Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Objevil jsem nějakou nesrovnalost na svém účtu za mobil, tak jsem zvedl telefon a zavolal operátorovi na infolinku. Automat mi mimochodem oznámil, že "Vodafone začal blokovat všem svým uživatelům některé internetové stránky".
Bc. Šimon Tóth nám napsal, že prý Gentoo umírá. Ve svém třístránkovém blogpostu popsal, jaké jsou podle něj hlavní problémy, a zároveň si několikrát neopomněl kopnout. Nu což, svobodu slova tu máme. Pojďme se však na jím uváděné výroky podívat zblízka. Pomineme přitom to, že je "Python pomalý" (píšou to na internetech, musí to být pravda) a že pod pojmem Portage myslí něco jiného než my, vývojáři Gentoo. Uvedeme na pravou míru některé lži a zkreslené informace.
Pokud vám v poslední době přestaly chodit maily z některých poštovních konferencí a máte svůj mail svěřen společnosti seznam.cz, nedivte se. Nějakého seznam-chytráka totiž napadlo, že znak =
není povolený v poli From.
V jedne organizaci mame neco kolem deseti serveru, kterych se tento problem tyka (a na dalsi stovky se mozna bude rozsirovat), a radove stovky uzivatelu. Potrebujeme na nich nejak sdilet seznam uzivatelu.
Blésmrt je sice všemocná a všudypřítomná, ale proč bychom nemohli dát hnusným buržoázním kapitalistům na vědomí, že se naše srdce snadno nevzdá a že budeme o alkohol bojovat do posledního promile!
Synchronizace PIM věcí, jako je adresář, kalendář a nebo třeba SMS zprávy, může být občas pěkná blésmrt, zvlášť pokud má člověk mobil, který staré dobré nástroje typu scmxx
až tak moc nepodporují.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych napsal nějaké to XSLT a vygeneroval na web deník z putování po Bulharsku, kteréžto se uskutečnilo na konci prázdnin roku 2005. Samozřejmě i s fotkama.
Tak jsem si přečetl poslední zápis (a zejména diskusi) v thingwathově blogu; spolu s diskusí pod tímhle mě to malinko překvapilo. Až do teď jsem si o tolerantnosti některých lidí myslel o něco víc. No nic, no.
Začněme tedy vyvracet nejpopulárnější FUDy, které o Gentoo kolují, a rýpněme si do největších perel objevivších se v diskusi :-). Takže nano
...
Není pravda, že Gentoo vyžaduje přítomnost balíčku app-editors/nano
v systému. Je to pouze výchozí volba. Ono je totiž v /usr/portage/profiles/base/packages
specifikováno pouze virtual/editor
, ne app-editors/nano
, které je pouze ve výchozím nastavení v /usr/portage/profiles/base/virtuals
. Dokonce jsem si dal i tu práci a ověřil si přímo u vývojářů Portage, že opravdu stačí před emerge system
napsat emerge vim
a ono to bude fungovat.
Poučení na závěr - před psaním flejmoidních [blog]postů se vyplatí přečíst dokumentaci, použít oblíbený vyhledávací server a nebo se aspoň někoho zeptat. Ušetřil by se čas, místo na disku i kapacita sítě.
Protože jsem byl z diskuze "vyhozen" a protože chci zároveň nějak prezentovat, jak jsme s překladem daleko, začal jsem si psát blog :-)
Snažím se překládat dokumentaci Gentoo Linuxu do češtiny.
Pokud se k nám chcete přidat, dejte mi vědět, co překládáte, aby na něčem nedělalo víc lidí. Hledám lidi (ideálně Gentooisty), kdož by byli ochotní ty dokumenty po překladu přečíst a případně upozornit na chyby, samozřejmě.