena uplne nehorazne. Dovoz vysel podstatne levneji i s tim, ze jsem si u nas musel koupit za 2000,- mapu CR.
    6.3.2008 15:03 drtic | skóre: 1 | blog: Drticuv_blog | Zlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Ja se po roce kesovani dopracoval k reseni PDA s 640x480 (bazarova hx4700) s aplikaci OziExplorer. Prikoupil jsem za 1350kc 16GB CF kartu a mam tam mapy od 1:200k pres turisticke 1:50k po vojenske specialy a na cilovy odlov mam satelitni ortofotomapy kde je videt kazdy stromecek. Vyhodu to ma v luxusnim prehledu a navigaci ke kesi a taky me nemate pripadny horsi signal, protoze vidim ze ta kes je proste pod timhle ctvrtym stromem zleva :-) Kese si stahuju pres skrysotlac a exportuju pro Oziho. Bohuzel s linuxem to nema moc spolecneho, PDA bezi na WM6 a OziE je WM aplikace. Ale aspon konvertuji wp v gpsbabel :-)
    6.3.2008 18:27 Kvakor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Bez map by to nebylo ono
    Neni geocaching bez mapoveho GPS naopak mnohem dobrodruznejsi? Napr. kdyz zjistie, ze jste sice mene deset metru od schranky, jenze tech deset metru je padesatimetrovy sraz, na ktery se dostanete pouze s horolezeckou vystroji, takze musite onen kopec hezky obejit a zkusit to z druhe strany ... Pouzivani mapy mi pripomina hry, kde se po zapnuti onscreen mapy ala 'GPS Navigace' prislo o jeden z dulezitych aspektu prozitku - bloudeni :-) .
    Josef Kufner avatar 6.3.2008 21:23 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Přesně tak. "10m tam" bohatě stačí a víc je jen na škodu. Papírová mapa v kapse se hodí, ale pár orientačních bodů v gps (okolní vesnice, stanice autobusů) je tak akorát.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    7.3.2008 06:54 David Ruzicka | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    chichi, on je geocaching dobrodruzny i s mapama, vloni jsem delal keksu na zebraku, nebo to byl tocnik? ja si ty hrady porad pletu, no je to jedno, jde o to, ze u kese jsem tehda byl 4x, ale pokazde v jine vysce, takze mi mapa byla celkem naprd, ale hrad mam prolezly skrz naskrz :oD. celkem sranda, nalakal jsem sefa, ze si odlovime fajnou kesku na zricenine a byla z toho hodinova turisticka tura :o) ale kupovodivu se mu to libilo.
    Milan 7.3.2008 09:18 Milan "Nemo" Cingroš | skóre: 27 | blog: Nautilus | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Byl to Zebrak :-) Taky jsme napred byli v jine vysce a ty asi 4 metry na vysku znamenaly mozna kilometrovou cestu kolem hradu. Ale lovim zasadne bez map :-) Jednou jsme jeli pro cache Krizovy vyhled, byla nejakych 300 metru daleko, ale na druhe strane Berounky... Privoz v Nadrybech v zime nefunguje, tak to znamenalo cestu pres Dolansky most, Chrast, pekne jsme se projeli autem a pak jsme parkovali od cache asi dva kilometry a sli pres rozbahnene pole :-) A to se vyplati ;-)
    Soutěžte na české LinuxWiki a vyhrajte plyšového Tuxe.
    6.3.2008 19:54 Xóža Hňabaj | skóre: 15 | blog: popcorp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Mam stareho Garmina ktery kdysi prodaval Beda Travnicek, a souradnice nahravam pres tuto aplikaci. Vyhovuje na 100%, a i kdyz nemam fotomapy tak se v terenu vyborne bavim. (na vyse zminovany problem typu "cache vzdalena 20m ale pres hlubokou propast" narazim celkem casto :)
    Jednaokový biu
    7.3.2008 10:29 zde | skóre: 9 | blog: Linuch | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Geocaching je opravdu velká zábava. Nic není zábavnějšího než geocacher který se zrovna domnívá že ho nikdo nevidí :) :) :)
    Táto, ty de byl? V práci, já debil.
    26.8.2008 12:53 Emmkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Dnes jsem po hodinovém laborování dospěl k poznatku, jak přimět MapSource ke komunikaci s GPS Garmin nejen v režimu Mass Storage. Dají se tak např. načítat trasy, které při připojení jako Mass Storage nejsou dostupné. Stačí jen vytvořit symlink com3 na ttyUSB0 (nebo jiný, kde je GPSka připojená) v adresáři ~/wine/dosdevices.

    ln -s /dev/ttyUSB0 ~/.wine/dosdevices/com3

    V MapSource potom stačí v Upravit -> Nastavení -> Přenos nastavit port COM3.
    xkucf03 avatar 28.1.2009 13:42 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu

    Díky,tohle jsem hledal :-)

    BTW: nevíte o nějakém pluginu do prohlížeče, jako je ten originální pro Windows, aby šly nahrávat GPX rovnou do GPSky? Nebo si to musím napsat sám? :-)

    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes
    28.1.2009 15:34 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Jde vám to přes ten symlink na ten COM taky tak pomalu? Já to používám jen pro přenos zaznamenaných tras, protože pro nahrávání map je to v podstatě nepoužitelné.

    Jinak k dotazu, odpověď je v zápisku, na který reagujete =) Popsal jsem tam, jak si jednoduše udělat skript.

    28.1.2009 15:36 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Jen to $FILE bych ještě dal do uvozovek, jinak to bude fungovat jen pro první soubor po otevření prohlížeče (aspoň tehdy ve FF to tak bylo).
    28.1.2009 15:40 knizmi | skóre: 27 | blog: Blog | Kosmonosy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Geocaching a GPS v Linuxu
    Vůbec, když to tak pročítám, tak by to chtělo menší update =)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.