Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 23:55
Posledných pár dní som písal v Adobe flex (kompilátor v jave, ui písané v hnusnom XML. Že je to sračka neodvolám ;)
K&R jsem potkal, ale bylo to pred mnoha a mnoha lety, kdy jsem se zacal ucit C a tehdy jsem mu propadl. A i dnes, kdyz vidim zdrojak v cistem C, neubranim se jiste melancholii.K&R ≠ K-R
by tím šla měřit kvalita produktuImho je nejlepší míra wtf: http://www.osnews.com/images/comics/wtfm.jpg
Pravděpodobně se nacházím ve stádiu 1, či 2 a moje rozhodnutí není objektivní. Nerozhoduji se já, ale zabudovaná invarianta lidského psychologického frameworku.no, je také porekadlo, že ráno múdrejšie večera, ale niekedy sa človek rozhodne blbo práve preto, že potlačí intuíciu, alebo si účelovo zracionalizuje svoje konanie, ale z dlhodobého hľadiska to môže byť inak
Celkom mi to pripomína môj prechod na python. Kedysi som programoval len v PHP. Neznášal som mnoho jazykov od pascalu (nútili nás to používať v škole), C#, Javu až po napríklad Python.
Mnoho vecí sa mi na pythone nepáčilo. Považoval som napríklad funkcie ako len, iter, string.join ... za nečisté. Hlbšie pochopenie jazyka môj názor úplne zmenilo. Ako príklad uvediem join.
Prečo má teda python ",".join(["a", "b", "c"])
a nie ["a", "b", "c"].join(",")
?
Operácia join má 2 parametre - zoznam stringov a separátor (string). Metóda join má zmysel buď v triede basestring, alebo v zozname stringov. Python nemá samostatný typ pre zoznam stringov, takže jediné miesto kde má join zmysel je basestring.
V takom javascripte sa všetko dokáže automaticky konvertovať na string. Ľubovoľné pole sa dá považovať za pole stringov, takže join môže byť metódou poľa.
V Qt sa to rieši naríklad samostatnou triedou QStringList: public QList<QString>, ktorá má definovaný join.
Protoze duck-typing a setreni si prace. Metoda nad stringem ma dve implementace (str a unicode) a bude fungovat nad libovolnym iterable. Druhy zpusob vypada lip, ale musel bys ho reimplementovat nad kazdym kontejnerem znova.Prečo má teda python
",".join(["a", "b", "c"])
a nie["a", "b", "c"].join(",")
?
Autor prokázal, že disponuje brilantní teoretickou základnou bezbřehého fatalismu, vlastního mladým moderním jinochům(odborně Mlamoj).Autorovi táhne na třicítku, zas tak mladý jinoch už není. Ale jinak fakt nevím, proč by měl hrát věk nějakou roli. Dneska se už věkem moc diskreditovat nedá, jestli sis nevšiml.
"Je špatné cokoliv odmítat, protože vše, co mně vnucují, je v zásadě dobré a stejně se s tím nedá nic dělat."To jsem ovšem nenapsal. Dokonce abych z toho nebyl podezříván, přidal jsem tam odstavec
Neříkám, že se ode dneška budu věnovat každé blbosti, co kde uvidím, to fakt ne. Ale pokud budou u něčeho indicie, že je to zajímavé, či někdo inteligentní z mého okolí bude tvrdit, že je to zajímavé a já k tomu budu mít negativní postoj, zkusím přehodnotit svůj názor, místo abych se zatvrdil. Pravděpodobně je to totiž K-R v celé své slávě.který to ještě víc specifikuje. Všimni si, že tam je napsáno, že to zkusím, ne že to nutně musím udělat.
Syntaxe Pythonu ale působí problémy i bez ohledu na to, že to používá kdekdoNavzdory všem těmhle obavám syntaxe pythonu problémy nepůsobí. Vážně. Dělám v něm už osmým rokem a pomáhal jsem s ním několika začátečníkům, tak bych o tom měl něco vědět.
A postavit to na rovinu s onemocněním rakovinou tomu nasazuje onu pověstnou korunu.Jenže to jsem neudělal já, ale ty. Já jsem pouze řekl, že lidská psychologie funguje v některých případech podobně a jeden model se dá vztáhnout obecněji na vyrovnávání se s něčím nepříjemným. Jenže to by vyžadovalo číst co skutečně píšu a nedávat si do toho vlastní projekce a stereotypy.
Dneska se už věkem moc diskreditovat nedánuž, to by som netvrdila, tí mladí jinoši (dorastenci:)), co jim táhne na třicítku sa tu starších kolegov nadiskreditovali až-až, a aj niektorí zľaknutejší, s nimi kompatibilní štyridsiatnici hybernujú niekde v 1. až 3. fáze
Autor prokázal, že disponuje brilantní teoretickou základnou bezbřehého fatalismu, vlastního mladým moderním jinochům(odborně Mlamoj). "Je špatné cokoliv odmítat, protože vše, co mně vnucují, je v zásadě dobré a stejně se s tím nedá nic dělat."Dle mého názoru to má blíž k nějaké konfucianistické polemice než mlamoismu (mlamoj je typický tím že je zaseknutý mezi prvním a druhým stádiem) ale budiž. Každý asi vidíme něco jiného.
Dle mého názoru to má blíž k nějaké konfucianistické polemice než mlamoismu ...Mlamoisum je nádherný novotvar, to si musím zapamatovat. Zrovna nedávno by se mi hodil, když jeden mlamoj v obchodu s elektrem (kde jsem sháněl ne-HD SD kartu) vysvětloval skupince zákazníků, jak jsou Win10 skvělé a jak je od Microsoftu super, že nabízí aktualizaci Win8 na Win10 zdarma a že je zbytečné pokoušet se této aktualizaci bránit. Nicméně u mně poněkud narazil, když jsem mu na otázku, jakou verzi Windows mám na svém počítači, odpověděl "Debian"
to je co, fáze 0?Žádná fáze, prostě se na takové případy nedá ten model použít, protože popisuje vyrovnávání se s něčím. Těžko se můžeš vyrovnávat s něčím, o čem vůbec nevíš.
Autor prokázal, že disponuje brilantní teoretickou základnou bezbřehého fatalismu, vlastního mladým moderním jinochům(odborně Mlamoj). "Je špatné cokoliv odmítat, protože vše, co mně vnucují, je v zásadě dobré a stejně se s tím nedá nic dělat."Neodsuzoval bych ho za to. Potřeboval si nějak ospravedlnit, že když do něj okolí hučí, tak přistoupí na věci, na které by o své vůli nikdy nepřistoupil. Operuje tím, že věk není důležitý, ale sám si ho nadsazuje, když ve 26 letech říká, že mu táhne na 30. Život má před sebou, před pár lety vylezl ze školy, tak si potřebuje ještě něco dokázat.
Potřeboval si nějak ospravedlnit, že když do něj okolí hučí, tak přistoupí na věci, na které by o své vůli nikdy nepřistoupil.Ne, nepotřeboval. Naopak se zabývám věcmi, které mé okolí vůbec nepoužívá, jako Smalltalk a Self a chtěl jsem nějak popsat problémy, které jsem měl s tím, abych si vůbec připustil, že se může jednat o validní technologie, i když všechny instinkty a ostatní říkájí opak. Pak jsem taky popsal několik projevů v mém okolí, jako třeba ten emacs, ale to se mě zrovna moc netýká. Ale to jsem tak nějak psal v tom blogu, ne? Fakt by mě zajímalo, proč všichni čtou (čtete to vůbec, nebo jen první a poslední odstavec?) co chtěj vidět, místo toho co jsem skutečně napsal. Jakože vážně - může mi to někdo vysvětlit?
Operuje tím, že věk není důležitý, ale sám si ho nadsazuje, když ve 26 letech říká, že mu táhne na 30. Život má před sebou, před pár lety vylezl ze školy, tak si potřebuje ještě něco dokázat.Skoro 27, což už se prostě blíží. Nevidím v tom žádnou výhodu, ani nevýhodu, prostě to tak je, tak jsem měl tu potřebu opravit, že nejsem jinoch, což se běžně používá pro mladší lidi.
nejsem jinoch, což se běžně používá pro mladší lidi.Dobře ti tak dědku. Se podívej jak si se mohl mít
pár měsícůPár měsíců? Pracuju na fulltime čtyři roky, vyhořel jsem málem v předchozí práci asi po roce a půl, takže bezpečně vím, že fakt ne. Naopak, práce mě baví jako málokdy předtím, protože jednak má smysl a druhak je to celé opensource. To co jsem popisoval za zážitky je rok a půl staré a dávno jsem se s tím srovnal tak, že jsem pro to vytvořil highlevel knihovnu, takže ostatní už se s těmi sračkami nemusí prát na nízké úrovni. Docela potěšilo, když pak začali psát lidi, že jí používají a že jim šetří čas.
Navzdory všem těmhle obavám syntaxe pythonu problémy nepůsobí.Mně teda ze začátku vadila dost a ani teď z ní nejsem nějak šťastný, spíš jsem se přizpůsobil.
Ty jo, jak to děláš? Mně přijde, že často prezentuju podivnější/kontroverznější/debilnější názory, a osobní trolly furt nemám. To je fakt jenom na základě těch zápisků, nebo máš nějaké nepěkné vztahy s nějakými lidmi a ti ti za to chodí trollit na Abc?Protože tolik nezabíháš mimo technické diskuze. Když napíšeš obecný článek o něčem, co dokáže pochopit každý anonymní retard a tak jich v diskuzi taky pár chytíš. Tak to prostě funguje. Viz Prasklé cyklozvonění. Kdybys tam na ně víc reagoval, tak si je můžeš navlékat na sběratelskou niť jako já. Já se nerad pouštím do humanitních témat, protože to přesně vyvolává tyhle reakce. Jenže tohle pozorování jsem prostě veřejně někde popsat potřeboval, protože píšu něco úplně jiného a chtěl jsem vysvětlit problémy, které jsem měl s připuštěním si, že Self je použitelná technologie a pouhý odkaz na wikipedii by způsobil, že to většině lidí nedojde. A tak jsem si už při psaní říkál, kolik jich asi chytím. Na druhou stranu to není zas tak k ničemu. Třeba na základě téhle diskuze jsem získal další námět k popsání - proč mě nezajímá, co píše 99% nepřihlášených uživatelů. Imho tu je dost lidí, kdo tu logiku za tím nevidí. Tak někdy, až zas budu mít chuť dostat od anonymů pojeb, tak to sepíšu.
Mně teda ze začátku vadila dost a ani teď z ní nejsem nějak šťastný, spíš jsem se přizpůsobil.Jakože se ti nelíbila, nebo že jsi měl syntax error, nebo chyby třeba v mergování?
Na druhou stranu to není zas tak k ničemu. Třeba na základě téhle diskuze jsem získal další námět k popsání - proč mě nezajímá, co píše 99% nepřihlášených uživatelů.Já bych ten přístup zkusil shrnout „proč to řešit, ostatní si udělají názor“. Na druhou stranu mě trollové (zebr4 zrovna tak ne, ale třeba Moudrostrak byl dobrej) zajímají z fenomenologického hlediska (jejich motivace) a také by mě zajímalo, jak se chovají a jak vypadají IRL.
Jakože se ti nelíbila, nebo že jsi měl syntax error, nebo chyby třeba v mergování?No měl jsem ve zvyku že když jsem třeba při ladění potřeboval udělat aby nějaká podmínka vždy proběhla nebo aby se nějaký cyklus vykonal jen jednou, tak jsem prostě zakomentoval jeho hlavičku (a
}
na konci). Teď musím celý blok vybrat a zmáčknout < (nebo do podmínky dopsat or true
nebo na konec cyklu break
). Asi to není horší (záleží na nastavení editoru, typicky se mi teď mixuje odsazování dvěma mezerama, čtyřma mezerama a tabem), jenom nezvyk.
Třeba na základě téhle diskuze jsem získal další námět k popsání - proč mě nezajímá, co píše 99% nepřihlášených uživatelů. Imho tu je dost lidí, kdo tu logiku za tím nevidí.k tej humanitnej časti diskusie: (k technickej sa nevyjadrujem, ja si na pc vyrábam akurát učebné pomôcky, lebo ich mám potom zdarma a lebo ma to baví, a stačí mi vedieť na to použiť potrebnú aplikáciu, ostatné ma nezaujíma:)) Bystroushaak má možno dobrý úmysel, očividne má potrebu komunikovať svoje obsahy:), ale či za tým nebude trošku technoautizmus a jeho pocit, že v reálnom okolí si nemá veľmi s kým čo povedať, keďže ho presahuje. Neuvedomuje si to, ale aj vyššie citovaným výrokom to ukazuje - a je z toho vidieť snahu o sebapotrdzovanie, čo je nakoniec ľudská potreba:).
mě trollové (zebr4 zrovna tak ne, ale třeba Moudrostrak byl dobrej) zajímají z fenomenologického hlediska (jejich motivace)nezáväzná konverzácia?:)
Pokud se chcete pobavit, doporučuji si projít fórum na root.cz, kde najdete spoustu subjektů k pozorování zaseknutí ve fázi 1 až 2. Někteří jsou v tomhle docela komičtí. Technologii sice do detailu nestudovali a veskrze o ní nic neví, ale budou se s vámi zarytě hádat, že je k ničemu.
Myslím, že směšujete několik otázek dohromady. Jedna věc je, jestli má technologie kryptoměn budoucnost. Osobně si myslím, že má. Potom tu ale jsou další otázky. Bude to konkrétně bitcoin, který se prosadí? Má smysl kupovat bicoiny za nějaký konkrétní kurz? Tady už jsem hodně skeptický.
Má smysl kupovat bicoiny za nějaký konkrétní kurz?Nemá. Není to dobrá měna sloužící pro ukládání peněz pod polštář, ale pro rychlé (pseudo)anonymní posílání po internetu.
Pokud jsou odpovědi ano, tak ho můžu používat.
S tím souhlasím. Bohužel od mnohých nadšenců by člověk mohl získat dojem, že bitcoin vyřeší všechny problémy lidstva včetně přelidnění a globálního oteplování. Když jde kurz nahoru, je to dobře, všichni vydělávají. Když jde kurz dolů, je to vlastně také dobře, protože se trh očišťuje od spekulantů atd.
pro rychlé (pseudo)anonymní posílání po internetu.
To ano, v tomhle mají kryptoměny budoucnost. Ale dalo by se s bitcoiny třeba platit v supermarketu, když potvrzení transakce může trvat i desítky minut?
Bohužel od mnohých nadšenců by člověk mohl získat dojem, že bitcoin vyřeší všechny problémy lidstva včetně přelidnění a globálního oteplování. Když jde kurz nahoru, je to dobře, všichni vydělávají. Když jde kurz dolů, je to vlastně také dobře, protože se trh očišťuje od spekulantů atd.Vím co myslíš, na /r/ethereum je to taky vidět, takoví ti nováčci, co přijdou s „slyšel jsem, že je ethereum fakt cool, já se v něm moc nevyznám a programovat neumím, ale co kdyby jsme s ním vyřešili světový hladomor?“ Většinou to bývají lidé, co se v tom moc nevyznají, ale o to víc jsou nadšenější. Osobně si myslím, že kryptoměny mají potenciál změnit celý svět, ale ne kvůli nim samotným, jako spíš kvůli tomu co všechno dalšího umožní a bude moct vyrůst díky nim (praktická kryptoanarchie, možnost se vyhnout státu s placením daní, distribuované organizace, skutečná lidová demokracie, ..). Když jsem studoval Chytré kontrakty, tak mi teprve došlo, co všechno může ještě přijít a jak moc je to perspektivní obor do budoucna. Tady právě většinou začne Kübler-Rossová, protože se to zdá jako blbost a problém je to už jen vysvětlit, protože většina těch konceptů je naprosto nepřirozená, umělá a do téhle doby nepředstavitelná. Je to něco jako snažit se vysvětlit internet někomu, kdo nezná ani telefon. I většina autorů sci-fi na něco podobného nikdy nepomyslela a běžní lidé na nějaké distribuované organizace, escrow systémy a chytrý majetek nejsou moc zvědaví, dokud to najednou není všude kolem nich. Příklad za všechny je třeba Uber a drama, které okolo něj dělají běžní taxikáři.
To ano, v tomhle mají kryptoměny budoucnost. Ale dalo by se s bitcoiny třeba platit v supermarketu, když potvrzení transakce může trvat i desítky minut?Prostě by se nečekalo na tolik potvrzení. Podvody by se řešily pojištěním se proti nim. Skutečné řešení je ale snížit block time. Třeba ethereum ho má do 20s (kolísá to nějak od 9 do 16). Tam máš pak první potvrzení docela rychle. V případě bitcoinu se mluví o lightning network, která by to snad mohla vyřešit.
Bystroushaak má možno dobrý úmysel, očividne má potrebu komunikovať svoje obsahy:), ale či za tým nebude trošku technoautizmus a jeho pocit, že v reálnom okolí si nemá veľmi s kým čo povedať, keďže ho presahuje. Neuvedomuje si to, ale aj vyššie citovaným výrokom to ukazuje - a je z toho vidieť snahu o sebapotrdzovanie, čo je nakoniec ľudská potreba:).TM, že jsem bezbřeze fanatický mlamoj a otula, že přistupuju na věci, které do mě hučí okolí.
TM, že jsem bezbřeze fanatický mlamoj a otula, že přistupuju na věci, které do mě hučí okolí.Jenomže to jsou všechno lidi, kteří si z tohoto postavili svoji zdejší personu (když už jsme u té psychologie
nějaký "disclaimer" na tom nic nezmění. Spíš naopak.Cílem nebylo měnit jejich názor, protože ten je mi více/méně ukradený. Argumenty mě nepřesvědčili, že by mi na něm mělo záležet a jejich subjektivní reputace je pro mě nulová (většinu z nich neznám a to sem lezu už 6 let).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.